Ogród

Otrzymałeś w prezencie żonkile? Sprawdź, co to oznacza

Ogród

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
abcflorysty.pl
Żonkile

Żonkile, nazywane inaczej narcyzami, to kwiaty zwiastujące wiosnę. Otrzymane w podarunku mogą sugerować, że komuś przeszkadza nasz egocentryzm. Jakie jest ich inne, symboliczne znaczenie?

Żonkil a narcyz - różnice w nazewnictwie

Słowa "żonkil" i "narcyz" są przez wielu używane zamiennie i traktowane jak synonim. Przyjęło się, że obie nazwy przypisane są tym samym kwiatom. W rzeczywistości narcyz ma szersze znaczenie (funkcjonuje w naukowej terminologii jako określenie około 50 gatunków roślin). Żonkil to natomiast tylko jedna z jego odmian.

Etymologia "narcyza" jest ściśle powiązana z mitologią grecką. To właśnie tak na imię miał młody bohater mitów, który przejawiał cechy egocentryka i zakochał się we własnym obliczu. Słowo "narcyz" zostało przypisane do konkretnej rośliny tysiące lat temu, a w grece nawiązywało do "narkotyku".

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Symbolika żonkila jest bardzo zróżnicowana. Żółte, białe i pomarańczowe kwiaty kojarzą się z radością, szczęściem i odrodzeniem. I tak można je odczytywać, bowiem pełen barw narcyz uznany został przez znawców roślin za zwiastun dobrobytu, narodzin oraz powodzenia w każdej dziedzinie życia. Istnieje jednak druga, ta ciemniejsza strona medalu.

- Wiktoriańczycy uważali go za kwiat egoisty - czytamy na abcflorysty.pl.

Żonkile - symbolika

Mit o Narcyzie nie bez powodu został uwzględniony w etymologii nazwy popularnego kwiatu. Nie wszystkie znaczenia żonkila są pozytywne. Ktoś, kto podarował nam tę piękną roślinę, może subtelnie dawać do zrozumienia, że poziom naszego egocentryzmu przekroczył niebezpieczną granicę. Zakładając jednak bardziej optymistyczną wersję wydarzeń, może po prostu w ten sposób dziękować za punktualność czy okazać wsparcie.

- Jeśli znasz kogoś, kto pierwszy pojawi się na każdym wydarzeniu, możesz świętować jego punktualność za pomocą tego kwiatu - doradzają floryści.

Jak widać, symbolika żonkili jest na tyle rozbudowana, że warto zapytać darczyńcę wprost, co chciał nam zasugerować takim upominkiem. A może to tylko i aż miły gest bez jakichkolwiek podtekstów? Lepiej sprawdzić, niż się domyślać.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: abcflorysty.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alan Hopps/Getty Images

Pozostałe wiadomości