Zaletą rośliny jest jej łatwa dostępność. Jeśli interesuje nas heliotrop peruwiański, sadzonki i nasiona kupimy w wielu sklepach ogrodniczych. Wydzielana przez heliotrop przyjemna woń sprawia, że wypoczynek w ogrodzie staje się przyjemniejszy, a ponadto roślina tworzy barierę przed uciążliwymi owadami.
Heliotrop peruwiański – co to za roślina?
Heliotrop peruwiański łatwo rozpoznać po charakterystycznym, wyczuwalnym zapachu. Pochodzi z Ameryki Południowej, dokładnie z Peru i Ekwadoru. Kwiat jest znany również pod nazwą tomiłek peruwiański, heliotrop ogrodowy czy heliotrop wonny. Ze względu na dużą wrażliwość na niskie temperatury jest uznawany za roślinę jednoroczną. Można to jednak zmienić, przenosząc pojemnik z kwiatem na zimę do pomieszczenia (powyżej 10-15˚C) – wtedy będzie się nadawał do wieloletniej uprawy.
Heliotrop peruwiański to drobna roślina, jednak ze względu na wyrazisty kolor i zapach świetnie sprawdza się jako dekoracja domu czy ogrodu. Warto ją wykorzystać do wykończenia rabat. Niektórzy za pomocą odpowiedniego cięcia uzyskują formę niewielkiego drzewka.
Kwiaty heliotropu zawierają dużą ilość olejku eterycznego, który często wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Wydzielana woń potrafi odstraszać komary i meszki. Jakie jeszcze zalety ma heliotrop peruwiański? Cena jest przystępna, a uprawa łatwa. Jedyną słabością rośliny jest łatwe przemarzanie, dlatego wymaga ona odpowiedniego przechowywania. Jak rozmnażać heliotrop peruwiański? Nasiona i sadzonki są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Można je wysiewać lub sadzić do gruntu albo doniczek.
Jak wygląda heliotrop peruwiański?
Kwiaty heliotropu najczęściej mają odcień fioletowy, czasami fioletowo-niebieski (np. odmiana „Nautilus Blue”), rzadko biały (np. odmiana „White Lady”). Heliotrop peruwiański wytwarza liczne kwiatostany złożone z wielu drobnych kwiatów o wyczuwalnym zapachu wanilii. Charakterystyczne dla rośliny są też duże owalne liście, pokryte szorstkimi włoskami. Heliotrop osiąga maksymalnie do 60 cm wysokości, choć w naturalnych warunkach może dorastać do 1 m. Jego kwitnienie przypada na okres od czerwca do wczesnej jesieni, czyli września.
Jak uprawiać heliotrop peruwiański?
Jeśli chcemy, aby w doniczce lub w ogrodzie zakwitł heliotrop peruwiański, uprawa rośliny powinna być przeprowadzona na odpowiednim stanowisku. Ważne, by miejsce było osłonięte od wiatru, jasne i słoneczne, choć należy pamiętać, że zbyt mocna ekspozycja na słońce działa niekorzystnie na wzrost kwiatów. Gleba przeznaczona dla rośliny powinna być przepuszczalna i żyzna, o odczynie kwaśnym w przedziale 5,0-6,0. Podłoże można nawozić uniwersalnymi preparatami przed okresem kwitnienia i w jego trakcie. Roślina potrzebuje regularnego podlewania wiosną i latem. Najlepiej, gdy ziemia jest stale wilgotna. Zimą podlewanie należy ograniczyć, wystarczy nawadnianie raz na 2 tygodnie.
W uprawie domowej heliotrop ma sprzyjające warunki do kwitnienia nawet przez cały rok. W zimie nagrzane pomieszczenia mu nie służą, dlatego doniczkę najlepiej trzymać w niższej temperaturze, ale nie niższej niż 10-15˚C. Jeśli chodzi o cięcie, heliotrop peruwiański można formować i wydłużać okres jego kwitnienia, regularnie usuwając przekwitłe kwiatostany.
Rozmnażanie heliotropu peruwiańskiego
Posiadając heliotrop peruwiański, rozmnażanie przeprowadza się na różne sposoby. Jednym z nich jest wysiew nasion w okresie wczesnej wiosny, niekiedy nawet późnej zimy. Gleba, w której najlepiej rozwijają się nasiona, powinna być mieszanką uniwersalnej ziemi i piasku. Heliotrop potrzebuje w tym czasie temperatury pokojowej (około 20˚C). Okres kiełkowania może wynosić kilka tygodni. Po pojawieniu się pierwszych zalążków rośliny pikujemy siewki do oddzielnych pojemników. Jeśli chcemy ją sadzić w gruncie, najlepszym terminem będzie przełom maja i czerwca. Aby dobrze rozkrzewić kwiaty, należy je dwukrotnie przyciąć.
Kolejnym sposobem na rozmnożenie heliotropu peruwiańskiego są sadzonki pędowe (najlepsze są sadzonki wierzchołkowe) z okresu wczesnej wiosny. Aby je ukorzenić, niezbędna jest przepuszczalna i wilgotna gleba. Optymalna temperatura powinna wynosić około 20˚C. Czas ukorzeniania to mniej więcej 2 tygodnie. Kolejnym krokiem jest sadzenie roślin do pojemników, a następnie na przełomie kwietnia i maja do miejsca docelowego.
Heliotrop ogrodowy - odmiany
Inna nazwa heliotropu peruwiańskiego to heliotrop ogrodowy. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych odmian heliotropu. Główną cechą, która je od siebie odróżnia, są kolory kwiatów. Podstawowe barwy to odcienie fioletu i różu, czego przykładem jest odmiana Lord Robert . Możemy znaleźć także równie piękne odmiany białe - White Lady , a nawet niebieskie, na przykład Valencia, Pacific i Regal Dwarf . Odcienie czerwieni są rzadkie wśród odmian tego gatunku. Jeśli jednak bardzo nam na nich zależy, to można zdecydować się na odmianę Chatsworth o kwiatach w kolorze purpurowoczerwonym.
Warto wiedzieć o heliotropie
Rabaty to miejsca, na których najczęściej sadzimy heliotrop. Roślina ozdobna o takich walorach może być również z powodzeniem hodowana w naszych domach . Wówczas zdarza się, że kwitnie nie tylko latem, ale również zimą. Nie tylko miłośnicy ogrodnictwa i pięknych kwiatów doceniają heliotrop. Zapach tej niezwykłej rośliny jest wykorzystywany do produkcji perfum i olejków eterycznych. Jak widać, heliotrop ma wiele zastosowań. Perfumy są jednym z nich. Nawet jeśli nie skusimy się na jego uprawę w naszym ogrodzie lub domu, z pewnością możemy zrobić mu miejsce w swojej kosmetyczce.
Zobacz film: Polacy wycinają drzewa na potęgę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto