Zgniłe korzenie, uschnięte liście i przelanie? Sprawdź, jak uratować storczyka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja storczyka nie jest wyjątkowo skomplikowana, ale wystarczy odrobina niewiedzy, by doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Zgniłe korzenie, brak liści i przesuszone części rośliny nie muszą oznaczać śmierci kwiatu, jeśli reanimacja zostanie przeprowadzona natychmiast po zauważeniu objawów choroby. Ten pięknie kwitnący i pachnący rodzaj byliny warto mieć w swoim domu. Należy jednak wcześniej dowiedzieć się, jakich błędów lepiej unikać, a w przypadku ich popełnienia – jak je naprawić. Sprawdź, jak uratować storczyka.

Prawidłowe dbanie o storczyka jest podstawą jego zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać, aby roślina prawidłowo się rozwijała. Problemy z dbaniem o storczyki mogą pojawić się szczególnie wśród początkujących, którzy nie są zaznajomieni z tak specyficzną uprawą, co może doprowadzić do przelania lub wysuszenia korzeni i innych części kwiatu. Jak uratować storczyka, na którym pojawiają się pierwsze objawy choroby? Na co należy zwrócić uwagę i o czym pamiętać w pielęgnacji rośliny?

Storczyk – najczęstsze przyczyny i objawy chorowania

Najczęstszymi przyczynami, które powodują problemy z uprawą storczyka, są nadmierne podlewanie podłoża oraz dopuszczenie do jego przesuszania i wyjaławiania. Rezultatem nieprawidłowego dbania o kwiaty są najczęściej:

  • zgniłe korzenie storczyka, które stają się miękkie i galaretowate w dotyku;
    • pleśń, która pojawia się na wierzchu (może być widoczna także na obrzeżach doniczki);
      • większa podatność na choroby grzybowe i pojawienie się pasożytów w okolicach korzeni rośliny.

        Storczyk, któremu więdną liście, najprawdopodobniej cierpi na niedobór składników odżywczych i znajduje się w pozbawionej wilgoci ziemi.

        Zaawansowanym stadium choroby wywołanej brakiem lub nadmiarem dostępu rośliny do wody może być również całkowity zanik korzeni. Storczyk bez korzeni ma małe szanse na to, aby się zregenerować i w większości przypadków taka roślina jest już nie do odratowania. Korzenie potrzebują około pół roku, aby odrosnąć, jeśli jednak w ciągu pierwszego miesiąca nie pojawią się, oznacza to, że kwiat powinien zostać wyrzucony i trzeba będzie zastąpić go nowym. Z kolei storczyk bez liści i kwiatów, którego korzenie jeszcze się zachowały, niekoniecznie w nienaruszonym stanie, może zostać zreanimowany, a zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść zamierzone efekty.

        Jak uratować przelanego storczyka?

        Przelany storczyk powinien zostać jak najszybciej przesadzony na nowe, suche miejsce. Jeśli doszło już do zmiany struktury korzeni lub ich gnicia, ratowanie storczyka powinno polegać przede wszystkim na usunięciu wszystkich zniszczonych części rośliny. Nawet delikatnie uszkodzone, długie i dobrze rozrastające się korzenie, powinny zostać przycięte maksymalnie krótko – na tyle, na ile pozwala budowa danego gatunku.

        Przelanego storczyka ratuje się poprzez wyciągnięcie go z doniczki oraz umieszczenie w miejscu z dobrym przepływem świeżego powietrza. Roślina powinna przynajmniej jeden dzień znajdować się w słonecznym pomieszczeniu, nie wolno jednak narażać jej na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć roślinę. Warto zadbać również o nawilżenie korzeni, przy czym należy pamiętać, aby nie umieszczać ich bezpośrednio w wodzie. Warto, już po przesadzeniu, nalać niewielką ilość wody na spodek doniczki i poczekać do wchłonięcia lub do momentu, w którym ziemia będzie już stosunkowo sucha.

        Jak uratować uschniętego storczyka?

        Przesuszony storczyk powinien zostać umieszczony w pojemniku z keramzytem, który zadba o odpowiedni poziom nawodnienia rośliny, pomoże odratować korzenie i przyspieszy ich wzrost. Przed przeniesieniem rośliny w nowe miejsce, należy usunąć wszystkie uszkodzone korzenie, liście oraz kwiaty i zabezpieczyć miejsce ich cięcia węglem drzewnym. Przycinanie wykonuje się sterylnym i wystarczająco ostrym przyrządem, który nie naruszy struktury storczyka i pozwoli z precyzją obciąć jego niepotrzebne, chore części.

        Pielęgnacja storczyka – jak nie doprowadzić do gnicia i przesuszenia?

        Podstawową zasadą pielęgnacji storczyków jest prawidłowe, regularne podlewanie rośliny. Najlepszym sposobem na zapewnienie kwiatom domowym odpowiedniej wilgotności podłoża jest pozostawienie doniczki na podstawce z wodą, która umożliwi jej powolne wchłanianie się. Między kolejnymi nawadnianiami rośliny powinno upłynąć tyle czasu, aby storczyk zdążył delikatnie przeschnąć, ale jednocześnie tyle, aby się nadmiernie nie wysuszył. Do podlewania powinno się używać wody destylowanej lub przefiltrowanej o temperaturze pokojowej. Nie zaleca się kranówki.

        Ważnym elementem uprawy jest również nawożenie kwiatów. Najlepiej sprawdzą się nawozy płynne, które umieszcza się w oryginalnym opakowaniu, bezpośrednio w podłożu. Dzięki temu roślina może przyjmować taką dawkę składników odżywczych, która jest jej w danej chwili potrzebna.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz też:

        Autor: Anna Kobyłka

        Źródło zdjęcia głównego: Fot. Ecaterina Leonte/ Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości