Zwierzęta

Klatka dla gryzoni – czym się kierować przy jej wyborze?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mint Images/Getty ImagesJaką klatkę wybrać dla gryzonia?

Klatka dla gryzoni jest domem naszych domowych pupili. Należy zadbać o to, aby była komfortowa i dawała zwierzętom poczucie bezpieczeństwa. Ważne są zarówno jej wymiary, jak i odpowiednie wyposażenie. Poza podstawowymi elementami powinna ona obejmować również zabawki, aby zwierzę się nie nudziło.

Klatka dla gryzoni musi być dostosowana do potrzeb życiowych zwierząt ją zamieszkujących. Zawsze lepiej sprawdzi się większy metraż. Przestrzeń ważna jest dla każdego gryzonia. Większą klatkę łatwiej jest wyposażyć i urządzić według potrzeb jej lokatorów.

Klatka dla gryzoni – jaką wybrać?

Oferta sklepów zoologicznych jest bardzo bogata, jeśli chodzi o klatki dla gryzoni. Do wyboru są zarówno modele plastikowe, jak i drewniane. Klatki różnią się między sobą wymiarami i kolorystyką. Łatwo się pogubić w tak różnorodnej ofercie, jeśli z góry nie ustalimy, czego chcemy. Klatka dla gryzoni musi zapewniać odpowiednią przestrzeń do życia. Dla najmniejszych z nich – myszy, szczurów i chomików – spód do klatki dla gryzoni powinien mieć niewielkie wymiary: 40×60. Mniejszy rozmiar podstawy dopuszczalny jest tylko wówczas, gdy jest to klatka piętrowa dla gryzoni.

Dla większych zwierząt, np. dla stadnych szynszyli, które lubią się wspinać, komfortowa klatka powinna mieć nie mniej niż 40×70×100. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni zwierzęciu, który większość swojego życia spędza w zamknięciu, jest bardzo ważne dla zachowania komfortu. Drugą istotną kwestią jest materiał użyty do wyrobu klatki. Zdecydowanie lepiej niż plastikowe sprawdzają się drewniane klatki dla gryzoni, choć te pierwsze są powszechnie dostępne oraz nieco tańsze. Materiały naturalne lepiej przepuszczają powietrze. Dzięki temu możemy stworzyć lepsze warunki dla swoich podopiecznych. Drewniana klatka dla gryzoni powinna być wykonana z dobrze wyszlifowanego drewna – pozbawionego drzazg, zadziorów i ostrych, niezabezpieczonych krawędzi. Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie ustawienie klatki – nie powinna stać w pobliżu kaloryfera czy też być wystawiona bezpośrednio na promieniowanie słoneczne, gdyż może to zaszkodzić gryzoniom.

Zobacz wideo: Jak opiekować się gryzoniem w domu?

Jak opiekować się gryzoniem w domu?
Jak opiekować się gryzoniem w domu? Jak hodować gryzonie w domu?
Dzień Dobry TVN

Wyposażenie klatki dla gryzoni

Wyposażenie klatki dla gryzoni odgrywa istotną rolę w ich warunkach bytowych. Im lepiej zorganizowana przestrzeń i więcej możliwości zabawy oraz podejmowania różnych aktywności, tym większa szansa na to, że zwierzę nie będzie się nudzić. W klatce obowiązkowo muszą się znaleźć:

  • poidełko na wodę – szklane bądź plastikowe, mocowane do klatki;
  • miski na karmę – niezależnie od rodzaju klatki zawsze należy je kłaść na spodzie, aby nie spadły i nie zrobiły przy tym krzywdy zwierzęciu;
  • domek dla gryzonia – to bardzo ważny element wyposażenia klatki, pełni funkcję nie tylko miejsca do wypoczynku, ale również kryjówki, w której zwierzę powinno się czuć bezpiecznie;
  • kuweta do klatki dla gryzoni – znacząco ułatwia sprzątanie; gryzonie są z reguły bardzo inteligentne, toteż szybko się uczą z niej korzystać.

Warto również wzbogacić klatkę dla gryzoni o dodatkowe wyposażenie. Dobrze, aby znalazły się w niej:

  • różnego rozmiaru tunele – najprostsze można wykonać z tekturowych rolek, np. po papierze toaletowym czy ręcznikach papierowych;
  • kołowrotek lub dysk do biegania – aktywność fizyczna jest bardzo ważna w przypadku gryzoni, ponieważ wspomaga procesy metaboliczne oraz warunkuje dobry nastrój;
  • podwieszane hamaki – gryzonie bardzo chętnie z nich korzystają, zwłaszcza gdy są one pluszowe, miłe w dotyku i ciepłe;
  • gryzaki i zabawki – to dodatkowe atrakcje, które z pewnością ucieszą naszych podopiecznych.

Podłoże w klatce powinno być naturalne. Mogą to być trociny lub płatki kokosowe, które się mniej roznoszą. Ważne, żeby się nie pyliło. Siano nie jest polecane jako podkład, ponieważ zwierzęta mają skłonność do sikania na nie. Zjedzenie zanieczyszczonego siana może być szkodliwe.

Duża klatka dla gryzoni – woliera

Duże klatki dla gryzoni, np. dla szynszyli, powinny być wysokie i zapewniać możliwość wspinania się – jest to jedna z podstawowych, naturalnych potrzeb tych zwierzątek. Dlatego też ważnym elementem wyposażenia woliery są półki do klatki dla gryzoni. Poziomów powinno być tyle, ile jest mieszkańców klatki plus jeden dodatkowy. Właściwe rozmieszczenie półek gwarantuje wysoka klatka dla gryzoni. Można w niej zaaranżować nie tylko piętra, ale także podwieszane hamaki, które szynszyle bardzo lubią. Drewniana woliera jest dobra dla większych gryzoni, które potrzebują więcej przestrzeni. Jeśli lubisz majsterkować i masz podstawowe narzędzia, możesz ją zrobić samodzielnie. Wolierę można także zamówić pod wymiar, w kolorach idealnie dopasowanych do wnętrza mieszkania.

Wybór właściwej klatki dla gryzonia to odpowiedzialne zadanie. Trzeba uwzględnić przede wszystkim naturalne potrzeby zwierzęcia. To bardzo ważne dla zorganizowania mu odpowiednich warunków bytowych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości