Siodła bez stelaża znajdują bardzo szerokie zastosowanie w jeździectwie. Mogą korzystać z nich dorośli i dzieci podczas codziennych treningów. Służą również jako siodła do ujeżdżania, a także jako westernowe. Siodło bezterlicowe pozwala pracować z końmi o różnej budowie ciała, dostosowuje się do zmieniających się na skutek ćwiczeń parametrów końskiego grzbietu. Konstrukcja nowoczesnych siodeł ma za zadanie chronić zarówno kręgosłup jeźdźca, jak i zwierzęcia poprzez wyeliminowanie punktów stałego nacisku.
Sport to zdrowie
Siodło bezterlicowe – charakterystyka
Wszystkie tradycyjne siodła, z którymi jeździec najczęściej ma do czynienia, posiadają stelaż, szkielet zwany "terlicą". Jest ona zbudowana z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Stelaż pokryty jest wyściółką i obciągnięty skórą lub innym materiałem. W zależności od tego, z którego materiału została wykonana terlica, siodło będzie miało różny ciężar. Szkielet siodła składa się z kilku części: przedniego widelca z łękiem, siedziska, tylnego łęku, maszynki do puślisk. Serce siodła spełnia niebagatelną funkcję, ponieważ jest łącznikiem między koniem a jeźdźcem. Terlica decyduje o odpowiednim kształcie siodła, a jej najważniejsze zadanie to zapewnienie równomiernego rozłożenia ciężaru ciała jeźdźca na grzbiecie konia. Stelaż musi zostać wykonany w taki sposób, by żaden element nie drażnił ciała zwierzęcia.
Siodło bezterlicowe nie ma wbudowanej terlicy, a więc szkieletu tradycyjnych siodeł. Jest znacznie bardziej elastyczne, pozwala na rozciąganie i rozszerzanie się siodła we wszystkich kierunkach. Również siodła typu western występują w postaci siodeł bezterlicowych (tzw. siodło westernowe bezterlicowe). Podstawowe zalety siodła bez terlicy:
- pozwala zwierzęciu na swobodny ruch łopatki, pełen zakres ruchu grzbietu;
- zapewnia jeźdźcowi poczucie bliskości z koniem;
- zapewnia pewny dosiad;
- dostosowuje się do zmieniających się podczas treningów i ćwiczeń parametrów konia;
- pasuje na większość koni, nawet te najmłodsze;
- chroni kręgosłup konia poprzez równomierny rozkład nacisku;
- zapewnia komfort jeźdźcowi nawet podczas wielogodzinnej podróży.
O czym należy pamiętać, wybierając siodło bezterlicowe?
Wybierając siodło bezterlicowe, należy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalny pad pod siodło, który umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca i odciążenie grzbietu konia. Jak wyglądają pady pod siodło bez terlicy i jakie funkcje spełniają:
- mają anatomiczny kształt dostosowujący się do kształtu grzbietu konia;
- są odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu chronią punkty najbardziej newralgiczne (kłąb) przed otarciami i kompresją;
- spodnia część powinna być wykonana z materiału, który doskonale chłonie wilgoć i reguluje temperaturę (często jest to naturalna wełna);
- zewnętrzna warstwa powinna być wykonana z wytrzymałego tworzywa wysokiej jakości;
- wypełnienie pada (np. polarowe), znajdujące się na wysokości kręgosłupa, chroni (dając wolną przestrzeń) kręgosłup i wyrostki kolczyste;
- dobrej jakości pad amortyzuje wstrząsy, równomiernie rozkłada ciężar ciała jeźdźca; przyjmuje się, że siodło bezterlicowe wpływa na odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała w 50 proc., podczas gdy o kolejne 50 proc. dba dobrze dobrany pad.
Specjaliści zauważają, że siodło bezterlicowe najlepiej sprawdzi się u osób preferujących długie i spokojne wycieczki, ale także u tych, które posiadają kilka koni i nie mają dla każdego z nich osobnego siodła. Siodła bezterlicowe nie nadają się dla osób cięższych, ważących powyżej 95 kg. Polecane są również do nauki jazdy oraz hipoterapii, ponieważ zapewniają jeźdźcowi bardzo bliski kontakt z ciałem konia. Do siodła bez terlicy trzeba się jednak przyzwyczaić. Dotyczy to zarówno jeźdźca, jak i konia. Jazda w siodle bezterlicowym przypomina jazdę na oklep, człowiek doskonale czuje wszystkie ruchy konia. Po kilku pierwszych jazdach zwierzę i użytkownik siodła przyzwyczajają się do nowego stylu jazdy. Należy zwrócić uwagę, że większość siodeł bez terlicy wyposażona jest w wymienne sztywne łęgi, które należy dopasować do grzbietu konia, alternatywne łęgi miękkie lub regulowane śrubą rzymską. Wybierając siodło bezterlicowe, zawsze należy przymierzyć je do grzbietu konia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwsza kobieca drużyna futbolu australijskiego w Polsce. "Szarżujemy jak w rugby, podajemy jak w ręcznej"
- Czapsy a sztylpy, czyli w czym jeźdźcowi najwygodniej
- Toczek dla dziecka i dorosłego – jak dobrać? Wskazówki dotyczące wyboru toczka
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Mikael Vaisanen/Getty Images