Zawciąg nadmorski, nazywany również zawciągiem pospolitym, jest wieloletnią byliną, która rośnie dziko na terenach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce traktowany jest głównie jako roślina ozdobna, jednak nie cieszy się dużą popularnością. Dzięki nieskomplikowanej uprawie i małym wymaganiom pielęgnacyjnym ma szerokie zastosowanie w ogrodzie i może być sadzona praktycznie w każdym miejscu na działce. Kwiaty zawciągu zachęcają do sadzenia go na obwódkach rabat, z kolei jego właściwości sprawiają, że idealnie nadaje się również do ogródków skalnych, na murki kwiatowe czy do sadzenia w pojemnikach z innymi roślinami (głównie wrzosowatymi). Zawciąg nadmorski jako bylina może być uprawiany na obszarach trudno dostępnych, suchych lub wymagających zadarniania.
Zawciąg nadmorski – odmiany rośliny
Wśród najciekawszych odmian zawciągu nadmorskiego można wymienić:
· Blood Stone – wyróżnia się kwiatami w głębokim ciemnoczerwonym kolorze.
· Alba – odmiana o ciemnozielonych liściach i gęstych białych kwiatach. Jedna z najczęściej wybieranych odmian ze względu na znacznie większą odporność na mróz i zimne podmuchy wiatru.
· Glory of Holland – charakteryzuje się jasnoróżowymi kwiatostanami, które tworzą zwarte i gęste kępy.
· Little Penny – cechuje się delikatnymi, nisko osadzonymi kwiatami w jasnofioletowym odcieniu.
· Splendens – wyróżnia się krótkimi łodygami, ciemnoróżowymi kwiatami i wąskimi liśćmi w nietypowym, intensywnie zielonym kolorze.
· Rosea – odmiana o intensywnie różowych kwiatach, charakteryzująca się dość długim okresem kwitnienia (od maja do połowy września).
Zawciąg nadmorski – jak uprawiać
Uprawa zawciągu nadmorskiego jest prosta. Z rośliną poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, ponieważ nie wymaga ona specjalnych zabiegów ani skomplikowanej pielęgnacji. Zawciąg nadmorski preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, z bezpośrednim dostępem do promieni słonecznych. W takich miejscach rozwija się i rośnie najszybciej, jednak może być sadzony również na terenie, gdzie występuje półcień.
Roślina nie ma specjalnych wymagań co do odczynu gleby. Może rosnąć na każdym podłożu, oprócz silnie wapiennego . Woli gleby umiarkowanie wilgotne, w stronę suchych i przepuszczalnych. Zalewanie korzeni i stale podmokła ziemia może niekorzystnie wpłynąć na wzrost zawciągu nadmorskiego, nie jest jednak dla niego bezpośrednim zagrożeniem.
Roślina dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza i może być sadzona w dużych miastach. Jest gatunkiem mrozoodpornym, niewymagającym zabezpieczania na zimę.
Rozmnażanie zawciągu nadmorskiego przeprowadza się wczesną wiosną lub na początku jesieni. Najprostszym sposobem na zwiększenie populacji rośliny jest wysiew nasion. W przypadku posiadania sadzonek zawciągu możliwe jest również rozmnażanie poprzez podział kęp. Podłoże, w którym umieszcza się nowe egzemplarze rośliny, powinno zostać wcześniej zdrenowane.
Ze względu na miejsce naturalnego występowania zawciągu nadmorskiego, najlepszym terenem do zasadzenia młodych sadzonek lub wysiania nasion są niewielkie przestrzenie między kamieniami lub ścieżką ogrodową. Potrzebuje minimalnej przestrzeni do zapuszczenia korzeni.
Zawciąg nadmorski – jak sadzić
Sadzonki zawciągu nadmorskiego powinny zostać umieszczone w odpowiednio przygotowanej glebie. Jeśli to konieczne, podłoże może zostać uprzednio nawiezione. Najlepszym miejscem do wzrostu rośliny są gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Ziemia powinna być sucha lub umiarkowanie wilgotna, może być to typowa ziemia ogrodowa.
Z miejsca, w którym ma rosnąć zawciąg, należy usunąć wszelkie niepożądane zanieczyszczenia i chwasty. Dzięki temu roślina szybciej się przyjmie i nie będzie musiała konkurować z innymi gatunkami o powierzchnię do rozwoju. Do wykopania dołka na sadzonkę można użyć zwykłej niedużej łopaty. Jego głębokość zależy od wielkości bryły korzeniowej i powinna pozwalać na pełne zakrycie podziemnych pędów.
Po umieszczeniu zawciągu w dołku, całość, dla lepszego zakorzenienia się, należy przysypać świeżą ziemią i obficie podlać. W ciągu kilku następnych dni po zasadzeniu warto sprawdzać stan rośliny i obserwować ziemię, w której została posadzona. Można zdecydować się na dodatkowe nawożenie. Zawciąg nadmorski (znany również pod łacińską nazwą Armeria maritima ) zazwyczaj sadzony jest w niedużych grupach, po 5–7 sztuk razem, w rozstawie co 10 centymetrów.
Zobacz film: Dywany kwiatów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF