Wiciokrzew to wieloletnia roślina pnąca. Rodzaj ten liczy sobie bagatela - 180 różnorodnych gatunków, które są szeroko rozpowszechnione na całej północnej półkuli.
Wiciokrzew - pielęgnacja, prawa i wymagania
Podstawowa zasada brzmi, że wiciokrzewy należy uprawiać w jasnych miejscach, ale nie takich, które są bezpośrednio nasłonecznione. Dzięki temu zakwitną, a nie będą wysychać. Mogą także rosnąć w cieniu, ale wtedy nie zakwitną już tak bujnie. Warto wybrać dla tej rośliny miejsce, które będzie osłonięte przed działaniem wiatru. Na szczęście wiciokrzew nie jest wybredny pod kątem gleby - toleruje różne jej rodzaje, także średnio żyzne. Należy jedynie unikać dla niego gleb zbyt suchych lub podmokłych. Przy wyborze gleby, warto sprawdzić, jaką preferuje konkretna odmiana - różnice w tej kwestii mogą być znaczące.
Wiciokrzew należy regularnie podlewać od wiosny do jesieni. Niektóre gatunki powinno się od czasu do czasu podlać także zimą. Gdy roślina jest w okresie wegetacyjnym, dobrze jest ją dokarmiać za pomocą nawozów mineralnych lub organicznych, ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.
Cięcie wiciokrzewu
Rośliny należy regularnie podcinać, ale niezbyt inwazyjnie. Na wiosnę należy skrócić pędy o około ⅓ ich długości, usuwając tym samym pędy chore i zbyt gęste. Co kilka lat należy też poddać wiciokrzew zabiegowi odmładzania i usunąć najstarsze pnącza.
Wiciokrzew - rozmnażanie
W zasadzie są dwie drogi na rozmnażanie tej rośliny. Jak wytworzyć sadzonki wiciokrzewu ?
1. Odkłady - pędy w pobliżu macierzystej rośliny należy przygiąć do ziemi, a w części środkowej przykryć ziemią i przymocować do gruntu. Z czasem pęd wytwarza korzenie i wtedy może zostać z powodzeniem oddzielony od krzewu.
2. Sadzonki pędowe - pracę taką należy wykonać wczesną wiosną. Wybierz lekko zdrewniałe pędy i zetnij je na około 10 centymetrach długości. Przygotuj ziemię ogrodową z piaskiem i umieść w niej sadzonkę, po około 3-4 tygodniach puści własne korzenie.
Choroby wiciokrzewu
Największą zmorą gatunków wiciokrzewu mogą stać się mszyce, które atakują zwykle najmłodsze części rośliny, zazwyczaj na początku maja. Najłatwiej pozbyć się szkodników, używając środka chemicznego lub innych produktów na mszyce, ale pochodzenia naturalnego. Mszyce najczęściej atakują rośliny, które są wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych.
Gatunki wiciokrzewu
Wiciokrzew pospolity - to roślina, którą dość często można spotkać w lasach mieszanych i w zaroślach krzewiastych. Okres jej kwitnienia przypada od maja do czerwca, należy do roślin trujących, ale jest za to żywicielką larw rzadkiego motyla przeplatki maturna.
Wiciokrzew pomorski - to typowo dekoracyjne pnącze ogrodowe, które dodatkowo ma kolorowe i pachnące kwiaty. Inaczej roślina ta jest nazywana “Serotiną”. Osiąga wysokość 3-5 metrów, a jej liście mają bordowo-zielony odcień.
Wiciokrzew japoński - w czasie kwitnienia ma pięknie pachnące kremowe kwiaty, a jej liście są zimozielone. Co ciekawe, wydaje także małe, czarne, kuliste owoce, które powstają na pędach późną jesienią. Roślina ta może urosnąć nawet 2 metry w ciągu jednego roku.
Wiciokrzew zaostrzony - ta odmiana jest znacznie rzadziej spotykana. Ma zimozielone owłosione liście oraz najpierw kremowe, a potem żółte kwiaty (okres kwitnienia przypada od czerwca do października). Może osiągnąć nawet 4 metry wysokości, a rocznie wzrasta o około 1-2 metry.
Wiciokrzew zimozielony - ten gatunek wygląda dobrze przez cały rok, ponieważ nie gubi liści. Znana jest także jego odmiana pod nazwą wiciokrzew henry'ego , która pochodzi z Chin. Jej kwitnienie przypada na okres od czerwca do lipca - kwiaty są koloru ciemnoróżowego. Ma ciemnozielone i błyszczące liście. Rośnie o około 1 metr rocznie i może osiągnąć wysokość nawet 4 metrów.
Wiciokrzew przewiercień - posiada bardzo intensywnie pachnące kwiaty, które są kremowobiałe, a czasami wzbogaca je także różowy odcień. Odmiana ta również wzrasta o około 1 metr w ciągu roku, a jej pędy mogą osiągnąć długość do 3 metrów. Roślina ta należy do trujących.
Wiciokrzew Browna - posiada ciekawe rurkowate kwiaty, zebrane w trzy kwiatowe wierzchotki, układające się parami w kątach liści albo w główki, znajdujące się na szczytach pędów. Kwiaty tego wiciokrzewu mają delikatny zapach i w zależności od odmiany, mogą mieć różne kolory: od złocistych, pomarańczowych i czerwonych aż po miedziane.
Wiciokrzew Tellmana - jego owoce to niejadalne, dekoracyjne kulki. Posiada także lekko pomarańczowe kwiaty, których kolor jest wyjątkowo wyrazisty - kwitnie od czerwca do lipca. Roślina może osiągnąć nawet 6 metrów długości.
Zobacz film: Sekretne życie drzew.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF