Turzyca – odmiany, uprawa i porady

GettyImages-915188962.jpg
GettyImages-915188962.jpg
Turzyca to roślina chętnie sadzona, ponieważ bez względu na porę roku pozostaje zielona. Ale to nie wszystkie jej zalety. Jest tania, odporna na szkodniki i – co najważniejsze – po prostu doskonale się prezentuje, przez co jest bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu.

Trawa turzyca – tak się o niej często mówi, chociaż tak naprawdę należy do zupełnie innej rodziny botanicznej – nie do traw. I mimo że turzyca jest bardzo podobna do trawy, to jednak różni się od niej zarówno pod względem budowy, jak i wymagań. Jeżeli chcesz mieć turzycę w swoim ogrodzie, koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie odmiany sprawdzą się najlepiej.

Turzyca – odmiany

Turzyca należy do bardzo rozległej rodziny botanicznej – ciborowatych – liczącej aż 100 gatunków. Gdzie występuje? Większość z tych gatunków można spotkać na terenie naszego kraju – często są dziko rosnące. Turzyca bardzo lubi miejsca słoneczne i wilgotne, chociaż wiele zależy od odmiany – niektóre doskonale radzą sobie na terenach suchych.

Jeżeli turzyca ma znaleźć się w ogrodzie, warto zakupić jedną z poniżej wymienionych odmian:

· Turzyca ptasie łapki – bylina ta nie jest wysoka i nie tworzy rozległych kłączy. Bardzo ładnie się prezentuje. Jej liście są ozdobne, dekoracyjne, z białym pasem przebiegającym przez środek zielonego liścia.

· Turzyca japońska – rośnie do ok. 30 cm i nadaje się do większych ogrodów, ponieważ tworzy dość duże kępy. Jej liście są szerokie i bardzo sztywne. Turzyca japońska ma dwie odmiany, które można rozpoznać po białych pasach przy krawędziach liści.

· Turzyca rzędowa – należy do niższych turzyc i może dorosnąć do 20 cm. Ma bardzo szerokie liście, a jedna z jej odmian charakteryzuje się białymi obrzeżami liści.

· Turzyca Buchanana – jest bardzo charakterystyczna, ponieważ ma brązowe zabarwienie. Jest również dość wysoka i może wyrosnąć nawet do 80 cm. Ma wąskie liście o skręconych końcówkach. Chociaż jest naprawdę interesująca wizualnie, należy pamiętać, że jest mniej odporna na mróz. Dlatego trzeba zabezpieczyć ją zimą.

· Turzyca Graya – dobrze znosi suszę. Jest wyjątkowa, bo jako jedna z nielicznych ma naprawdę ładne kwiatostany.

· Turzyca piaskowa – z pewnością widział ją każdy, kto był nad morzem – porasta bowiem brzeg Bałtyku. Dobrze czuje się na piaskach i wydmach, osiąga do 60 cm. Co ciekawe, stosowana była w medycynie ludowej jako środek moczopędny i wzmacniający naczynia krwionośne. Znajdujące się w niej flawony, aminokwasy i spoiny powodowały, że stosowano ją również na gojenie ran.

· Turzyca palmowa – bardzo dobrze wygląda w ogrodzie wraz z innymi roślinami o dużych liściach. Może pochwalić się ciekawymi kwiatostanami.

Oprócz nich wymienić można również turzycę zwisłą, sztywną, błotną i muskegońską,

Turzyca w ogrodzie – uprawa

Uprawa, podobnie zresztą jak pielęgnacja tej rośliny, nie jest wymagająca. Między innymi dlatego turzyca tak często pojawia się w ogrodach. Uprawa uzależniona jest przede wszystkim od odmiany – niektóre wolą większe nasłonecznienie, inne miejsca zacienione. To samo dotyczy nawodnienia. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami zakupionej rośliny. Większość odmian świetnie czuje się w miejscach nasłonecznionych lub umiarkowanie zacienionych.

Rozmnażanie turzycy przeprowadza się na wiosnę poprzez podział jej kęp. Zabieg ten również odmładza roślinę.

Turzyca ozdobna – pielęgnacja

Pielęgnacja tej rośliny nie jest bardzo trudna czy też wymagająca. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Pomimo że turzyca jest rośliną bardzo odporną, niektóre odmiany, zwłaszcza ogrodowe, powinno się w okresach suchych podlewać. Od czasu do czasu można zdecydować się na nawożenie. Jednak trzeba z tym zabiegiem bardzo uważać, ponieważ zbyt dużo nawozu może spowodować pokładanie się rośliny. Wiele odmian jest odpornych na mróz, jednak niektóre turzyce w ogrodzie , np. turzyca Buchanana, warto obłożyć na zimę ściółką. Na wiosnę można przyciąć roślinę o kilka centymetrów i delikatnie “przeczesać”.

Choroby turzycy

Turzyca jest rośliną bardzo odporną na choroby i szkodniki. Większość jej odmian wykazuje też wysoką odporność na mróz. Jeżeli jednak turzyca choruje, może to być spowodowane chorobą – mączniakiem, lub szkodnikiem – mszycą.

Turzyca znajduje zastosowanie szczególnie w ogrodach. Świetnie komponuje się na rabatach bylinowych i wśród innych traw. Często dopełnia kompozycji w pobliżu oczka wodnego.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości