Ogród

Kiedy przyciąć żywopłot? "Najlepiej wtedy, gdy wiosenne przymrozki już odpuszczą, a rośliny nie zdążą się jeszcze zazielenić"

Ogród

Aktualizacja:

Żywopłot to piękna zielona ściana, która odgradza nasze podwórko od ulicy. Dzięki niemu podczas prac w ogrodzie czy wypoczynku czujemy się po prostu bardziej komfortowo. Jednak, aby żywopłot spełniał swoje funkcje, trzeba o niego zadbać i odpowiednio go przycinać. Jak to zrobić?

Jak przycinać żywopłot?

Wczesna wiosna to doskonały moment na przycinanie wszystkich zimozielonych i liściastych żywopłotów. - Najlepiej zrobić to wtedy, gdy wiosenne przymrozki już odpuszczą, a rośliny nie zdążą się jeszcze zbytnio zazielenić - mówił Łukasz Skop.

Jednym z najczęściej spotykanych żywopłotów jest żywopłot bukszpanowy. Jak go przycinać?

- W pierwszej kolejności musimy usunąć wszystkie kremowe końcówki pędów. Pojawiają się one dlatego, że roślina została przycięta zbyt późno - wyjaśniał ogrodnik. Dzięki takiemu cięciu bukszpan będzie rósł szybciej i szybciej się zazieleni. Żywopłot będzie wyglądał jeszcze lepiej, jeśli wszystkie krzaczki będą miały jednaką wysokość. Jak to zrobić? Podpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

Drugą rośliną, która doskonale nadaje się na żywopłot jest tuja. - Jest zielona przez cały rok i bardzo szybko rośni. Dwie najpopularniejsze odmiany, które doskonale nadają się żywopłot, to tuja brabant i tuja szmaragd - wyliczał Łukasz Skop. Pierwsza z nich ma dość luźno rozłożone gałęzie i liście, dlatego drzewka warto sadzić w jednym rzędzie i blisko siebie. Druga jest dużo gęstsza i należy sadzić ją w dwóch rzędach.

Jak przycinać tuje

Pielęgnację żywopłotu z tui należy zacząć od oczyszczenia poszczególnych krzewów. - Kiedy rozchylimy jej gałęzie zobaczymy, że w środku ma pełno suchy liści i gałęzi, które trzeba usunąć ręcznie - tłumaczył Łukasz Skop. A jak sobie poradzić z wysokim i bardzo gęstym żywopłotem? W ocenie ogrodnika do takiej pracy najlepsze będą akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotu.

- Model, z którego korzystam, ma ruchomą rączkę, dzięki czemu przycinanie jest dużo wygodniejsze. Dodatkowo na ostrzach znajduje się specjalna nakładka, która zbiera ścięte fragmenty żywopłotu - pokazywał prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

W kraju nad Wisłą zabraknie wody? Polska staje się pustynią

Mistrz świata w brazylijskim jiu jitsu popularyzuje ulubiony sport szejków arabskich. "Nie jest tylko dla młodych i silnych"

Kierunek: Włochy – Cinque Terre, czyli szlakiem malowniczego parku

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Skop. Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości