Ogród

Wyżlin większy – tajemnice uprawy i pielęgnacji niezwykłej rośliny

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wyżlin większy

Rośliny jednoroczne zasługują na swoje specjalne miejsce w ogrodzie. Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które często zmieniają ogrodowe aranżacje. Dobrym przykładem takiej rośliny jest wyżlin większy, którego warto poznać bliżej.

Wyżlin większy to ciekawa roślina o wielu zastosowaniach. Zanim jednak zostanie posadzony w ogrodzie, najlepiej dowiedzieć się, jakie ma potrzeby i jak należy go pielęgnować. Wówczas na pewno będzie prezentował się wyjątkowo.

Wyżlin większy – charakterystyka gatunku

Wyżlin większy (Antirrhinum majus), znany także pod nazwą lwia paszcza, to roślina jednoroczna z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Ten gatunek w warunkach naturalnych można spotkać w rejonie Morza Śródziemnego, czyli na terenie Europy Południowej, Azji Zachodniej i w Afryce Północnej. W naszym kraju wyżlin większy uprawiany jest jako roślina ozdobna.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Roślina ma krzewiasty i wyprostowany pokrój. Może osiągać wysokość od około 30 do 70 cm. Pędy wyżlin większy ma wzniesione, a u nasady są one lekko zdrewniałe. Liście u lwiej paszczy są podłużne, całobrzegie i ciemnozielone, gęsto porastają łodygi rośliny. Czas kwitnienia rośliny, w zależności od odmiany, przypada na okres od czerwca do jesieni. Wówczas na szczycie łodyg pojawiają się charakterystyczne, pojedyncze kwiaty. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ich interesująca budowa, dzięki której przypominają nieco otwartą lwią paszczę. Korona lwiej paszy jest lekko zrośnięta u nasady, następnie dzieli się na dwie części, z których dolna jest nadęta i uniesiona ku górze, a górna szersza i dwuczęściowa. Wyżlin większy to roślina o wielu kolorach kwiatów – od białej i cytrynowej przez odcienie żółci, koloru pomarańczowego i różu aż po intensywną czerwień i kolor bordowy. Do pełnego spektrum barw lwiej paszczy brakuje jedynie odcieni niebieskiego i koloru czarnego czy zielonego. Ponadto na rynku można znaleźć także odmiany dwu- i wielobarwne. Bogaty wybór kolorów daje możliwość tworzenia wielu kompozycji z udziałem tej rośliny.

Jak uprawiać i pielęgnować wyżlin większy?

Lwie paszcze wymagają stanowisk słonecznych. Najlepiej, by gleba była żyzna i próchniczna, a także lekko wilgotna. Nie są to rośliny trudne w uprawie, a najważniejszym aspektem ich pielęgnacji jest regularne podlewanie. W pierwszej połowie lata warto roślinę zasilić specjalnym nawozem do kwiatów. Konieczne jest także odchwaszczanie oraz uszczykiwanie pędów, co pomoże roślinie rozkrzewić się. Oprócz tego zaleca się usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, dzięki czemu czas kwitnienia lwiej paszczy znacznie się wydłuży. Wyżlin większy można rozmnażać przez wysiew nasion, do którego należy przystąpić w okresie od lutego do marca, a nawet kwietnia – wtedy roślina zakwitnie na początku sierpnia. Siewki trzeba przechowywać w pokojowej temperaturze, rosną one powoli, jednak można podać je pikowaniu, co sprawi, że będą większe i silniejsze. Rośliny najlepiej przepikować do doniczek z torfem. Sadzonki wyżlinu większego można wysadzać na miejsce stałe po 15 maja. Jeśli roślina będzie uprawiana w miejscu o łagodniejszym klimacie, to może się zdarzyć, że wysieje się sama i zakwitnie już na wiosnę.

Wyżlin większy – zastosowanie

Roślina ma wiele zastosowań. Sprawdzi się posadzona na rabacie sezonowej czy kwietniku. Wyżlin większy pasuje do ogrodów o charakterze wiejskim i można go sadzić zarówno w towarzystwie bylin, jak i innych roślin jednorocznych. Lwie paszcze można także uprawiać w pojemnikach, a odmiany karłowe są często stosowane jako rośliny okrywowe, czy na obwódki rabat. Kwiatostany, zwłaszcza odmian wyższych, sprawdzą się jako kwiaty cięte przez długi czas zachowujące świeżość w wazonie.

Wyżlin większy – najciekawsze odmiany

  • Wyżlin większy "Bronze Dragon" Antirrhinum majus "Bronze Dragon" – odmiana lwiej paszczy o charakterystycznych, ciemnych liściach koloru brązowego. Dorasta do około 30 cm wysokości. Kwiaty koloru jasnoróżowego pojawiają się od czerwca do października i świetnie prezentują się na tle liści.
  • Wyżlin większy "Coronette Cherry"Antirrhinum majus "Coronette Cherry" – roślina o krzaczastym pokroju, dorastająca do około 70 cm wysokości. Wiśniowe kwiaty można podziwiać latem.
  • Wyżlin większy "Madame Butterfly" Antirrhinum majus "Madame Butterfly" – osiąga około 65 cm wysokości. Latem pojawiają się różnokolorowe, podwójne kwiaty, które przypominają nieco kwiaty azalii. Roślina o zwarty pokroju.
  • Wyżlin większy "Magic Carpet" Antirrhinum majus "Magic Carpet" – odmiana lwiej paszczy o ciekawych różnobarwnych kwiatach, dorastająca do około 20 cm wysokości. Pokrój rozłożysty.
  • Wyżlin większy "Trumpet Serenade"Antirrhinum majus "Trumpet Serenade" – rośliny, których kwiaty mają oryginalny, trąbkowaty kształt, do czego nawiązuje nazwa odmiany. Wyżlin większy ‘Trumpet Serenade’ może dorastać do 30–45 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września na biało, wiśniowo, amarantowo, a także jasno-żółto.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Patiwat Sariya / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości