Finanse i Praca

Ile będą nas kosztowały święta Bożego Narodzenia 2021? Będzie drożej niż w zeszłym roku

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
deloitte/TVN 24
Pieniądze w słoiku oświetlone lampkami bożonarodzeniowymi

W tym roku za święta zapłacimy więcej, tak wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte. Przyczyną jest nie tylko szalejąca inflacja, ale również zmniejszenie obostrzeń. Ile średnio wydamy na święta? Jak dużą część pieniędzy przeznaczymy na żywność?

Za tegoroczne święta zapłacimy o około 11 proc. więcej niż w zeszłym roku. Święta w 2021 roku będą droższe głównie ze względu na zmniejszenie obostrzeń oraz wysoką inflację. Aż 42 proc. Polaków ocenia swoją sytuację finansową gorzej, niż w zeszłym roku.

Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia 2021?

Jak wynika z raportu Deloitte, na tegoroczne święta Polacy planują wydać średnio 2129 zł, to o ponad 200 zł więcej niż w zeszłym roku. 70 proc. tej kwoty przeznaczymy na żywność i prezenty. Na samą żywność Polacy planują wydać średnio 944 zł, to kwota o 10 proc. wyższa niż w roku 2020. Jednocześnie stanowi to 44,3 proc. całości pieniędzy, które wydamy na święta i największa część budżetu. Pozostałe wydatki to prezenty, podróże oraz wypoczynek i rozrywka, na którą przeznaczymy najmniej.

Zobacz wideo: Najwyższa inflacja od 20 lat

Najwyższa inflacja od 20 lat Ekonomiści o najwyższej inflacji w Polsce od 20 lat

Przede wszystkim zwiększy się koszyk związany z podróżami, co jest naturalne, biorąc pod uwagę, że w poprzednie święta podróże z powodu obostrzeń były mocno ograniczone. Na ten cel przeznaczymy średnio 333 zł, czyli o ponad 55 proc. więcej niż w minionym roku

Z raportu wynika również, że mimo iż pandemia trwa, to w porównaniu do zeszłego roku, obawy o sytuację epidemiologiczną są mniejsze. 

Ile będą kosztowały prezenty na święta 2021?

Na prezenty średnio Polacy planują wydać 546 zł, to tylko 2 proc. więcej niż w zeszłym roku. Główną część stanowią upominki dla dzieci - 63 proc. 56 proc. ankietowanych planuje zrobić prezent niespodziankę dla rodziców. Średnio każdy z nas planuje kupić około 7 prezentów.

Jak można przeczytać w raporcie Deloitte, "Polacy planują wydać niemal połowę swojego planowanego świątecznego budżetu przez Internet (47 proc.). Kategorie produktów, które najczęściej będą kupowane online, to te związane z podróżami i spędzaniem czasu wolnego (71 proc.), związane z hobby oraz zabawki i książki (63 proc.), a także akcesoria elektroniczne (64 proc.)".

Zakupów dokonujemy zarówno online, jak i offline, jednak wciąż bardziej popularne (choć nieznacznie) są zakupy stacjonarne. Statystycznie co czwarta osoba planuje zakupić prezenty przez Internet wydając większość przeznaczonej kwoty.

Najczęściej wybieranymi prezentami dla bliskich są te funkcjonalne i takie, które zapewniają doznania i niezapomniane przeżycia. Jak wskazuje raport, największy stres odczuwamy w związku z wyborem prezentów dla współpracowników.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: deloitte/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Mohd Khairul Anwar / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości