Uprawa i pielęgnacja cotoneasterów

Uprawa cotoneasterów
Uprawa i pielęgnacja cotoneasterów
Źródło: Jacky Parker Photography / Getty Images
Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.

Jeśli zaspokoisz w pełni potrzeby cotoneastera, roślina odwdzięczy się zdrowym wyglądem i silnym wzrostem. Cotoneaster możemy spotkać w wielu typach ogrodów i różnych miejscach, np. na skalniakach, murkach czy jako żywopłot. Jeśli zastanawiasz się nad uprawą tej rośliny, dowiedz się, czego potrzebuje, by pięknie się rozwijać.

Ogród

Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie

Cotoneaster – co to takiego?

Cotoneaster to łacińska nazwa irgi. Są to rośliny należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W naturalnym środowisku możemy je spotkać głównie w Azji – w Chinach i Himalajach, a także w Europie i Afryce. Znanych jest kilkaset gatunków tych roślin. Trudno określić ich dokładną liczbę ze względu na to, że wiele z nich jest do siebie bardzo podobnych, a także często się ze sobą krzyżują. W naszym kraju w stanie dzikim możemy spotkać 4 gatunki. Z kolei gatunki obce sadzi się jako rośliny ozdobne. Irgi to zazwyczaj niskie, płożące krzewy o pojedynczych, skrętoległych i czasami zimozielonych liściach. Kwiaty irg mają różne kolory. W zależności od odmiany mogą być białe lub różowe, zazwyczaj pokazują się w maju i czerwcu. Cotoneastery są także znane ze swoich czarnych lub czerwonych owoców dojrzewających na jesieni i często pozostających na roślinie w czasie zimy.

Uprawa cotoneastera

Uprawa irg nie jest trudna, jednak zależy w dużej mierze od odmiany czy konkretnego gatunku. Warto pamiętać, by te zimozielone sadzić w półcieniu lub na stanowiskach słonecznych, a te, które zrzucają liście na zimę, umieszczać w miejscach dobrze nasłonecznionych. Cotoneaster nie lubi wilgoci w podłożu, zatem będzie się dobrze czuł na glebie suchej. Roślina nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, zazwyczaj toleruje wszystkie jej rodzaje. Najlepiej, by były to gleby o pH od obojętnego po zasadowe.

Pielęgnacja cotoneasterów

Irgi nie potrzebują specjalnej pielęgnacji ani nawożenia. Warto jednak je regularnie przycinać, usuwając uszkodzone, chore czy zbędne pędy. Takie cięcie nazywane korekcyjnym w przypadku gatunków zimozielonych wykonuje się na wiosnę. Gatunki gubiące liście przycina się latem po przekwitnięciu. Jeśli w ogrodzie uprawiasz gatunek irgi, który silnie się rozrasta, to wówczas możesz także formować różne kształty, wykonując cięcie nazywane estetycznym.

Rozmnażanie irgi

Samodzielne rozmnażanie irgi możliwe jest na dwa sposoby. Pierwsza metoda to rozmnażanie przez pędy zdrewniałe, którą stosuje się w przypadku roślin zrzucających liście na zimę. Drugi wariant to rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe z piętką i jest on stosowany do rozmnażania cotoneasterów zimozielonych.

Cotoneaster – gatunki i odmiany

Na rynku jest wiele ciekawych gatunków i odmian irgi. Wśród nich są okazy płożące oraz bardziej wyniosłe, a także takie, które intensywnie kwitną czy owocują. Dzięki temu można wybrać odmianę irgi najlepiej pasującą do stylu ogrodu. Irga pomarszczonaCotoneaster bullatus – krzew o kopulastym pokroju. To irga, która dorasta do 3 metrów wysokości. Ma ciekawe pomarszczone (stąd nazwa) i ciemnozielone liście, większe niż u wielu innych irg. Różowe kwiaty pojawiają się w maju. Tym, co wyróżnia irgę pomarszczoną, są dorodne, kuliste i intensywnie czerwone owoce, które można podziwiać nie tylko na jesieni, ale i zimą. Irga pozioma - Cotoneaster horizontalis – jeden z popularniejszych gatunków irgi. Płożący, niski krzew dorastający do 1 metra wysokości i 2 metrów szerokości. Liście tej irgi są błyszczące i ciemnozielone, a na jesieni przebarwiają się na kolor pomarańczowy. Kwitnie w czerwcu na białoróżowo. Czerwone owoce utrzymują się długo na krzewie. Irga Dammera "Major"Cotoneaster dammeri „Major” – osiąga od 10 do 50 centymetrów wysokości. Gałęzie tej irgi dosłownie leżą na ziemi, ukorzeniając się po pewnym czasie. Liście są ciemnozielone i pozostają na roślinie także w czasie zimy. Kwitnie na biało w maju i czerwcu. Owocuje licznie na czerwono. Irga FranchetaCotoneaster franchetii – nadaje się do sadzenia w cieplejszych częściach naszego kraju – na północy, zachodzie i na Śląsku. To półzimozielona roślina o uniesionych i zwisających pędach, która dorasta do 1,5 metra wysokości. Drobne, białe i różowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Pomarańczowoczerwone owoce pojawiają się we wrześniu. Irga "Ursynów"Cotoneaster "Ursynów" – jedna z zimozielonych irg o gęstych, łagodnie powyginanych pędach. Dorasta do 40 centymetrów wysokości i aż 3 metrów szerokości. W maju i w czerwcu roślinę pokrywają liczne, niewielkie, białe kwiaty. Sprawdzi się nie tylko jako roślina okrywowa, ale i w formie niskiego żywopłotu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacky Parker Photography / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości