Kot bengalski – charakter, wielkość. Jak wygląda hodowla kotów bengalskich?

Kot bengalski to jedyna rasa kotów domowych, która wywodzi się bezpośrednio od dzikich przodków – w tym wypadku od leopardów azjatyckich. Koty bengalskie odziedziczyły po nich unikalne, cętkowane futro oraz dzikie instynkty uwidaczniające się podczas codziennej zabawy.

Bengalski kot wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsi hodowcy przez kilka dekad krzyżowali wybrane rasy kotów domowych z lampartem azjatyckim, określanym również jako dziki kot bengalski . Celem krzyżówek było uzyskanie kota, którego wygląd przypominałby dzikiego drapieżnika, a charakter – przyjaznego, domowego pupila. W połowie lat 80. dwudziestego wieku kot bengalski został oficjalnie uznany przez TICA (Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna) za nową rasę.

Hodowla kotów bengalskich – historia

Jak powstały koty bengalskie? Hodowla tych wyjątkowych pupili rozpoczęła się od krzyżowania lampartów azjatyckich z kotami domowymi – przede wszystkim z egipskim kotem mau, ale także z innymi krótkowłosymi rasami, np. kotem abisyńskim czy bombajskim. Pierwsze koty narodzone w wyniku tych krzyżówek zmagały się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi oraz behawioralnymi. Zwierzęta często przejawiały zachowania agresywne, a większość kocurów była bezpłodna.

Z biegiem lat, dzięki wyjątkowo starannej selekcji krzyżowanych osobników, wyhodowany został idealny, wzorcowy kot bengalski – kotka o imieniu Millwood Penny Ante. Wyróżniała się ona niepowtarzalnym umaszczeniem, a także bardzo łagodnym temperamentem i przyjaznym nastawieniem do ludzi oraz innych zwierząt. Kotka ta dała początek rasie, która w bardzo szybkim tempie zdobyła olbrzymią popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kot bengalski – wielkość i budowa

Koty bengalskie zaliczane są do ras średniej wielkości. Wykastrowane kocury mogą osiągać maksymalną wagę 9 kilogramów, podczas gdy niewykastrowane samce – 5-6 kilogramów. Waga kotek bengalskich nie przekracza zwykle 3-4 kilogramów.

Podobnie jak w przypadku lampartów azjatyckich, ciało kotów bengalskich jest bardzo mocno umięśnione (oczywiście kocury są bardziej umięśnione niż kotki). Tułów jest długi, o trapezowatym kształcie (rozszerza się ku tyłowi). Kończyny kotów bengalskich są muskularne, średniej długości (tylne nieco dłuższe od przednich) i zakończone dużymi, okrągłymi łapami.

Umaszczenie, czyli kot bengalski szary, czarny, śnieżny

Futro kotów bengalskich jest krótkie, gęste i jedwabiste w dotyku. Charakterystyczny dla tej rasy jest złoty połysk sierści (określany przez hodowców jako efekt glitter ) niespotykany u żadnej innej rasy kotów domowych. Najbardziej „wzorcowe” koty bengalskie wyglądają niczym obsypane złotym pyłem.

Każdy kot bengalski posiada cętki. Mogą przyjmować one różne kształty (okrągłe, owalne, w kształcie półksiężyców) oraz rozmiary. Na grzbiecie cętki przyjmują formę łańcuchów, na kończynach i ogonie formują się zaś w pręgi. Koty bengalskie posiadają jasne (czasem nawet białe) futro na spodniej części brzucha, klatce piersiowej, brodzie i wewnętrznych częściach kończyn. Finalne umaszczenie kota bengalskiego uwidacznia się, gdy ukończy on 6 miesięcy.

W zależności od rodzaju umaszczenia wyróżnia się:

  • Koty bengalskie lampartowe – koty posiadają cętki o kolorze brązowym lub czarnym na futrze o ciepłej barwie piaskowej bądź pomarańczowej.
  • Koty bengalskie czarne – koty posiadają czarne cętki na futrze w kolorze szaroniebieskim. Kot bengalski czarny określany bywa również jako charcoal (węglowy) lub kot bengalski srebrny.
  • Koty bengalskie śnieżne – koty posiadają futro o kolorze od kości słoniowej do śnieżnej bieli (kot bengalski biały). Znaczenia mają barwę brązową.
  • Koty bengalskie marmurkowe – futro kota ma kolor brązowy. Znajdują się na nim duże cętki oraz pręgi, jasne w środku, na obrzeżach zaś ciemne (ciemnobrązowe lub czarne). Kot bengalski marmurkowy określany jest również jako marbled.
  • Koty bengalskie sorrel – futro kotów ma barwę jasnopomarańczową (lub żółto-pomarańczową), znaczenia są zaś ciemnobrązowe.

Koty bengalskie – charakter i zachowanie

Koty bengalskie wyróżnia bardzo wysoka inteligencja, przebiegłość oraz pewność siebie – zdaniem hodowców są to cechy bezpośrednio odziedziczone po dzikich przodkach. Zdecydowanie nie są to pupile dla osób, które szukają spokojnych i leniwych zwierzaków. Koty bengalskie są bardzo aktywne, uwielbiają zabawy, gonitwy oraz wspinanie się. Podczas polowania na zabawki prezentują instynkt łowiecki, którego nie powstydziliby się ich przodkowie z dżungli.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości kotów domowych koty bengalskie uwielbiają wodę. Z chęcią wskakują do wanien, brodzików lub innych miejsc, w których mogą się zmoczyć i popływać.

Koty bengalskie mają silne charaktery i potrafią być bardzo uparte – trudno jest nakłonić je do tego, by zrobiły coś, na co nie mają ochoty. Z drugiej strony są to jednak koty bardzo towarzyskie i oddane. Nie wykazują agresji, dobrze odnajdują się zarówno wśród dzieci, jak i innych zwierząt.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!