Ogród

Stokrotka afrykańska - uprawa, rozmnażanie, zimowanie

Ogród

Aktualizacja:
Kwiat stokrotki afrykańskiej

Stokrotka afrykańska to wyjątkowo ozdobny, modny kwiat o płatkach w różnych kolorach - pomarańczowym, czerwonym, liliowym i wielu innych. Najczęściej spotykana jest stokrotka afrykańska w doniczce, jednak można ją hodować także bezpośrednio w gruncie. Jest to wymagająca roślina, która wyjątkowo lubi słońce.

Stokrotka afrykańska (Osteospermum) to dekoracyjny kwiat o bajecznych kolorach, który długo i bujnie kwitnie. Jakie ma odmiany? Co zrobić, aby zimował i cieszył oczy przez więcej niż jeden sezon? Jak uprawiać stokrotkę afrykańską w domu, a jak w ogrodzie?

Jak wygląda stokrotka afrykańska?

Stokrotki afrykańskie to rośliny rosnące w górę w zwartym pokroju. Mają bardzo efektowne kwiaty w formie koszyczków o różnych kolorach. Kwiaty kwitną od wiosny do jesieni - od maja do października. Liście stokrotki afrykańskiej są lancetowate, o ząbkowanych brzegach.

Stokrotki zamykają się na noc i w pochmurne dni.

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Stokrotka afrykańska - odmiany

Odmiany stokrotek afrykańskich mają różne rozmiary i kolory. Łodygi mogą sięgać aż do 50 cm.

Wybrane odmiany stokrotek afrykańskich:

 • żółta odmiana "Springstar Big Yellow",
 • różowa odmiana "Pink Whirls",
 • biała odmiana "White Spoon",
 • pomarańczowa odmiana "Symphony Orange",
 • liliowa odmiana "Summertime Lavender",
 • dwukolorowa odmiana o żółto-białych kwiatach "Sunadora Acapulco".

Stokrotka afrykańska - uprawa

Stokrotki afrykańskie doskonale będą się czuły na słonecznych balkonie czy tarasie, w donicy o odpowiednim rozmiarze. Rzadziej uprawia się je w ogrodzie. Nie lubią silnych wiatrów, warto znaleźć im zaciszny zakątek. Rosną w glebie przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej, ale żyznej. Przetrwają suszę. Stokrotka afrykańska w donicy potrzebuje uniwersalnej ziemi do roślin balkonowych, którą mieszamy z piaskiem w proporcjach 3:1.

Stokrotka afrykańska - pielęgnacja

Pielęgnacja stokrotki afrykańskiej to przede wszystkim regularne podlewanie - ale niezbyt obfite, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewanie jest ważniejsze u roślin doniczkowych, które w czasie upalnego lata trzeba niekiedy podlewać nawet dwa razy dziennie. Pamiętamy, aby doniczkę wypełnić glebą i warstwą drenażu oraz zapewnić z niej odpływ wody. Stokrotka afrykańska w domu jest dość wymagająca, ale za odpowiednią pielęgnację odpłaca pięknym wyglądem.

Jeśli uprawiamy stokrotkę w doniczce, warto dodawać do każdego podlewania specjalny nawóz do balkonowych roślin kwitnących, np. do pelargonii i surfinii. Stokrotka afrykańska w ogrodzie nie wymaga nawożenia.

Nie przycina się stokrotki afrykańskiej, należy tylko odcinać przekwitłe kwiaty. Sprawia to, że roślina kwitnie dłużej i bujniej.

Stokrotka afrykańska - jak przechować?

Zwykle stokrotki Osteospermum są traktowane jak rośliny jednoroczne, ale przy odpowiednim przechowywaniu - oraz w swoim naturalnym środowisku w Afryce - są w stanie żyć dłużej. Nie będą jednak w kolejnych latach tak bujnie kwitnąć, jak w pierwszym roku.

Stokrotka afrykańska - zimowanie krok po kroku:

 • skracamy pędy kwiatu o 10-15 cm;
 • stokrotkę afrykańską w doniczce przenosimy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10 st. C;
 • regularnie podlewamy, aby utrzymać lekką wilgotność w doniczce;
 • pod koniec lutego przesadzamy roślinę do świeżej ziemi i przenosimy do temperatury 15 st. C;
 • przez dwa pierwsze tygodnie maja hartujemy roślinę przez kilka godzin dziennie na dworze;
 • roślinę możemy przesadzić do ogrodu lub postawić na balkonie czy tarasie po 15 maja.

Stokrotka afrykańska - rozmnażanie

Rozmnażanie stokrotki afrykańskiej można przeprowadzać za pomocą:

 • nasion - samodzielnie zebrane nasiona stokrotki afrykańskiej wymagają stratyfikacji przez 3 miesiące w lodówce lub przez 12 godzin w letniej wodzie, wysiewa się je w styczniu/lutym na rozsadnik, ustawiamy w ciepłym, słonecznym miejscu i przykrywamy folią, po 15 maja przesadzamy sadzonki w stałe miejsce w ogrodzie, zakwitną w drugiej połowie czerwca;
 • sadzonek - wiosną możemy kupić kwitnące sadzonki stokrotki afrykańskiej gotowe do posadzenia na rabatkach lub samodzielnie pobrać sadzonki z wierzchołków pędów w sierpniu (ukorzeniamy je w doniczkach z torfem zmieszanym z piaskiem w chłodnym i jasnym pomieszczeniu).

Wadą wysiewania własnych nasion stokrotki afrykańskiej jest fakt, że rośliny potomne nie powtarzają cech roślin matecznych.

Sadzenie stokrotki afrykańskiej z sadzonek przeprowadzamy w następujący sposób:

 • między wrześniem a październikiem przenosimy rośliny na 2 tygodnie do pomieszczenia o temperaturze 9-12 st. C;
 • pobieramy sadzonki z górnych części pędów;
 • sadzimy je w torfie zmieszanym z piaskiem;
 • pozostawiamy w 18-20 st. C;
 • zraszamy sadzonki przez miesiąc;
 • ukorzenione sadzonki trzymamy całą zimę na słonecznym oknie;
 • po 15 maja przesadzamy w docelowe miejsce w ogrodzie lub doniczce.

Choroby i szkodniki stokrotki afrykańskiej

Stokrotkę afrykańską mogą zaatakować mszyce i przędziorki. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zastosować chemiczne środki ochrony roślin, zanim zaczną one więdnąć.

Stokrotki afrykańskie są podatne na wystąpienie mączniaka rzekomego, choroby grzybowej, która pojawia się przy nadmiernym podlewaniu roślin. W takim przypadku stosujemy środki zwalczające infekcje grzybowe.

Zobacz też:

Zobacz film: Dywany kwiatów

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: antonioiacobelli/Getty Images

Pozostałe wiadomości