Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Które gatunki roślin warto sadzić wczesną wiosną?

Wiosna to najlepszy czas na sadzenie kwiatów wielorocznych. Już na przełomie marca i kwietnia sadzimy byliny, krzewy ozdobne i owocowe, aby cieszyły oko latem i jesienią. Dowiedz się, jak sadzić i jakie kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie wybrać.

  • Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę
  • Kwiaty wiosenne w ogrodzie - wieloletnie byliny
  • Kwiaty ogrodowe wiosenne - wieloletnie krzewy

Zobacz też: 

Rośliny mają super moc! Poznaj łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

Kwiaty wiosenne w ogrodzie wieloletnie mają przewagę nad jednorocznymi ze względu na swoją wytrzymałość i niskie wymagania. Ogród będzie prezentował się bardzo efektownie, nawet jeśli kolejnej wiosny odpuścimy sobie prace sezonowe.

Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę

Z pierwszymi promieniami słońca nachodzi nas ochota na prace w ogrodzie i nic nie stoi na przeszkodzie, by już pod koniec marca sadzić pierwsze rośliny. Warto wtedy wybrać kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę , gdyż wraz z przyjściem lata i jesieni staną się piękną ozdobą ogrodu. Gatunki wieloletnie są bardziej wytrzymałe, mogą kwitnąć co roku i nie wymagają od nas dodatkowych zabiegów. Większość rodzajów roślin wieloletnich może przezimować w gruncie, mniej odporne na mróz przechowujemy w pojemnikach w pomieszczeniach.

Kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie , które najczęściej sadzimy na przełomie marca i kwietnia, to byliny i krzewy. Do sadzenia bylin przygotowujemy dołki o wielkości właściwej dla danej bryły korzeniowej. Układamy bylinę w dole, zasypujemy go i utwardzamy. Na koniec podlewamy wodą. Z kolei przed posadzeniem krzewu należy korzenie moczyć w wodzie przez kilka godzin. W dołku wykopanym pod roślinę wysypujemy kompost. Sprawdzamy, czy korzenie są równe, jeśli nie - przycinamy je i wyrównujemy. Układamy roślinę w dołku i zasypujemy, przytrzymując jedną ręką krzew. Utwardzamy ziemię i podlewamy obficie wodą. Pamiętajmy, że najlepszą porą na sadzenie kwiatów wiosennych jest dzień słoneczny i bezwietrzny. Nie dość, że nam będzie się przyjemniej pracowało, to jeszcze roślina przyjmie się bez problemów.

Kwiaty wiosenne w ogrodzie - wieloletnie byliny

Pod koniec marca sadzimy byliny, które zakwitną tego samego roku latem i jesienią, choć wiele z nich może również wypuścić pierwsze kwiaty dopiero po kilku latach. Byliny to kwiaty wiosenne wieloletnie , które w tym okresie możemy także dzielić. Najpopularniejszymi sadzonymi wiosną bylinami są irysy, dalie i liliowce.

Irysy sadzone na przełomie marca i kwietnia pięknie zakwitną już tego samego roku jesienią. Najchętniej wybieranymi irysami w polskich ogrodach, ze względu na bogactwo kolorów i duże zróżnicowanie, są irysy kłączowe i cebulowe. Wybieramy dla nich miejsca dość słoneczne i ciepłe i umieszczamy je w glebie żyznej i dobrze zdrenowanej - irysy nie lubią podłoża zbyt wilgotnego.

Bardzo ozdobnymi roślinami w naszych ogrodach są dalie , które sadzimy pod koniec kwietnia, by co roku cieszyć oko pięknymi kwiatami w różnorodnych odcieniach. Dalie wymagają stanowisk słonecznych, choć dobrze rosną również w półcieniu. Najlepiej posadzić je w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Zimą należy pamiętać o wykopaniu dalii i przechowywaniu ich w pojemnikach w chłodnym pomieszczeniu.

Zobacz też: Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Liliowce to rośliny wieloletnie, które nie mają zbyt dużych wymagań, a kwitną bardzo efektownie. Dla liliowców wybieramy miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Należą do bardzo wytrzymałych i odpornych roślin, dlatego nie straszne im zarówno tereny suche, jak i podmokłe. Najlepszą dla nich glebą jest żyzna i niezbyt wilgotna. Dobrze znoszą mróz, dlatego nie musimy okrywać dalii zimą.

Zobacz film: Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kwiaty ogrodowe wiosenne - wieloletnie krzewy

Sadzone wiosną krzewy wieloletnie sprawiają, że nasz ogród zawsze będzie się prezentował efektownie, nawet wtedy, kiedy zdarzy nam się zaniedbać prace w ogrodzie. Chętnie wybieranymi krzewami, które możemy sadzić już z końcem marca są: róże, piwonie i magnolie.

Do pięknego kwitnienia krzewy różane potrzebują stanowiska słonecznego i osłoniętego przed silnymi wiatrami. Musimy jednak unikać miejsc zbyt mocno nasłonecznionych, gdyż ostre słońce może poparzyć liście krzewu. Róże sadzimy w glebie piaszczysto-gliniastej, wilgotnej i przepuszczalnej.

Piwonie kwitną bardzo ozdobnymi i wspaniale pachnącymi kwiatami, nic dziwnego, że często można je spotkać w polskich ogrodach. Krzewy piwonii mają duże wymagania i nie lubią przesadzania, dlatego warto im zapewnić optymalne warunki do rozwoju na wybranym stanowisku. Te rośliny wieloletnie dobrze rosną w ciepłym i słonecznym miejscu, na żyznej i przepuszczalnej glebie. W czasie suszy wymagają regularnego podlewania, a zimą przez pierwsze 3 lata należy je okrywać przed mrozem.

Krzewy magnolii z biegiem lat przekształcają się w okazale kwitnące i przyjemnie pachnące drzewa, dlatego warto wybrać je do swojego ogrodu i posadzić już w pierwszych dniach wiosny. Dla magnolii wybieramy miejsca ciepłe i słoneczne. Ważne też, by krzewu nie sadzić na stanowisku narażonym na duże wiatry. Najkorzystniejszym podłożem dla magnolii jest gleba żyzna, dość wilgotna i przepuszczalna. Musimy również pamiętać o systematycznym nawożeniu i zabezpieczaniu młodych krzewów przed mrozem.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości