Dom

Magnolia parasolowata – kwitnienie, uprawa i pielęgnacja

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Magnolia parasolowata

Magnolia parasolowata to ozdobne drzewo rosnące w prywatnych ogrodach, ogrodach botanicznych i parkach. Jest drzewem o egzotycznym wyglądzie, ma ogromne, rozłożyste liście, których długość dochodzi nawet do 60 cm. W okresie kwitnienia wypuszcza intensywnie pachnące białe kwiaty i czerwone owoce, które są pokarmem dla zwierząt. Magnolia jest drzewem bardzo wymagającym.

Magnolia parasolowata to wyjątkowa roślina o egzotycznym i nietypowym wyglądzie. Drzewo magnolii jest bardzo wymagające w uprawie i pielęgnacji. Wybierane głównie przez miłośników ogrodnictwa, pięknie zdobi ogrody swoim nietypowym wyglądem. Drzewo magnolia ma bardzo duże, charakterystyczne liście i często jest wielopniowe.

Uprawa magnolii

Naturalnym krajem występowania magnolii są rejony USA. Została przywieziona do Europy wiele lat temu i zaadaptowała się do naszego klimatu. Drzewo magnolii rosnące w Polsce osiąga wysokość do 10 m. Jego liście mają średnicę nawet 25 cm i długość sięgającą 60 cm. Kwiat magnolii pojawia się na przełomie czerwca i lipca. Podobnie jak liście, kwiaty są duże, gwiaździste, osiągające długość nawet 20 cm. Charakteryzują się intensywnym i słodkim zapachem. Pojawiają się, kiedy roślina osiąga 9 lat. Poza kwiatami, drzewo wypuszcza również liczne owoce, które pełnią funkcje dekoracyjne oraz stanowią źródło pożywienia dla ptaków. Pojawiają się na przełomie lata i jesieni.

Magnolia – sadzonki. Kiedy sadzić?

Sadzonki magnolii, które możemy dostać w pojemnikach, sadzi się w ziemi przez cały sezon wiosenno-letni. Z kolei sadzonki z nagim korzeniem najlepiej jest zasadzić w maju, by roślina do nadejścia zimy miała odpowiednio długi czas na przyjęcie się w danym miejscu. Kupując magnolię w sadzonkach, możemy oczekiwać jej kwitnienia w rok po posadzeniu. Sadzonki magnolii najlepiej jest kupić u sprawdzonego ogrodnika. Nie warto jednak kupować tych sprzedawanych po promocyjnych cenach. Magnolia parasolowata jest rzadkim, a więc drogim drzewem, dlatego jej zakup to koszt około 200 zł. Tańsze sadzonki to mniejsza pewność przyjęcia się drzewa. Istotne jest również to, w jakich warunkach sadzonki były przechowywane.

Pielęgnacja magnolii parasolowatej

Magnolia płytko zapuszcza korzenie, przez co narażona jest na przesuszanie. Powinno się jej zapewnić dostęp do wilgotnej, ale nie mokrej gleby. W okresie upałów i suszy wymaga częstego i regularnego podlewania. Dobrym pomysłem jest dodatkowe zabezpieczenie podłoża przed wysychaniem. W tym celu pomocna będzie kora ozdobna, wysypana na grubość 5 cm. Magnolia parasolowata jest drzewem wymagającym odpowiedniego podłoża. Powinna być posadzona w żyznej i próchniczej glebie o kwaśnym odczynie. Przed jej posadzeniem podłoże należy odpowiednio przygotować, używając do tego nawozów mineralnych. W okresie wzrostu roślina powinna być regularnie odżywiana preparatami dostarczającymi jej niezbędnych składników mineralnych.

Powinna rosnąć w miejscu z dostępem do słońca, co pozwoli jej rozłożyć łodygi. Nie warto sadzić jej na pustych i otwartych przestrzeniach, gdzie jest narażona na silny wiatr.

Przycinanie magnolii nie jest obowiązkowe i wskazane. Wykonuje się je tylko w przypadku, gdy chcemy uzyskać niskie i rozłożyste drzewo (wówczas wskazane jest przycinanie górnych partii korony). Magnolia jest drzewem odpornym na mróz, dlatego zdobi nie tylko prywatne posesje, ale również ogrody botaniczne i parki. Na jesieni pokrywa się intensywnie żółtymi liśćmi.

Magnolia – choroby

To egzotyczne i wymagające drzewo, nieodpowiednio pielęgnowane i chronione, może zostać zaatakowane przez szkodniki. Objawia się to zazwyczaj poprzez wygląd liści, które pokrywają się żółtymi, brązowymi lub czarnymi plamami o różnych kształtach. Zazwyczaj powodują je grzyby i bakterie. Zmienione chorobowo liście należy systematycznie usuwać oraz wprowadzić do pielęgnacji środki ochrony jeszcze nie zaatakowanych liści. Bardzo często ogrodnicy stają również przed pytaniem, dlaczego magnolia nie kwitnie. Może być to skutek uszkodzenia pędów i korzeni rośliny. Przyczyn braku kwitnienia może być wiele i nie zawsze muszą być one związane ze szkodnikami. Istotne jest, czy magnolia ma zapewniony dostęp do dobrej jakości gleby. Często rozwiązaniem problemu jest nawożenie gleby minerałami i pierwiastkami wspomagającymi zdrowy wzrost rośliny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Spacer wśród najpiękniejszych magnolii

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Joshua McCullough, PhytoPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości