Mięta jest wykorzystywana zarówno przez kucharzy, jak i ziołoleczników. Sprawdź, jakie ma właściwości i włącz ją do swojego jadłospisu.
Mięta – co warto o niej wiedzieć?
Mięta to zioło, które ceniono już w czasach starożytnych. Największą popularnością wśród ziołoleczników cieszyła się wówczas mięta pieprzowa . Wykorzystywano jej liście (świeże i suszone) oraz pozyskiwany z nich olejek eteryczny bogaty w mentol. Popularność rośliny w obecnych czasach nie zmalała. Wciąż jest chętnie wykorzystywana przez zwolenników leczenia naturalnego – nie tylko dlatego, że ma cenne właściwości lecznicze, ale również z tego powodu, że łatwo ją wyhodować.
Właściwości lecznicze mięty są imponujące. Jej liście są bogate w fosfor, żelazo i magnez. Poza tym zawiera witaminę A i witaminę B3, a także przeciwutleniacze i kwasy fenolowe, które działają odkażająco i pomagają w leczeniu bólów brzucha.
Mięta zielona czy mięta pieprzowa ma wyjątkowy smak i zapach. Z tego względu chętnie jest używana również jako przyprawa. W kuchni ceniona jest także mięta cytrynowa .
Mięta i jej działanie lecznicze
Mięta ma wiele zalet prozdrowotnych. Pomaga w leczeniu wzdęć oraz działa rozkurczowo. Miętę do picia można polecić kobietom cierpiącym na bóle menstruacyjne oraz tym wszystkim, którzy chcą poprawić drożność dróg oddechowych. Roślina jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, a poza tym działa wykrztuśnie. Naparem z mięty można także przemywać rany, by przyspieszyć proces gojenia.
W dawnych czasach wielokrotnie używano mięty jako środka do leczenia oparzeń, a szczególnie pomocna w tej kwestii była mieszanka mięty z oliwą z oliwek – płyny po zmieszaniu tworzyły lekarstwo zapobiegające infekcjom. Do celów leczniczych wykorzystywano różne gatunki mięty , gdyż każdy oferował cenne witaminy i minerały.
Mięta na nerki – jak działa?
Wiele osób cierpiących na problemy z nerkami ma miętę z swoich apteczkach. Mięta wykazuje bowiem działanie moczopędne, dzięki czemu toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Przynosi to ogromną ulgę przy dolegliwościach dróg moczowych i pęcherza.
Miętowa herbata – jak ją przygotować?
Na co jeszcze pomaga mięta? Na żołądek i na trawienie niezastąpiony jest napar z liści mięty. Do jego przygotowania wystarczy łyżeczka suszonej mięty, którą należy wsypać do filiżanki i zalać wrzątkiem. Herbata z mięty – oprócz tego, że wspomaga trawienie i łagodzi bóle żołądka – sama w sobie jest smacznym i orzeźwiającym napojem, który wiele osób pije dla przyjemności.
Mięta – przeciwwskazania
Suszona mięta w postaci naparu nie jest zalecana dla dzieci i osób cierpiących na astmę. Zagrożeniem jest dla nich mentol, który może powodować skurcze krtani – istnieje wówczas duże ryzyko zadławienia. Świeża mięta , mimo że ma wiele właściwości leczniczych, może doprowadzić do cofnięcia się kwasów żołądkowych – może bowiem zmniejszyć napięcie dolnego zwieracza. Co więcej, herbaty z mięty nie powinni raczej pić cukrzycy. Mięta może obniżyć ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi, co dla tych osób mogłoby się zakończyć fatalnie.
Mięta na odchudzanie
Osoby walczące z nadwagą często włączają miętę do swojego jadłospisu, ponieważ doskonale sprawdza się jako suplement diety. Liście mięty stymulują wydzielanie soku żołądkowego, co przyspiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie. Ponadto mięta lekarska poprawia także pracę jelit, co jest szczególnie ważne przy odchudzaniu.
Oprócz właściwości odchudzających mięta ma również działanie wiatropędne i pobudza wydzielanie żółci. Jest polecana osobom, które mają problemy z wątrobą i drogami żółciowymi.
Na co jeszcze dobra jest mięta?
Lista zalet mięty na tym się nie kończy. Olejek z mięty pieprzowej korzystnie wpływa na stan skóry, a w szczególności łagodzi stany zapalne po ukąszeniach. Ponadto łagodzi poparzenia słoneczne. Mięta, nawet ta dzika, ma wiele korzystnych właściwości i może być pomocna np. w leczeniu trądziku – wcześniej warto jednak skonsultować tę decyzję z odpowiednim specjalistą.
Mięta ogrodowa i domowa – uprawa
Czy mięta jest zdrowa ? – takiego pytania raczej nie zada nikt, kto choć raz miał do czynienia z tą cenną rośliną. Mięta ma zbawienny wpływ na zdrowia człowieka, więc warto rozważyć założenie własnej uprawy tego zioła. Można ją hodować w ogrodzie albo w domu. Bardzo popularna jest uprawa mięty w doniczkach. Roślina lubi częściowo zacienione miejsce i wilgotną glebę, której pH nie przekracza 7. W ogrodzie najlepiej sadzić ją wiosną i jesienią, gdy nie ma przymrozków. W czasie częstych zbiorów warto nawozić uprawę przynajmniej raz na kilka tygodni. Aby utrzymać intensywny aromat i smak, powinno się przesadzać miętę co 3-4 lata.
Zobacz film: Naturalnie! algi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF