Róże pnące, czyli feeria barw w Twoim ogrodzie. Jak je hodować?

GettyImages-963258852.jpg
GettyImages-963258852.jpg
Róże pnące to kwiaty powszechnie występujące w polskich ogrodach i na działkach. Nie mają wielkich wymagań i nie potrzebują wiele miejsca na rozrost. Warto zapoznać się z tajnikami ich uprawy.

Róże pnące czarują widokiem swoich długich pnączy, obsypanych kwiatami o intensywnych kolorach. Wrażenie, które wywołują, jest potęgowane przez sposób ich wzrostu w górę. Potrafią tworzyć piękne korony czy wianki z kwiatów. Efekt końcowy zależy od tego, jak pokierujemy ich wzrostem.

Róże pnące szybko rosnące

Róże pnące to jedna z odmian róż ogrodowych, czyli najbardziej popularnych w hodowli róż. Najprawdopodobniej są znane już od starożytności, a do tej pory wyróżniono już ponad 200 ich rodzajów. Znakiem charakterystycznym są długie pędy, które potrafią piąć się po płotach, barierkach lub specjalnych siatkach. Wiele odmian ma duże i gęsto rosnące kwiaty, co nadaje im bajkowego wyglądu. Aby obficie kwitły, potrzebują słonecznego stanowiska i otwartej drogi ku górze. W tym celu trzeba im zapewnić odpowiednie podpory, gdyż róże nie pną się samodzielnie. Róże pnące z reguły potrzebują przymocowania ich wokół konstrukcji. Dzięki przywiązaniu ich w odpowiedni sposób, można stymulować obfitość kwitnienia roślin ‒ wskazane jest poziome albo ukośne poprowadzenie rośliny.

Róże pnące ‒ odmiany

W sklepach ogrodniczych można spotkać dwie odmiany róż pnących: ramblery oraz climbery. Różnice między nimi polegają na sposobie wzrostu oraz kwitnienia. Odmiany te wywodzą się z różnych części świata, dlatego również ich uprawa i pielęgnacja jest inna. Warto zadać sobie trud i rozpoznać, jaką odmianę róż hodujemy. Nie jest to najłatwiejsze, ponieważ są one bardzo do siebie podobne.

Ramblery są odmianą róż, której pędy mają dużo małych kwiatów. Róże te każdego roku wykształcają szybko rosnące pędy, które w kolejnym roku rozrastają się. Ich kwiaty tworzą grupy liczące od 5 do 25 sztuk. Róże te będą dobrze się sprawdzać na konstrukcjach takich jak altany, furtki ogrodowe, pergole. Trzeba uważać, by nie uprawiać ich w wilgotnych miejscach, ze względu na ich choroby takie jak pleśń. Krzewy te nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Jak pielęgnować róże pnące? Należy regularnie je podlewać, a ziemię wspomagać nawozami. Słabą stroną ramblerów jest to, iż kwitną one tylko raz w roku, latem. A jak przycinać róże pnące? Po przekwitnięciu kwiatów koniecznie musimy usunąć stare pąki. Wpłynie to na wygląd rośliny, jak i zatrzyma pojawienie się owoców, przez które róża w kolejnym roku kwitłaby mniej intensywnie. Do ramblerów należą m.in. odmiany: Bobbie James (białe kwiaty), Bleu Magenta (purpurowe, ciemnofioletowe kwiaty), Bloomfield Courage (kwiaty fioletowoczerwone).

Climbery są odmianą osiągającą pędy do 8 metrów bez konieczności mocowania ich do podpór. Są to róże pnące powtarzające kwitnienie z końcem lata lub na początku jesieni. Odmiana ta wykształciła się naturalnie z róży krzaczastej i ma dość duże kwiaty. Przykłady tej odmiany: Sympathie (czerwony kwiat), Guinėe (czarnopurpurowe kwiaty), Paul's Scarlet (kwiaty ciemnoczerwone).

Róże pnące kwitnące cały sezon można znaleźć wśród:

· róż okrywkowych: są mrozoodporne i rzadko chorują. Tak naprawdę jedyne wymaganie to podlewanie i przycinanie uszkodzonych pędów. Przykład odmiany: Heidetraum.

· róż rabatowych: nie są tak odporne na warunki atmosferyczne jak róże okrywkowe, jednak kwitną od czerwca do października. Przykład odmiany: La Sevillana.

Jak przycinać róże pnące?

Przycinanie krzewów jest niezbędne, jeśli chcemy, by róża obficie kwitła. Kiedy przycinać róże pnące? Po raz pierwszy w trzecim roku od posadzenia. Przez pierwsze trzy lata, trzeba tylko przycinać uschnięte kwiaty lub pędy. Jak przycinać róże pnące? Podczas przycinania należy zostawić od 3 do 5 pędów, które będą trzonem róży. Pędy boczne należy obciąć do 30 ‒ 40 cm długości. Ważne jest również tzw. odmładzanie róż. Co kilka lat trzeba wyciąć najstarszą gałąź, która jest trzonem rośliny, tak by stała się nim inna, młodsza gałąź. Róże, które powtarzają kwitnienie, należy przycinać wiosną, a te które kwitną jeden raz, gdy ich kwiaty przekwitną.

Jak sadzić róże pnące?

Róże pnące najlepiej sadzić do gruntu przy podporach, takich jak altany, furtki, pergole. Dobrymi miejscami są również ściany domów, okolice rozłożystych drzew i ogrodzenia . Róże pnące będą się ładnie rozwijać na stanowiskach słonecznych, najlepiej południowych. Ważne, by zadbać o to, by powietrze cyrkulowało, co zapobiegnie pleśni. Trzeba rownież pamiętać o zabezpieczeniu krzewów na zimę poprzez ich okrycie. Róże najlepiej czują się w ziemi piaszczysto-gliniastej, która jest odpowiednio napowietrzona. Kiedy sadzić róże pnące? Najlepiej jesienią, dzięki czemu będą mieć możliwość ukorzenienia. Kolejny możliwy termin to wiosna ‒ od marca do kwietnia.

Róże pnące to bardzo wdzięczne rośliny, które warto uprawiać i dbać o ich piękne kwiatostany. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć oczy intensywnym kwieciem przez cały sezon.

Zobacz film: Ekolodzy blokują wycinkę drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości