Dom

Jak osłonić balkon i odgrodzić się od sąsiada? Sprawdź, co radzi architekt

Dom

Dni są już bardzo ciepłe, a my uciekamy z mieszkania, gdzie tylko się da - na balkon, taras i do ogródka. Nie zawsze jednak mamy tam tyle prywatności, ile byśmy chcieli. Jest na to sposób. Architekt Jonatan Kilczewski pokazał, jak w prosty sposób odgrodzić się od sąsiada.

Osłona przed sąsiadem

Nareszcie nadeszły wyczekiwane ciepłe dni, a my coraz częściej wychodzimy na balkony i tarasy. Często chcąc w spokoju poczytać książkę, naszą prywatność zaburza ciekawski sąsiad spoglądający z równoległego balkonu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które umożliwiają zamianę zwykłego balkonu w intymny kącik. Praktyczne pomysły zdradził nam architekt Jonatan Kilczewski. Od teraz już każda poranna kawa na tarasie będzie smakowała inaczej.

Sposoby na odgrodzenie się od sąsiada

Pierwszym pomysłem, jaki zaproponował nam architekt, są zielone maty w rolkach. Taką matę wystarczy rozwinąć wzdłuż płotu czy barierki balkonowej i mocno przypiąć. Dzięki temu nie tylko odgrodzimy się od sąsiada, ale także sprawimy, że nasze balkony nabiorą więcej koloru. W sklepach znajdziemy maty ze sztuczną trawą, płotki z naturalnego drewna ze sztucznym bluszczem oraz siatki z bluszczem. Rozwiązanie to sprawdzi się też w miejscach, gdzie nie mamy możliwości posadzenia naturalnych roślin, bądź nie ma światła naturalnego.

Maty występują w rolkach o różnych wysokościach, 120 cm, 150 cm, 180 cm a nawet 2 m, długość zazwyczaj to około 3 m w jednej rolce. Ceny zaczynają się już od 70 złotych.

Drugim pomysłem są zewnętrze parawany. Forma ta znana jest od lat i wciąż świetnie się sprawdza. Przenośna ścianka z tkaniną sprawi, że sąsiad nie będzie zaglądał nam do filiżanki, a my w każdym momencie będziemy mogli postawić parawan w dowolnym miejscu. Konstrukcje wykonane są z drewnianych elementów pokrytych bejcą, dzięki czemu odporne są na różne warunki atmosferyczne. Cena takiego parawanu wynosi 350 złotych.

Mamy tu tkaninę, która jest też jak najbardziej odpowiednia na zewnątrz, tak że będziecie mogli spokojnie wystawiać taki parawan na balkon

– zachęcał Jonatan Kilczewski w Dzień Dobry TVN.

Podobnym, ale nieco bardziej urozmaiconym dodatkiem są żaluzje drewniane tarasowe. To świetna opcja, która daje intymność na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Można regulować dopływ promieni słonecznych jak również, to, ile chcemy widzieć z zewnątrz. Wykonane z modrzewia syberyjskiego gwarantują nam wysoką odporność na takie warunki atmosferyczne jak wysokie temperatury i mrozy. Jest to opcja dla wszystkich, którzy nie chcą klasycznych kratek, a chcą osłonić się od niewygodnego sąsiada. Cena tak, jak w przypadku klasycznego parawanu, oscyluje w granicach 350 złotych.

Screena Hema Zip to innowacyjny dodatek, który, choć jest nieco droższy, to równie atrakcyjny. Osłona ta wyróżnia się wysoką ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem i naświetlaniem, gdyż reguluje promieniowanie cieplne aż do 97%. Tkaniny screen posiadają także różny stopień faktora otwarcia, który określa, jak duża powierzchnia widoku jest odsłonięta. Taki gadżet kosztuje około tysiąca złotych.

Jest to elektrycznie sterowane. Co jest najciekawsze, że jeżeli stoimy od strony zewnętrznej, to sąsiad nas nie widzi, a my widzimy sąsiada. To jest trochę, jak lustro weneckie

– wyjaśniał architekt.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości