Jak prawidłowo załadować zmywarkę i czego w niej nie myć? Radzi Małgorzata Świgoń

''Jak prawidłowo załadować zmywarkę?''

Od kilku tygodni zostajemy w domach, więcej gotujemy, a co za tym idzie - brudzimy więcej naczyń. Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników doradza jak prawidłowo załadować zmywarkę i zdradza przepis na domowy środek do mycia w zmywarkach.

Jak prawidłowo załadować zmywarkę?

Mogłoby się wydawać, że problem jest nieistotny. Jednak od tego, jak załadujemy zmywarkę, zależy czy naczynia się dobrze umyją. Jest kilka uniwersalnych zasad, które trzeba stosować. Przede wszystkim naczynia nie powinny być zbyt ściśnięte, nie mogą zachodzić jedne na drugie. Przed włożeniem ich do zmywarki pamiętajmy, żeby oczyścić je z zaschniętych resztek.

Najwyższe rzeczy kładziemy na obrzeżach, najniższe dalej

- tłumaczy Małgorzata Świgoń.

Kubki, szklanki, kieliszki, miseczki, salaterki powinny być odwrócone do góry nogami, by nie została w nich woda.

Zmywarki nie powinniśmy przeładowywać. Jeśli nakładziemy dużo, to rzeczy dokładnie się nie umyją

- dodaje.

Sztućce wkładamy trzonkami do dołu, dzięki temu będą miały większy dostęp do wody, a co za tym idzie będą dokładniej wymyte.

Czego nie wkładać do zmywarki?

Jest grupa naczyń, których do zmywarki pod żadnym pozorem nie można wstawiać. Są to między innymi ostre noże – te myjmy ręcznie. Nie chcemy przecież, żeby zbyt szybko się stępiły. Nie myjmy także w zmywarce naczyń aluminiowych, z materiałów termoplastycznych, pokrytych teflonem.

Nie powinniśmy wkładać do zmywarki rzeczy zrobionych ręcznie. (…) Także rzeczy drewnianych

- mówi Małgorzata Świgoń.

Ręcznie myjmy kryształy, srebrne i platerowane sztućce i naczynia oraz kubki termiczne. Zwracajmy uwagę, czy naczynia są oznaczone znakiem kieliszka i widelca – jeżeli nie są, nie możemy myć ich w zmywarce.

Jakim symbolem oznaczone są produkty, które można prać w zmywarce?

Pamiętajmy, że przedmioty nadające się do mycia w zmywarce opatrzone są specjalnym znakiem. Zawiera on na ogół dwa talerze (koła), a w jego górnej części charakterystyczne przerywane linie symbolizujące strumienie wody.

Przedmioty, które wypierzesz w zmywarce

Oprócz naczyń i sztućców w zmywarce można myć także inne przedmioty, na przykład plastikowe zabawki, takie jak klocki czy foremki do piasku. Do ich wyprania świetnie posłuży płyn własnej roboty. Do zmywarki możemy włożyć także gąbki do zmywania, plastikowe nakrętki, sitka, czy cienkie plastikowe deski do krojenia.

Przepis na domowy proszek do zmywarki

Co zrobić, gdy zabraknie kostek lub kapsułek do zmywania? Środek do mycia można przygotować z produktów, które znajdziemy w kuchni, do wykonania potrzebne będą:

  • jedna część soli gruboziarnistej;
  • cztery części sody;
  • jedna część kwasku cytrynowego.

Składniki mieszamy i gotowe. Jedna łyżeczka to miarka na jedno pranie.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie