Zwierzęta

Jak odchudzić psa i sprawdzić, czy jest otyły? Zasady prawidłowego żywienia

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
pies je ugotowany obiad

Jeśli twój pies ma nadwagę powyżej 25% optymalnej masy ciała, to już otyłość. Choroba, którą trzeba leczyć, żeby wydłużyć życie zwierzaka i zadbać o jego komfort. Drogę do zdrowia pupila najlepiej zacząć od skonsultowania z weterynarzem problemu, jak odchudzić psa. Jest również kilka zasad prawidłowego odżywiania, które powinieneś wcielić w życie.

Nadmierny przyrost wagi u psa łatwo przeoczyć, choćby dlatego, że zmiany w ciele czworonoga maskuje sierść. Problemu dodatkowych kilogramów u zwierzaka nie możesz jednak bagatelizować. W przypadku wielu ras otyłość powoduje choroby stawów i inne niebezpieczne schorzenia. Jak im przeciwdziałać? Jak odchudzić psa?

Skąd się bierze otyłość u psa?

Nadmierną wagą psa wywołują różne czynniki. Najczęściej za problemem stoi niewłaściwe żywienie. Trudno ocenić, jakiej wielkości porcja będzie dla zwierzęcia odpowiednia. Często więc w psiej misce lądują posiłki o wiele za duże i zbyt kaloryczne. Sytuacji nie ułatwia również fakt, że przyrost wagi u psa jest często bagatelizowany. U człowieka dodatkowy kilogram lub dwa nie powoduje nawet widocznej różnicy. Jednak dla psa – na przykład sznaucera miniaturowego – ważącego 6 kg dwie dodatkowe cyfry na wadze stanowią duży, ponad 15-procentowy przyrost masy ciała, a więc nadwagę.

Zobacz wideo: Pies o niezwykłej woli życia

Pies o niezwykłej woli życia
Pies o niezwykłej woli życia Niezwykła historia psa Bosko Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie pomaga też powszechne przekonanie, że pies z nadwagą wygląda dokładnie tak jak powinien. Zmiany w jego zachowaniu nie budzą niepokoju. W końcu co złego jest w tym, że pies woli się przytulać niż biegać po domu? To niestety sygnały, których nie powinieneś przeoczyć. Jeśli je zaobserwujesz, zastanów się, jak odchudzić psa.

Jak odchudzić psa?

Proces utraty wagi przez psa najlepiej rozpocząć od rzetelnego policzenia, ile posiłków zjada dziennie. Zwracaj więc uwagę na każde danie, jakie ląduje w misce zwierzęcia, nie zapominając o nadprogramowych plasterkach wędliny czy sera, które pies dostaje niezależnie od regularnych posiłków. Całość najlepiej zapakować do torebki i zważyć, a wyniki analizy przedstawić weterynarzowi. Wizyta w gabinecie specjalisty ułatwi ci rozwiązanie problemu, jak odchudzić psa. Tam twój pupil zostanie dokładnie zważony i wymierzony, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie, ile kilogramów musi zrzucić. Dowiesz się także, jakich zachowań unikać w codziennej opiece nad psem i co zwierzak powinien jeść. Na rynku dostępne są specjalne karmy light o obniżonej wartości kalorycznej. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy stosują tzw. odżywianie na sucho. Pamiętaj jednak o właściwym porcjowaniu posiłków. Najlepiej wykorzystywać w tym celu miarki albo wagę, dzięki czemu zyskasz pewność, że nie przekarmiasz zwierzaka. Nie obawiaj się, jeśli porcja karmy okaże się mała. Takie produkty są bowiem mocno skoncentrowane i pęcznieją w żołądku, co sprawia że pies otrzymuje właściwą ilość substancji odżywczych i kalorii, nie będąc przy tym głodny.

Jeśli jednak wolisz podawać pupilowi mokre posiłki przyrządzone przez ciebie albo gotowe dania z saszetki, również powinieneś poszukać takich, które nie spowodują problemów z wagą. Odpowiednie produkty wskaże weterynarz. Możesz także poprosić go o pomoc w sporządzeniu jadłospisu dla psa, który je gotowane posiłki. To bardzo ważne, ponieważ przy odchudzaniu psa na tzw. diecie domowej konieczne będzie dobranie suplementów, uzupełniających jadłospis o ważne składniki mineralne i witaminy (np. cynk). Żelazną zasadą obowiązującą w procesie odchudzania psa jest niedokarmianie go resztkami z talerza i smakołykami. Stosowanie tego rygoru w praktyce nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli pies przyzwyczaił się już do skuteczności „żebrania”. Kieruj się jednak dbałością o jego zdrowie i komfort, a nie zaspokajaniem apetytu na frykasy z lodówki. Pies w końcu przyzwyczai się do nowych zasad żywieniowych, a ty szybko zauważysz poprawę nie tylko w jego wyglądzie, ale także kondycji i samopoczuciu. Co ważne, jeśli raz uda ci się rozwiązać problem: jak odchudzić psa, kolejne diety nie będą już potrzebne. Specyficzną sytuacją jest zrzucanie wagi przez psa, który został poddany kastracji. Zarówno samce, jak i suczki po tym zabiegu przechodzą zmiany hormonalne, najczęściej skutkujące obniżeniem zapotrzebowania na kalorie o ok. 20%. Łatwo ten moment przeoczyć, a jest to prosta droga do nadwagi. Jeśli zastanawiasz się, jak odchudzić psa po kastracji, zacznij od zmniejszenia kaloryczności jego posiłków i spróbuj wprowadzić więcej aktywności. Zabawy z frisbee, bieganie czy aportowanie dadzą wiele radości nie tylko pupilowi, ale także tobie. Jeśli problem z wagą nie ustąpi, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Może się bowiem okazać, że przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna i zwykła dieta nie wystarczy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości