Letnie kwiaty ogrodowe – gatunki jednoroczne i byliny

Kwiaty w ogrodzie
Fot. elenaleonova/ Getty Images

Okres od maja do września to wyjątkowy czas na działce, zwłaszcza jeśli zdobią ją odpowiednie rośliny. Gatunki kwitnące w tym czasie znacznie zwiększają atrakcyjność ogrodu i sprawiają, że przyjemniej się w nim odpoczywa. Jakie kwiaty letnie warto sadzić w ogrodzie?

Lato to najlepsza pora na spędzanie czasu w ogrodzie, warto więc zadbać o odpowiednią atmosferę i wygląd tej wyjątkowej przestrzeni. Najlepszymi naturalnymi dekoracjami są oczywiście kwiaty letnie, których kwitnienie przypada właśnie na najcieplejsze miesiące w roku. Niektóre gatunki powinno się uprawiać w gruncie, inne z powodzeniem można sadzić również w doniczkach. Oto, jakie kwiaty letnie ogrodowe są najchętniej sadzone na działkach.

Kwiaty letnie – zastosowanie w ogrodzie

Warto pamiętać o tym, aby letnie kwiaty ogrodowe wybierać przede wszystkim pod kątem stopnia trudności uprawy. Osoby niedoświadczone w ogrodnictwie nie powinny decydować się na bardzo wymagające rośliny, które potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór najpopularniejszych gatunków, w dodatku takich, które nie są zbyt ekspansywne i nie mają tendencji do zagłuszania innych roślin. Dlatego jeszcze przed kupnem sadzonek należy dowiedzieć się o podstawowych wymaganiach konkretnych uprawnych roślin.

Latem kwiaty w ogrodzie mogą rosnąć zarówno na rabatach wielogatunkowych, jak i pojedynczo (w tej formie najpiękniej prezentują się gatunki wysokie, silnie rozrastające się). Poszczególne rośliny mogą tworzyć również większe grupy jednogatunkowe w ogrodach naturalistycznych. Niektóre egzemplarze świetnie nadają się do ogródków skalnych. Przy wyborze letnich kwiatów warto zwrócić uwagę również na to, czy dana roślina należy do gatunków jednorocznych, dwuletnich czy też wieloletnich.

Letnie kwiaty – gatunki jednoroczne i byliny

Wśród popularnych roślin jednorocznych, które sadzone są w ogrodach w całej Polsce, jedno z pierwszych miejsc zajmują maciejki (znane również jako lewkonie długopłatkowe). Charakteryzują się drobnymi kwiatami w kolorze różowym lub fioletowym, mają także niezwykle intensywny, ale przyjemny zapach. Kwitną od czerwca do sierpnia, osiągając do 40 centymetrów wysokości. Lewkonie to popularne kwiaty letnie w ogrodzie, pięknie prezentujące się na rabatach. Potrzebują słonecznych stanowisk i żyznej gleby.

Kolejne zasługujące na uwagę kwiaty letnie jednoroczne to aksamitki. Pierwsze kwiaty pojawiają się na roślinie już w czerwcu i utrzymują aż do października. Szacuje się, że istnieje około 50 odmian aksamitek różniących się między sobą m.in. kolorem kwiatów (najpopularniejsze są kwiaty żółte, pomarańczowe oraz wielobarwne). Te kwiaty letnie nadają się zarówno do ogrodu, jak i do uprawy doniczkowej.

Wyjątkowym kwiatem jednorocznym jest również godecja wielokwiatowa, często określana również mianem azalii letniej. Nasiona tej rośliny wysiewa się bezpośrednio do gruntu, w pełni rozwinięte egzemplarze osiągają do 40 centymetrów wysokości. Kwiaty godecji mogą mieć barwę białą, kremową, różową lub czerwoną. Gatunek jest niewymagający w uprawie, potrzebuje jednak regularnego podlewania – źle reaguje zarówno na zbyt wilgotne podłoże, jak i na suszę. Azalia najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i w próchniczej, żyznej glebie. Pięknie prezentuje się na rabatach w towarzystwie innych roślin. Nadaje się również na kwiat cięty, w związku z czym jest chętnie wykorzystywana na letnie bukiety kwiatów.

Wśród letnich kwiatów jednorocznych znajdują się również kwitnące od lipca do września lwie paszcze. Wyróżniają się szybkim wzrostem – osiągają do 80 centymetrów wysokości. Są cenione ze względu na oryginalny wygląd kwiatów oraz atrakcyjny kolor (w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, żółte lub czerwone).

Oprócz kwiatów jednorocznych w ogrodzie warto sadzić również byliny, kwitnące latem oraz gatunki dwuletnie. Jedną z chętniej uprawianych roślin są bratki, charakteryzujące się dużą różnorodnością kolorystyczną. Świetnie wyglądają w większych grupach. Bratki dorastają do 30 centymetrów wysokości i mogą być uprawiane zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i jako letnie kwiaty doniczkowe.

W ogrodzie warto sadzić również letnie kwiaty, takie jak irysy (kosaćce), floksy oraz dalie. Wszystkie gatunki prezentują się naprawdę wyjątkowo podczas kwitnienia. Irysy charakteryzują się kwiatostanami o dużej średnicy (nawet do 20 centymetrów), które występują w różnych wariantach kolorystycznych. Dalie oraz floksy, nazywane także płomykami wiechowatymi, to gatunki wyróżniające się ponad metrową wysokością oraz – z uwagi na duże i piękne kwiaty – niezwykłymi właściwościami dekoracyjnymi.

Zobacz też: 

>>> Ogród japoński - aranżacja 

>>> Pielęgnacja trawnika

Zobacz film: Jakie kwiaty wybierać wiosną? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

>>> Zielnik – jak zrobić własny ogród ziołowy na balkonie

>>> Jak wygląda uprawa konwalii

>>> Kwiaty balkonowe – rodzaje i pielęgnacja

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie