Dom

Jak zaplanować świąteczne porządki? Kilka cennych rad

Dom

Sprzątanie w domu

Świąteczne porządki odbywają się w niemal każdym polskim domu. Bez względu na to, czy są to porządki na święta Bożego Narodzenia, czy na Wielkanoc, przykłada się do nich wielką wagę. Aby przebiegały sprawnie, warto je dobrze zaplanować.

Bardzo często przedświąteczne porządki odkładane są na ostatnią chwilę. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przed samymi świętami trzeba też zrobić zakupy, przygotować wypieki i inne smakołyki, zadbać o garderobę na wyjazdy rodzinne. Aby na sprzątanie nie zabrakło czasu, warto przygotować harmonogram porządków świątecznych.

Porządki świąteczne – plan jest konieczny

Każdy, kto chce dobrze przygotować się do świąt, nie może odkładać wszystkiego na dalszy termin. Dzień lub dwa dni przed samymi świętami to za mało, aby przygotować na nie cały dom i domowników. Dlatego tak ważne jest, aby opracować dobry plan świątecznych porządków. Jeżeli chcemy wykonać generalny porządek, warto zacząć już około miesiąca przed świętami. Jak zaplanować świąteczne porządki? To wcale nie musi być trudne!

Każdego dnia po pracy można wykonać część zaplanowanych czynności, które nie wymagają wiele wysiłku. Na początku warto sporządzić listę produktów, które konieczne będą do mycia i sprzątania mieszkania. W tym celu należy zrobić przegląd posiadanych środków do mycia. Nikt nie lubi przed samymi świętami szukać sklepu, w którym może kupić płyn do WC lub płyn do mycia okien. Listę tę należy zrealizować odpowiednio wcześniej.

Od czego zacząć porządki świąteczne?

Robienie porządków można podzielić na kilka etapów. Dzięki temu nie ma mowy o zmęczeniu, a wszystkie czynności wykonywane są bardzo dokładnie. Systematyczność przed świętami daje pewność, że wszystkie zadania porządkowe zostaną wykonane, a dom na święta będzie błyszczał!

Świąteczne porządki – 3 tygodnie przed świętami

Porządki przedświąteczne rozpoczyna się od usunięcia wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Sprzątanie mieszkania lub domu to nie tylko wycieranie kurzu czy mycie podłóg i trzepanie dywanów, lecz także porządkowanie rzeczy i wyrzucanie tych, które są zupełnie niepotrzebne. Na trzy tygodnie przed świętami warto przejrzeć półki w spiżarni, szuflady, a także szafę. W mieszkaniach bardzo często zalega mnóstwo zbędnych rzeczy, które tylko zabierają cenne miejsce.

Buty, które wyszły z mody, zniszczone ubrania, filiżanki bez uszka, które zatrzymujemy z sentymentu, szuflady pełne niepotrzebnych już dokumentów, paragonów, przeterminowane zapasy jedzenia, pudełka po sprzęcie RTV/AGD, które przechowuje się w celu ewentualnej gwarancji, pomimo iż jej czas dawno minął. Wyrzucając zbędne rzeczy, zyskuje się naprawdę wiele przestrzeni. Dzięki temu sprzątanie jest znacznie łatwiejsze. Zarówno porządki przed Bożym Narodzeniem, jak i przed Wielkanocą to dobry czas na segregację ubrań i umieszczenie ich w workach próżniowych, aby nie zabierały miejsca. Przed świętami Bożego Narodzenia można schować rzeczy letnie, a przed Wielkanocą – ubrania typowo zimowe.

Świąteczne porządki – 2 tygodnie przed świętami

Kiedy już w domu zrobiło się więcej miejsca, można przejść do odkurzania i mycia tych miejsc, których zazwyczaj przy normalnym, codziennym lub cotygodniowym sprzątaniu się pomija. Chodzi o dokładne wyczyszczenie lodówki wewnątrz oraz odkurzenie i dokładne umycie wszystkich mebli, włącznie z szafkami i szufladami wewnętrznymi w każdym pomieszczeniu (także w łazience). Pamiętaj, aby kurze ścierać od najwyższych półek po najniższe. Na dwa tygodnie przed świętami można również umyć drzwi wraz z framugami oraz wszystkie lampy w mieszkaniu. Niektórzy decydują się także w tym czasie na mycie okien. Można to zrobić, o ile nie mieszka się w miejscu, w którym smog i kurz są bardzo duże. Jeżeli tak jest, mycie okien lepiej zostawić na ostatni tydzień przed świętami.

Świąteczne porządki – 1 tydzień przed świętami

Na tydzień przed świętami należy wynieść i wytrzepać dywany, zdjąć i wyprać zasłony i firanki, zająć się myciem i pastowaniem podłóg. Jeżeli okna nie zostały wcześniej umyte, należy zrobić to właśnie teraz. Konieczne jest także dokładne wymycie łazienki: płytek, ale również prysznica – brodzika i kabiny.

Świąteczne porządki – plan pozwoli ci odetchnąć

Dobry plan porządków przedświątecznych umożliwia dokładne i bardzo sprawne uporządkowanie całego mieszkania. Dzięki dobrze rozłożonym pracom można zapomnieć o uczuciu zmęczenia w święta. Dom będzie lśnił, wszystko zostanie przygotowane na czas, a dzięki temu święta będą bardzo udane! Dobrze zaplanowane działania zawsze się sprawdzają – nie tylko w porządkowaniu mieszkania.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/GettyImages.com

Pozostałe wiadomości