Jest łaciaty, szarobiały i nieco leniwy, ale mimo tej ostatniej cechy na szczecińskiej uczelni ma szczególne względy. Kot Maciuś - przez niektórych nazywany nawet uniwersyteckim celebrytą - jest maskotką Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się na uczelni? Za co uwielbiają go studenci i pracownicy?
Historia kota Maciusia
Kot Maciuś, zanim przygarnęli go pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, kręcił się w okolicach uczelni. Kiedy zachorował, prof. Beata Więcaszek zaniosła go Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, gdzie go wyleczono. Od tego czasu zwierzak zamieszkał na uczelni i czuje się tam jak w domu. Jego ulubionymi miejscami do wylegiwania się jest jedna z korytarzowych ławek i kość ze szczęki humbaka. Lubi też odwiedzać pokoje swoich ukochanych doktorantek.
Pracownicy i studenci uwielbiają kociaka, ponieważ ten potrafi ich skutecznie odstresować. Traktują go też z dużym szacunkiem:
On jest królem tej uczelni. On po prostu chodzi i wszyscy muszą mu schodzić z drogi
Ale Maciuś nie chce być tylko maskotką uczelni, z chęcią bierze również udział w wykładach, chociaż czasami zdarza mu się na nie spóźniać. Jak przyznała prof. Agnieszka Tórz:
Próbowałam mu wyjaśnić, że niestety na listę obecności wpisać się nie może, ponieważ musiałby w wykładzie uczestniczyć, a nie przyjść na sam koniec wykładu i żądać tylko wpisania na listę. Nie wiem, czy się na mnie obraził, ale wyszedł z sali
Światowy dzień kota
Światowy dzień kota to święto, które wielbiciele małych i większych kotków, kociąt, kocic i kocisk, odchodzą z wielką przyjemnością. Na każdego pupila z pewnością czeka co najmniej miska ulubionej karmy. Choć atrakcji może być dużo więcej.
Kiedy jest dzień kota?
Międzynarodowy Dzień Kota nie jest stałym świętem na całym świecie. Niektóre kraje obchodzą go od niedawna, tak jak Węgry, które do wspólnej celebracji przystąpiły dopiero w 2013 roku. Narodowy Dzień Kota w Polsce obchodzimy już od 2006 roku . Po raz pierwszy święto to zostało zorganizowane z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Pomysłodawcą Światowego Dnia Kota w Polsce był Wojciech-Albert Kurkowski. Zarówno w naszym kraju, jak i we Włoszech czy na Węgrzech, celebracja przypada na 17 lutego. Nie jest tak jednak we wszystkich krajach. Święto swoich czworonożnych przyjaciół Brytyjczycy obchodzą 8 sierpnia, Amerykanie natomiast 29 października. W Rosji przypada ono na 1 marca.
Którego jest dzień kota? Od kiedy świętujemy?
Dzień kota pierwszy raz ogłoszony został we Włoszech w 1900 roku i jest on tam od tej pory obchodzony co roku. Z czasem do wspólnego świętowania zaczęły przyłączać się kolejne kraje. Świętowanie odbywa się jednak w różnych dniach roku i trudno ustalić jeden wspólny termin dla Międzynarodowego Dnia Kota. Najważniejsze jest jednak to, że święto to staje się coraz bardziej popularne. Kiedy jest Światowy Dzień Kota , do akcji włączają się media, aktywiści, obrońcy praw zwierząt i wszyscy inni, którym na sercu leży dobro tych dumnych zwierząt. Dzień kota w przedszkolu z kolei to sposób na zwrócenie uwagi najmłodszych na właściwą opiekę nad zwierzętami.
17 lutego – dzień kota? Jaki jest jego cel?
Dzień kota to moment, w którym szczególną uwagę zwraca się przede wszystkim na edukację w zakresie warunków życia kotów, pomocy im, ich bezdomności. Różnorodne akcje o charakterze promocyjno-edukacyjnym nie tylko poszerzają naszą wiedzę o tym fascynującym gatunku zwierząt, ale przede wszystkim mają uwrażliwiać na ich los. Podobny cel ma dzień kota w szkole. Nadal bowiem część z nas zachowuje się nieodpowiedzialnie w stosunku do kotów, jak i innych zwierząt. Wiele z nich żyje w skrajnie złych warunkach. Media ciągle podają historie osób, które głodzą swoich podopiecznych, więżą ich, trzymają w warunkach odbiegających od podstawowych standardów higieny. Takie zwierzęta w większości przypadków są odbierane właścicielom i dzięki zaangażowaniu obrońców zwierząt i wolontariuszy często znajdują właściwą opiekę i wracają do zdrowia. Ilość przypadków znęcania się nad zwierzętami nadal jest jednak zatrważająca. Dzień kota ma nas uwrażliwiać na takie przypadki, skłaniać do refleksji i zgłaszania podobnych historii, jeśli tylko o nich wiemy.
Jakie znaczenie ma dzień kota?
Dzień kota to także moment, kiedy szczególnie mocno akcentuje się znaczenie kota w życiu człowieka. Jego ciepło i przywiązanie, szczególny rodzaj więzi, który nawiązuje się między kotem a zwierzęciem. Mimo tego, że koty postrzegane są jako te zwierzęta, które chadzają własnymi ścieżkami, również one łatwo przywiązują się do człowieka i mogą stanowić ważny element jego życia. Pierwszy dzień kota w domu powinien być takim samym świętem, jak każdy następny dzień jego życia z nami.
Światowy dzień kota – kiedy warto pomyśleć o adopcji?
Światowy Dzień Kota to także doskonała okazja do tego, aby zachęcić zarówno mniejszych, jak i większych do adopcji kota. Nadal ogromna rzesza kotów pozostaje w schroniskach i nieustannie brakuje dla nich miejsca. Dzień kota to dobra okazja do promocji adopcji. Do tego, aby pokazać, że zwykły dachowiec ma równie wiele uroku jak rasowy majkun. Być może nie warto „zamawiać” rodowitego kota, którego cena czasami potrafi przyprawić o zawrót głowy. Ten ze schroniska może być równie czułym, mruczącym i wartościowym towarzyszem życia rodziny. Kiedy dzień kota przekłada się na takie decyzje, praca wszystkich aktywistów się naprawdę opłaca.
Dzień kota – jak go spędzić z pupilem?
Dzień kota możecie świętować najlepszą karmą, której kot nie dostaje na co dzień. W prezencie może się pojawić nowa zabawka. Kiedy obchodzimy dzień kota, większość zwierząt z pewnością jednak doceni przede wszystkim wspólny czas, przytulanie, głaskanie i wylegiwanie się w ciepłym kocu. Jeśli jesteście z tych bardziej aktywnych, możecie skorzystać z atrakcji, które wielbiciele zwierząt organizują w całej Polsce. Zabawa we włóczce? Czemu nie. A może konkurs na najsłodsze zdjęcie właściciela i kota? Co roku pojawiają się nowe pomysły.
Zobacz także:
Kot bengalski – charakter, wielkość. Jak wygląda hodowla kotów bengalskich?
Kot szkocki zwisłouchy – hodowla, charakter i choroby kotów szkockich zwisłouchych
Głośne, dziwne miauczenie kota. Sprawdź, co oznacza miauczenie kota
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN