Zakładanie akwarium nie jest wcale prostą sprawą. Aby rybki były zdrowe i miały dobre warunki, należy poświęcić czas i pieniądze. Do założenia akwarium niezbędne są: zbiornik, oświetlenie, odmulacz i filtr. Czy filtr kaskadowy to dobry wybór?
Jakie rzeczy są niezbędne podczas zakładania akwarium?
Zakładanie akwarium nie jest najprostsze, jednak można się do tego dobrze przygotować. Jednym z najważniejszych kroków przy urządzaniu akwarium jest zaplanowanie pracy, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką. Powinieneś znać podstawowe informacje, między innymi na temat odpowiedniego miejsca na ustawienie akwarium, akcesoriów i roślin dla rybek. Ważny jest także filtr – jak sprawdza się filtr kaskadowy do akwarium. Wiele osób traktuje akwarium jako ozdobę. Rybki są jednak zwierzętami, dlatego powinno się im zapewnić dobrą opiekę i dbać o ich zdrowie. Podczas zakładania akwarium należy pomyśleć o miejscu, w którym stanie zbiornik. Najważniejsze nie jest wcale dobre komponowanie się akwarium z meblami, lecz oświetlenie. Ważne jest, aby zbiornik z rybkami postawiony był w cieniu. W nieodpowiednim miejscu szybko utworzą się glony, a bakterie zaatakują wodę. Jednak ryby nie powinny mieć zbyt ciemno. Najlepszym źródłem światła w akwarium będą specjalne świetlówki z filtrami UVA i UVB, które oprócz dostarczania oświetlenia, eliminują glony. Oświetlenie ledowe do akwarium jest najprostszym i najlepszym rozwiązaniem dla początkujących akwarystów. Akwarium nie powinno też stać obok kaloryfera i kominka. W przeciwnym razie rybki i rośliny mogą zostać zaatakowane przez liczne glony. Warto zainwestować też w specjalny stolik, który będzie odporny na wszelkie zachlapania i nie zniszczy się. Kiedy zakupisz już zbiornik, stolik i oświetlenie, warto pomyśleć o urządzeniu filtrującym wodę. Czy filtr kaskadowy do akwarium to dobre rozwiązanie?
Filtry – po co się ich używa?
Filtr to niezbędne urządzenie w każdym większym akwarium, ale w jakim celu się go używa? Czy filtr kaskadowy sprawdzi się u Ciebie? Filtry odgrywają ważną rolę w życiu mieszkających w akwarium ryb – zapewniają im czystą wodę. W naturalnych zbiornikach wodnych zanieczyszczenia usuwają się samoistnie, w akwariach zadbać o to muszą właściciele, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt, np. filtry kaskadowe do akwarium. Urządzenia te zapewniają odpowiedni ruch wody i w ten sposób oczyszczają ją – chemicznie, mechanicznie i biologicznie. W środku filtra znajduje się gąbka, w której wytwarzają się różne bakterie odpowiadające za czystość zbiornika. Zazwyczaj można kupić filtry, które są już wyposażone w system napowietrzający wodę, jeśli jednak Twój go nie zawiera, należy dokupić napowietrzacz.
Filtry kaskadowe do akwarium
Filtry kaskadowe do akwarium wyglądają jak pojemnik z wkładami filtrującymi i turbiną. Należy je zawiesić na ścianie, po jej zewnętrznej stronie. Dużą zaletą tego sprzętu jest to, że nie zajmuje dużo miejsca w zbiorniku i nie wpływa na jego wygląd, ponieważ do wnętrza akwarium wchodzi tylko jedna rurka zasysająca wodę. Filtr kaskadowy zyskuje aprobatę akwarystów również dlatego, że daje możliwość zastosowania kilku rodzajów wkładów filtrujących: chemicznych, mechanicznych i biologicznych. Dzięki nim wydajność filtrowania wody zwiększa się, a zatem woda jest lepiej oczyszczona. Filtry kaskadowe uważa się za lepsze od np. gąbkowych. Ich cena wynosi od około pięćdziesięciu do stu złotych. Zależy ona od wielkości urządzenia. Filtr powinien być dostosowany do objętości akwarium. Akwarystom znany jest prosty wzór, który pomaga przy wyborze odpowiedniego rozmiaru. Wydajność filtra to pojemność akwarium pomnożona przez trzy. Jednak nie jest to zasada, której nie można nagiąć. Ważne, aby urządzenie mogło przepompować całą wodę minimum raz na godzinę.
Jak czyścić filtr kaskadowy?
Czyszczenie filtra jest bardzo ważne, przecież to on odpowiada za zdrową wodę w zbiorniku. Pamiętaj jednak, aby nie czyścić filtra pod bieżącą wodą z kranu, bo może on stracić swoje właściwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie go w wodzie wypuszczonej z akwarium. Filtr kaskadowy zazwyczaj zawiera dwa wkłady – jeden na gąbkę, drugi na ceramikę. Przy wymianie wody należy wyczyścić jeden, a dopiero przy kolejnej okazji następny. Założenie akwarium nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zakup zbiornika, odpowiednie oświetlenie i dobór miejsca może przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście trwa to tylko chwilę, a później można cieszyć się widokiem rybek w akwarium. Nie zapominaj tylko o zaopatrzeniu się w filtr kaskadowy do akwarium, który pozwoli zwierzętom cieszyć się czystą wodą, a Tobie zdrowiem swoich wodnych pupili!
Zobacz także:
- Posiadanie akwarium w mieszkaniu może być bardzo przyjemnym i relaksującym doświadczeniem
- CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie i jaką spełnia rolę?
- Skąd się biorą glony w akwarium i jak się ich skutecznie pozbyć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images