Ogród

Wielkie cięcie w ogrodzie. "Dzięki temu rośliny dostaną więcej światłą i szybciej się zazielenią"

Ogród

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Aby przyspieszyć wzrost naszych ogrodowych roślin, warto pomyśleć o ich przycięciu. Które wymagają takiej pielęgnacji i jak zrobić to prawidłowo? Dowiecie się tego z naszego materiału?

Przycinanie roślin - kiedy jest najlepszy czas na przycinanie?

Wiosną wszystko budzi się dożycia. Słońce i ciepłe deszcze sprawiają, że rośliny zaczynają rosnąć dużo szybciej. Co jeszcze można zrobić, aby nasz ogród zazielenił się jeszcze szybciej? Otóż krzewy i drzewa warto przyciąć. Kiedy to robić?

- Krzewy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to te, które kwitną wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści, są to. m.in. forsycja, bez czy krzewuszka. Można je przyciąć dopiero wtedy, gdy już przekwitną. Zazwyczaj będzie to początek maja - mówił Łukasz Skop.

Do drugiej grupy krzewów będą należały te, które kwitną późną wiosną, czyli budleja Dawida, hortensja bukietowa. Powinno się je przycinać na samym początku roku. - Dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczania nowych pędów - dodał.

Jak przycinać rośliny?

Warto pamiętać, że przycięcia będą wymagały także te drzewa i krzewy, które rosną w ogrodzie czy na działce już od wielu lat. Od czego zacząć przycinanie? - W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszystkie stare, grube gałęzie, które wykazują oznaki chorobowe. Ich usunięcie sprawi, że roślina dostanie więcej światła i będzie mogła wypuścić świeże i zdrowe i pędy - mówił specjalista.

Kwiecień to dobry moment, aby bliżej przyjrzeć się roślinom doniczkowym, które także trzeba przycinać. Jak to zrobić? Które domowe kwiaty potrzebują przycięcia? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Betonoza – atrybut polskich miast. "Miłość do betonu w Polsce, to jest coś, co wynika chyba z naszych kompleksów"

Unia Europejska bierze pod lupę naszą dietę. Będzie zakaz promowania mięsa?

Aktorka z "BrzydUli" o dniu, w którym dowiedziała się, że jest w ciąży. Jak zareagowała?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Skop

Pozostałe wiadomości