Moda jeździecka nieustannie się zmienia, a pasjonaci tego rodzaju sportu czaprak traktują często jako element, który powinien podążać za najnowszymi trendami. Z tego względu jest on często spersonalizowany czy nawiązujący kolorystyką do stroju jeźdźca. Na co zwrócić uwagę kupując czaprak?
Skąd się wziął czerpak? Krótka historia
Pojęcie, o którym mowa, nie jest znane każdemu. Zatem co to jest czaprak? Inna jego nazwa to często "potnik". Wzięła się z funkcji, jaką czaprak pełni. Jego rolą jest bowiem przede wszystkim ochrona grzbietu konia przed otarciami i potem. To rodzaj płóciennej lub filcowej podkładki pod siodło, choć na rynku najczęściej spotkać można obecnie modele wykonane z pikowanej bawełny i to one są najpopularniejsze.
Zwierzęta
W XVI i XVII w. czapraki funkcjonowały pod nazwą "kropierz" czy "czołdar". Miały one wtedy znacznie większą formę i były bardziej ozdobne - często wykonane z jedwabiu i wyszywane złotem czy srebrem. Szczególne znaczenie odgrywały w czasie bitew, pełniąc oprócz praktycznej także funkcję reprezentacyjną. Dziś staranność wykończenia również ma znaczenie, co można zaobserwować po wachlarzu kolorów i fasonów dostępnych na rynku. Bardziej zwraca się jednak uwagę na walory czysto praktyczne, które zapewniają komfort zarówno jeźdźcowi, jak i zwierzęciu.
Jakie modele i rozmiary czapraków dla konia są dostępne na rynku?
Oferta producentów akcesoriów jeździeckich jest bogata, więc kluczową sprawą w wyborze czapraka jest to, dla jakich celów będzie się go używać. Czaprak ujeżdżeniowy dostosowany jest do rodzaju siodła przeznaczonego do jazdy profesjonalnej. Na rynku można też znaleźć czaprak skokowy czy przystosowany do kucyków. Dobrą wiadomością dla początkujących amatorów tego sportu jest to, że w ofercie producentów istnieje wiele modeli uniwersalnych, które będą pasować do każdego rodzaju siodła. Czaprak wszechstronny ma kształt anatomiczny i pasuje do każdego konia. Nadaje się zarówno do treningów, jak i jazdy zaawansowanej.
Innym istotnym czynnikiem jest także funkcjonalność. Jakie wypełnienie powinien mieć czaprak? Tutaj do wyboru mamy kilka rozwiązań. Jednym z popularniejszych jest wata piankowa i poliestrowa. Zapewnia ona optymalny poziom nacisku i nie traci kształtu przy dłuższym użytkowaniu. Im jest grubsza, tym lepiej amortyzuje wstrząsy. Nie mniej ważne jest także tworzywo, z jakiego wykonany jest ów potnik dla konia. Modele z bawełny są najbardziej przewiewne i zapobiegają poceniu się grzbietu zwierzęcia - powinny one być jednak na tyle grube, aby chronić grzbiet konia przed otarciami. Ważne jest także, aby szybko odprowadzały wilgoć. Te zaś z żelową wstawką lub wykonaną z kauczuku komórkowego sprawiają, że czaprak na koniu nie przesuwa się w trakcie jazdy. Na koniec pozostaje kwestia doboru jego wielkości do konia. Właściwie dobrany rozmiar czapraka decyduje o komforcie zwierzęcia. Tutaj wybrać można wśród trzech opcji: pony (dla kucyków), cob (dla średnich koni) i full (dla największych).
Czaprak dla konia - względy estetyczne i praktyczne
Czaprak z sakwami idealnie sprawdza się na wyjazdach w teren czy rajdach. Taki model z kieszeniami zwany jest też niejednokrotnie turystycznym. Wbudowane kieszenie, zamykane często na rzepy lub małe klipsy, sprawiają, że można do nich spakować np. kompas, jedzenie czy manierkę. Czaprak z kieszeniami świetnie sprawdzi się także na polowaniach czy wycieczkach. Często wykonany jest z szybkoschnącego materiału (spodnia część jest oddychająca i przewiewna), pasuje do siodeł uniwersalnych i wyposażony jest w szlufkę na popręg z zapięciem na rzepy.
Dla tych, którzy zwracają uwagę na względy czysto estetyczne, kolejnym kryterium wyboru będzie kształt czapraka. Mamy bowiem do wyboru modele proste i o bardziej anatomicznym kształcie, np. zaokrąglone czy czaprak "łezka". Kolejna sprawa to kwestia kolorystyki, ale to już zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Często wybieranym modelem jest czarny czaprak. Pasuje on do wszystkiego i decydują się na niego często zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Bordowy czaprak czy granatowy to także dość popularny kolor wśród oferty sklepów. Jakie barwy królują, jeśli chodzi o potnik dla kucyków? Tu popularnością cieszą się zwłaszcza czaprak różowy i biały.
Profesjonalni jeźdźcy często barwę czapraka dostosowują do innych elementów ekwipunku, a nawet do swego stroju. Co więcej, producenci tego rodzaju akcesoriów, starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, często dekorują czapraki haftami czy ozdobnymi lamówkami. Można je także spersonalizować. Czaprak z imieniem konia to coś, co nadaje mu jeszcze większą oryginalność i potwierdza miłość właściciela do swego kopytnego przyjaciela.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak w XIX wieku traktowano zwierzęta? "To była makabryczna moda"
- Wybrano najpiękniejszego kota na świecie. Urodził się w polskiej hodowli. Jak wygląda?
- Założył azyl dla szopów. "Są w pewnym sensie szkodnikami dla naszej rodzimej fauny"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images