Ogród

"Co z tego wyrośnie". Jak obudzić rośliny na wiosnę?

Ogród

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Budzimy rośliny do życia
Budzimy rośliny do życiaDzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNBudzimy rośliny do życia

Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie" zachęca do tego, aby obudzić rośliny do życia. Jak zatem je przesadzać, rozmnażać i odświeżać, aby pięknie kwitły wiosną?

Jak obudzić rośliny do życia?

O tej porze roku, czyli w środku zimy warto odświeżyć niektóre rośliny. Łukasz Skop w kolejnym odcinku pokazał jak zrobić to z begonią. - Sadzonki wierzchołkowe odcinamy w miejscu, w którym wyrastały wcześniej liście, zazwyczaj widzimy je na łodydze w postaci zgrubienia. Tniemy tuż pod zgrubieniem. Z jednej begonii możemy pobrać kilka sadzonek, które będziemy jednocześnie ukorzeniać - tłumaczył Łukasz Skop.

Następnie roślinę należy umieścić w wodą. Sadzonki wierzchołkowe zaczną się ukorzeniać już po około tygodniu przebywania w naczyniu. W ten sposób można rozmnażać nie tylko begonie, ale też fikusy i draceny.

Drugim sposobem na rozmnożenie roślin jest przygotowanie sadzonek pędowych. Należy uciąć jedną z nich tak, żeby znalazły się na niej przynajmniej 2, 3 zgrubienia. Obcinamy poniżej ostatniego i umieszczamy również w wodzie. W ten sposób rozmnażamy filodendrony albo monstery.

Jak zasadzić sadzonki?

Kiedy sadzonki wypuszczą korzeń, można przystąpić do zasadzenia ich. Na początku nie będą chętnie rosły w bardzo zbitej ziemi. Warstwa drenażu zapewni dobry odpływ wody. Po przygotowaniu doniczki można umieścić w niej roślinę, pamiętając, że nowe pędy powinny być skierowane w górę.

- W jednej doniczce możemy umieścić przynajmniej kilka takich sadzonek - podkreśla Łukasz Skop.

Sukulenty rozmnażają się z samych liści. Trzeba jednak pobrać liść, który daje się łatwo odłamać, tuż u nasady łodygi. Nowa sadzonka zacznie wyrastać właśnie na końcówce takiego liścia. Pobieramy kilka sadzonek i umieszczamy je w doniczce z ziemią. Wbijamy je na głębokość do jednego centymetra maksymalnie. Pierwsze okazy zaczną pojawiać się po około miesiącu.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości