Uprawa i pielęgnacja budlei skrętolistnej

Budleja skrętolistna to interesująca roślina, wobec której ciężko jest przejść obojętnie. Przykuwa wzrok przede wszystkim dzięki pięknym szafirowym kwiatostanom. Aby jednak rozkwitła w pełnej krasie, wymaga odpowiednich warunków i pielęgnacji.

Jeśli nie masz jeszcze takiej rośliny, jest dobra wiadomość: gatunek ten rośnie naprawdę szybko, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć ją uprawiać i szybko cieszyć się jej pięknym wyglądem.

Budleja skrętolistna jest znana od końca XIX wieku, a jej uprawa upowszechniła się ok. 1915 roku. Co ciekawe, odkrycia tej rośliny dokonał nasz rodak, Karol Maksymowicz w 1880 r.

Jak wygląda budleja skrętolistna?

Budleja skrętolistna posiada piękne szafirowe kwiaty, które zwisają na pędach i zbierają się na gęstych i pęczkowych kwiatostanach, a wyrastają na pędach zeszłorocznych. Naturalnie roślina ta występuje głównie w północno-zachodnich Chinach, tworząc krzewy, które osiągają wysokość nawet 2 metrów. Bardzo charakterystyczne są jej długie, cienkie i zwisające pędy. Budleja skrętolistna ma niezwykle wąskie, ułożone skrętolegle liście, które z góry są ciemnozielone, a od spodu posiadają biały kutner.

Gdy rośnie w warunkach naturalnych, wyrasta z niej szeroki i rozłożysty krzew. Gdy nie kwitnie, z wyglądu przypomina nieco słynną płaczącą wierzbę.

Gdy roślina ta zakwitnie, jest wyjątkowo zjawiskowa. Budleje słyną również z bardzo przyjemnego zapachu. Jeśli jesteś fanem motyli ‒ jest to roślina dla Ciebie. W języku angielskim jej nazwa brzmi zresztą butterfly bush , czyli ‘motyli krzew’. Zwabi m.in. pazie, fruczaki i zawisaki. Budleje świetnie nadają się do posadzenia w ogrodzie, na działce czy na osiedlowych skwerach. Dobrze prezentują się pojedynczo, ale jeszcze efektowniej będą wyglądały w połączeniu z innymi krzewami lub bylinami, tworząc wspólnie piękne, romantyczne kompozycje. Dobrze komponują się z lawendą czy jeżówką. Jeśli wykażesz się cierpliwością, możesz nawet wyprowadzić budleję na małe drzewko o delikatnie opadających pędach. Można ją także uprawiać w dużych donicach na balkonie. Budleja skrętolistna na pniu także będzie rosła z powodzeniem, poza tym doskonale zaprezentuje się w nieformowanych żywopłotach. Niezależnie od miejsca, które wybierzesz, pamiętaj, by było ono odpowiednio wyeksponowane, gdyż w okresie kwitnienia jest to roślina niezwykle reprezentacyjna.

Budleja skrętolistna jest odporna na działanie zanieczyszczeń powietrza, dlatego bez problemu można ją sadzić w mieście i przy ruchliwej drodze.

Budleja skrętolistna ‒ uprawa

Roślina ta kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia. Preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska. Najlepiej rośnie na żyznych i przepuszczalnych glebach o umiarkowanej wilgotności i odczynie zasadowym lub obojętnym. Choć w zasadzie jest mrozoodporna, to w czasie szczególnie mroźnych zim jej pędy nadziemne mogą przemarzać ‒ powinno się wówczas przyciąć krzew nisko przy ziemi, dzięki czemu od korzeni wyrosną nowe pędy. Cięcie jest istotne także dla krzewów, które nie borykają się z surową zimą, gdyż zapewnia im właściwy kształt. Nie należy się obawiać, że formowanie rośliny poprzez cięcie osłabi ją.

Późną jesienią należy rozłożyć wokół krzewu ściółkę z kory, formując z niej delikatny kopczyk, który idealnie zabezpieczy ją nawet przed silnym mrozem. Dobrze jest też na zimę skrócić jej pędy o około połowę długości, co zapobiegnie połamaniu gałęzi przez zbierający się na nich śnieg. Gdy przyjdzie wiosna, pędy należy ponownie przyciąć około 20 cm nad ziemią ‒ dzięki temu zabiegowi pięknie obrodzi w kwiaty. Gdy trwa okres wzrostu rośliny, dobrze jest zasilić ją odpowiednimi nawozami ‒ najpierw azotowymi, później potasowymi. Jeśli zdarzyłby się okres suszy, budleję należy obficie podlewać. Roślina ta jest szczególnie wrażliwa na brak powietrza w glebie, dlatego należy zapobiegać rozstrastaniu się chwastów w jej bezpośrednim sąsiedztwie, a także spulchniać glebę wokół krzewu.

Co prawda budleja skrętolistna nie posiada małych odmian, ale można go zasadzić jako drzewko, ale koniecznie w dużej donicy. Należy ją wtedy podcinać i spryskiwać zakupionym w sklepie botanicznym środkiem skarlającym. Nie jest to tani specyfik, ale przy przy rozsądnym stosowaniu wystarcza nawet na trzy lata. Tak hodowana budleja idealnie nadaje się na balkon i taras.

Sadzonki budlei skrętolistnej

Budleja skrętolistna wytwarza wiele krótkich odrostów korzeniowych, które można odciąć i w ten sposób uzyskać młode krzewy. Jeśli jednak nie mamy tyle cierpliwości, to można rozsadzać ją przez wszystkie typy sadzonek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości