Chomik chiński został po raz pierwszy został opisany przez H. Milne-Edwardsa w 1867 roku. Jest to gatunek hodowlany. W porównaniu do najbardziej znanego chomika syryjskiego, chiński jest nieco mniejszy.
Chomik chiński, jak jego nazwa wskazuje, zamieszkuje Chiny, zwłaszcza tereny północne, oraz Mongolię. W środowisku naturalnym można znaleźć go na stepach i skalistych równiach. Jak wygląda, ile żyje i co jada? Zapraszamy do lektury.
Chomik chiński – najważniejsze informacje
Wszystkich gatunków chomików jest ponad 300. Są małe, bardzo ruchliwe, o różnym ubarwieniu futerka. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest chomiczek syryjski – najczęściej spotykany w sklepach zoologicznych. Coraz większą popularnością cieszą się również chomiki karłowate, do których zalicza się chomika chińskiego. Aby zwierzak mógł długo i zdrowo żyć, należy opiekować się nim w odpowiedni sposób. Poniżej kilka cennych informacji dotyczących tego gatunku.
Jak wygląda chomik chiński?
Chomik chiński jest gatunkiem największym spośród chomików karłowatych i może osiągać długość do 12 centymetrów wraz z ogonem (inne karłowate chomiki, np. chomik dżungarski czy malutki, mierzą do 10 cm). Gatunek ten waży ok. 30–40 g, a jego ogon, osiągający długość nawet do 3 cm, jest nieowłosiony. Ciało chomika ma kształt walcowaty i łatwo go poznać po sierści. Malutkie chomiki mają sierść szarą, dorosłe brązową, a wzdłuż ich grzbietu przechodzi czarna pręga, dlatego określany jest również jako chomik chiński pręgowany. Futerko jest bardzo przyjemne w dotyku i gęste. Chomiki chińskie są bardzo delikatne. Należy na nie bardzo uważać podczas zabawy.
Ile żyją chomiki chińskie?
Chomiki chińskie, w porównaniu do innych gatunków, żyją całkiem długo, nawet 3 lata. W jednym miocie chomicza mama może mieć 4 młodych, które dojrzałość uzyskują po ok. 90 dniach życia i mają zdolność rozmnażania się po ukończeniu pierwszego roku. Młode na początku, przez ok. 3 tygodnie, piją mleko matki. Sierść zaczyna rosnąć po mniej więcej tygodniu, a po upływie kolejnego jest już gęsta i szara.
Co je chomik chiński?
Co lubią jeść chomiki? Pożywienie wszystkich tego typu gryzoni jest bardzo podobne. Chomik chiński ze smakiem je trawy różnych gatunków, zarówno w postaci świeżej, jak i suchej, zioła, nasiona, owoce, a także owady, co oznacza, że jest wszystkożerny. W sklepach zoologicznych można kupić gotowe pokarmy dla chomików. Oczywiście należy systematycznie uzupełniać zwierzakowi wodę.
Choroby chomików chińskich
Chomiki są gryzoniami bardzo delikatnymi i narażonymi na wiele chorób. Mogą mieć rany i zadrapania, krwawić lub borykać się z kłopotami z oddychaniem. Zawsze
w takiej sytuacji należy udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Poniżej kilka najczęstszych dolegliwości chomików.
Zadrapania
Chomiki są ruchliwe i przez to mogą robić sobie krzywdę. Lubią się przeciskać i przepychać, wchodzić w małe szpary w meblach. Jest wiele miejsc i okazji do tego, aby chomik mógł się skaleczyć: ostre pręty klatki czy elementy kołowrotka. Jeżeli na ciele gryzonia pojawi się ranka, należy o nią odpowiednio zadbać. Najlepiej przemywać ją wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Należy oczywiście wyeliminować przyczyny zadrapań i ran.
Ropnie
Niekiedy na ciele chomika pojawiają się ropnie, co świadczy o zakażeniu. Mogą powodować duży ból, dlatego jak najszybciej należy udać się z małym zwierzakiem do weterynarza.
Infekcja ucha
Kiedy chomika coś boli, ma np. infekcję ucha, która jest chorobą dość popularną wśród gryzoni, zwierzątko dziwnie się zachowuje, inaczej niż zazwyczaj. Jeżeli gryzoń np. chodzi wokół bez celu, być może złapał taką infekcję.
Przeziębienie
Chomiki łatwo się przeziębiają. Można to bardzo szybko rozpoznać po kichaniu. Miewają one także katar. Warto pamiętać o tym, że chomik może zarazić się przeziębieniem od człowieka.
Chomik chiński jest zwierzęciem bardzo delikatnym. Dlatego podczas zabaw z nim, zaleca się dużą ostrożność. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy z chomikiem bawią się małe dzieci.
Chomik chiński – wyjątkowy na tle innych
Chomik chiński wyróżnia się na tle innych gatunków tych gryzoni. Przede wszystkim jest znacznie węższy w tułowiu. Chomiki chińskie jako jedyne chomiki posiadają gruczoły umieszczone z boku ciała. U innych znajdują się one na brzuchu. Gatunek ten potrafi także oceniać odległość. Nie ryzykuje zatem, tak jak inne chomiki, skacząc ze stołu czy innego wysokiego mebla. Zna swoje możliwości i nie zrobi sobie krzywdy.
Zobacz też:
- Rasy królików domowych – charakterystyka najpopularniejszych.
- Popularne zwierzęta domowe – gryzonie.
- Mina kota ze Shreka i oczy psa Pluto, czyli jak domowe zwierzęta manipulują swoimi opiekunami?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto