Jak dobrze karmić rybki akwariowe?

Jak karmić rybki akwariowe, chłopiec podziwia dużą rybę w akwarium
Guido Mieth/Getty Images
Źródło: Stone RF
Dieta rybek powinna być urozmaicona i uwzględniać ich preferencje żywieniowe. Znaczenie ma to, czy hodowane ryby są drapieżnikami, czy żywią się głównie roślinnością. Pokarm powinien zapewniać podstawowe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Istotne jest również to, by dostarczał potrzebnego rybkom tłuszczu i białka. Czym kierować się przy wyborze pokarmu dla rybek?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór pokarmów dla rybek akwariowych. Pokarm powinien być zróżnicowany i co pewien czas wymieniany. Warto do diety ryb wprowadzić świeży pokarm, oparty na naturalnych składnikach. Popularne niegdyś preparaty oparte jedynie na zbożach są niewystarczające i nie zapewniają minimum potrzebnych rybom substancji odżywczych.

Czym karmić rybki?

Pokarm dla rybek dzieli się przede wszystkim na ten dla ryb roślinożernych, mięsożernych i wszystkożernych. Niezależnie od preferencji żywieniowych ryb, pokarm dla rybek dzieli się na:

  • Preparowany – czyli pokarm oparty na produktach naturalnych, poddawanych obróbce i wzbogacanych o syntetyczne dodatki. Karma dla rybek preparowana występuje w formie płatków, granulek lub tabletek. Jej plusem jest długi termin przydatności. Najbardziej popularną formą, od lat obecną w domach wielu akwarystów, są płatki. Lekkie i kolorowe, przez chwilę utrzymują się na tafli wody, po czym delikatnie spadają w głąb. To idealny pokarm dla rybek żerujących wysoko i często podpływających do powierzchni wody. Podobne właściwości ma granulat, dlatego jest zamiennie stosowany z płatkami. Tabletki natomiast, ze względu na swoją wagę, umieszczane są bezpośrednio na dnie akwarium, dlatego są idealnym pokarmem np. dla glonojadów.
  • Suszony – to pokarm dla rybek młodych i skorupiaków. Oparty na białku, jest idealną karmą, którą powinno się podawać we wczesnej fazie wzrostu lub w momencie osłabienia ryb. Suszony pokarm dla ryb występuje w formie proszku lub całych kawałków organizmów wodnych (krewetek, planktonu, rozwielitek) . Ze względu na dużą formę podawany jest dla dużych ryb lub żółwi wodnych.
  • Liofilizowany – czyli wysuszone larwy owadów i skorupiaków, które wcześniej zostały poddane zamrożeniu i umieszczone w naczyniu próżniowym, by odparować z nich wodę. Pokarm dla ryb akwariowych liofilizowany to jeden z bardziej wartościowych pokarmów, który jest lubiany przez ryby. Dzięki obróbce całkowicie zachowuje swój smak i aromat, a także właściwości odżywcze. Występuje w drobnej pokruszonej formie lub w postaci całych organizmów.
  • Naturalny – czyli najlepszy pokarm, który powinien stanowić większą część codziennego karmienia rybek. W przypadku ryb roślinożernych, są to kawałki wodnych roślin, warzywa i owoce. Dla ryb drapieżników jest to cała grupa żywego pokarmu dla ryb. Najpopularniejsze wśród nich są larwy much, larwy komarów, muszki owocówki, pierwotniaki, rozwielitki, dżdżownice.

Dobrym sposobem na utrzymanie świeżości pokarmu naturalnego i przedłużenie jego przydatności jest włożenie go do zamrażarki . Mrożony pokarm dla rybek całkowicie zachowuje swoje właściwości, aromat i zapach. Najczęściej mrożeniu poddaje się larwy much lub komarów.

Jaki jest najlepszy pokarm dla rybek akwariowych? Jak często karmić rybki?

Bez wątpienia najlepszym wyborem wśród dostępnych pokarmów jest karma naturalna. Spełnia ona maksymalne zapotrzebowanie ryb na składniki odżywcze i witaminy. Jest dobrym budulcem, wzmacnia ich odporność i zapewnia dobre samopoczucie. Rybki karmione bezustannie jedną i tą samą karmą, z czasem tracą energię, stają się apatyczne lub nawet mogą zachorować. Powodem tego jest uboga i nie zróżnicowana dieta. Dlatego podstawą jest to, aby mieć w swoje kolekcji kilka rodzajów pokarmów i zapewnić rybom urozmaicenie smaków i zapachów. Warto zwrócić również uwagę na to, by karma dla rybek nie miała sztucznych dodatków i konserwantów. Chemiczne dodatki negatywnie wpływają na zdrowie ryb i jakość wody.

Rybki akwariowe nie powinny być przekarmianie. Nadmierne i częste podawanie im pokarmu to najczęściej powtarzany i podstawowy błąd wśród młodych i niedoświadczonych akwarystów. Szczególnie bywa to zgubne w przypadku ryb żarłocznych, które zawsze rzucają się na podawany pokarm, robiąc wrażenie wiecznie głodnych. Częstotliwość karmienia rybek powinna być przede wszystkim zależna od ich wieku, wagi i gatunku . Najzdrowsze podejście jednak to podawanie pokarmu rybom maksymalnie 3 razy na dobę.

Zobacz też:

Co warto wiedzieć o czyszczeniu akwarium?

Akcesoria do akwarium dla rybek – oświetlenie, filtry i wyposażenie dodatkowe

Małe akwarium dla rybek – jak je dobrze zaaranżować?

Zobacz video: Nauczył rybki akwariowe... gry w piłkę nożną. "Za strzelonego gola wsypywałem im jedzenie. Załapały to na zasadzie odruchu warunkowego"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!