Jakie są rodzaje farb? Czym kierować się przy ich wyborze?

Żółta farba w puszce
Caiaimage/Paul Bradbury/Getty Images
Źródło: Caiaimage
Farby stosowane są najczęściej do wykańczania różnego rodzaju materiałów. Wykorzystuje się je zarówno do malowania wnętrz domów, elewacji, jak i elementów wykonanych z drewna czy metalu. Dlatego w sklepach można znaleźć różnorodne rodzaje farb. Szeroki wybór pozwala dobrać farby w taki sposób, aby idealnie spełniały swoje zadania – chroniły malowaną powierzchnię, ale także zapewniały efektowne wykończenie.

Rodzaj farby dobiera się, biorąc pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest rodzaj podłoża, który będzie malowany. Jednak nie jest to jedyne kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej farby. Czym zatem kierować się, wybierając farby i jakie są ich podstawowe rodzaje?

Jaką farbę wybrać? Podstawowe podziały farb

W sklepach oferujących farby możemy znaleźć produkty, które zawierają składniki zwiększające ich odporność na ścieranie, mycie czy nawet na drobne uszkodzenia mechaniczne. To pozwala dobrać farbę praktycznie do każdego wnętrza. Przy wyborze farby w pierwszej kolejności warto zdecydować się na to, jaką bazę będzie miała farba. Podstawowym podziałem, z jakim możemy się spotkać, jeśli chodzi o rodzaje farb, to rozróżnienie na podstawie głównego składnika, z jakiego zostały wykonane. Tutaj wyróżnia się farby wodne i farby rozpuszczalnikowe.

Farby wodne to farby rozpuszczalne w wodzie, stąd można też spotkać się z nazwą farba wodorozcieńczalna. Wśród farb wodnych wyróżnia się dwie grupy – organiczne (są to między innymi farby dyspersyjne, silikonowe, alkaidowe, epoksydowe), a także mineralne (farby wapienne, cementowe i krzemianowe). Farby na bazie wody zalecane są do stosowania we wnętrzach. W zależności od spoiwa, które jest w nich zastosowane, mają różne właściwości. Stosowane są zarówno do dekoracji, jak i ochrony malowanych powierzchni.

Natomiast farby rozpuszczalnikowe produkuje się na bazie żywic alkaidowych. Polecane są zazwyczaj do malowania podłoży znajdujących się na zewnątrz, z uwagi na to, że zawierają sporo lotnych związków organicznych (LZO), które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jeżeli farby tego typu są stosowane we wnętrzach, zaleca się dokładne wietrzenia pomieszczenia. Zazwyczaj farby rozpuszczalnikowe stosuje się w pomieszczeniach, które są wysoce eksploatowane, co niesie za sobą ryzyko szybszego zniszczenia powłoki. Tego rodzaju farb nie zaleca się stosować w pomieszczeniach, gdzie będą przebywały małe dzieci oraz alergicy. Wielu producentów stara się ograniczać te substancje w farbach, jednak do końca nie da się ich wyeliminować. Farby są o wiele wytrzymalsze na różnego rodzaju czynniki, zwłaszcza atmosferyczne. W tej grupie farb wyróżnia się między innymi farby olejne, alkaidowe, chlorokauczukowe, epoksydowe, nitrocelulozowe i silikonowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze farby?

Wybierając farby, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj malowanej powierzchni. Obecnie można dostać farby praktycznie do każdego materiału. Dlatego malując drewno, należy wybrać farby, które nadadzą mu piękny kolor i jednocześnie będą zawierały czynniki chroniące przed wilgocią czy promieniami słonecznymi, a do malowania metalu farby zawierające składniki chroniące przed korozją. W przypadku malowania ścian ważne jest, aby dobrać farbę do podłoża, np. do betonu komórkowego odpowiednia będzie farba paroprzepuszczalna, która pozwoli ścianom oddychać, co zapobiegnie zbieraniu się wilgoci wewnątrz ścian.

Kolejną kwestią jest to, czy farba będzie używana na zewnątrz, czy wewnątrz. Chodzi tutaj między innymi o ochronę elementów znajdujących się na zewnątrz przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Z kolei, jeżeli decydujemy się na wybór farby do wnętrz, musimy zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia.

Do pokojów dziecięcych zalecane są przede wszystkim ekologiczne farby wodne. Dobrze sprawdza się tutaj farby zmywalne – odporne na szorowanie. To pozwoli na wyczyszczenie ściany w sytuacji, gdy dziecko coś na niej narysuje lub po prostu, gdy zostanie ona przypadkowo zabrudzona. Warto też zwrócić uwagę na to, aby farba była dobrze kryjąca, co pozwoli na szybkie odświeżenie wnętrza przy użyciu jednej warstwy. Do pokoju dziecka można wybrać również farbę tablicową i pomalować nią wybrany fragment ściany, aby pociecha mogła bezpiecznie malować po ścianie.

Do wnętrz „suchych” takich jak salon, sypialnia czy przedpokój nada się farba emulsyjna akrylowa , która sprawdza się do malowania większości powierzchni. Do wnętrz, które są narażone na zabrudzenia, można wybrać farby akrylowo-lateksowe.

Z kolei do wnętrz „mokrych”, czyli kuchni i łazienki, poleca się farby lateksowe lub ceramiczne , które są wysoce odporne na działanie wilgoci, a także na mycie i szorowanie.

Oprócz wyżej wymienionych czynników należy zwrócić uwagę również na takie parametry jak: wydajność farby, metoda aplikacji czy efekt wykończenia (np. farba satynowa lub błyszcząca), a także czas schnięcia.

Mural pomoże w walce ze smogiem w Bielsku Białej. "Metr farby pochłania tyle zanieczyszczeń, ile metr lasu"

Zobacz także:

Farba kredowa – jak jej używać na różnych powierzchniach?

Farba do kafelek – jaką farbę wybrać do malowania kafli?

Farba wchłaniająca pole elektromagnetyczne

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Źródło zdjęcia głównego: Caiaimage

podziel się:

Pozostałe wiadomości