Kosmetyki na bazie octu owocowego. Jak je przygotować w domowym zaciszu?

Ocet - wykrzywiamy się już na samo brzmienie tego słowa. Niepotrzebnie, bo to naturalne lekarstwo. Odkaża i oczyszcza organizm oraz świetnie sprawdza się w domowej kosmetyce. Jakie są rodzaje octów owocowych i do czego mogą nam służyć? O tym opowiedziała kosmetyczka Aneta Suchowierska.

Ocet i jego cudowne działanie

Ocet pomijany jest w kosmetyce, co jest dużym błędem, bo wykazuje świetne właściwości. Sfermentowany sok owocowy o wysokiej zawartości kwasu neutralizującego alkaliczne składniki występujące w mydłach to jeden z najsilniejszych naturalnych preparatów, który możemy stosować zarówno na włosy, jak i skórę.

Nierafinowany i organiczny poprawi urodę i doda blasku. Idealnie sprawdzi się po kąpieli, pobudzi czynności skóry oraz poprawi jej ukrwienie. Ponadto ocet posiada odczyn pH zbliżony do naturalnego odczynu naszej cery, dzięki temu nie niszczy flory bakteryjnej, lecz chroni przed wolnymi rodnikami.

Najważniejsze jest to, żeby ocet był niefiltrowany, taki, żeby był w miarę czysty, ponieważ zachowuje wtedy wszystkie swoje właściwości

– powiedziała kosmetyczka Aneta Suchowierska.

Jak stworzyć takie preparaty na bazie octu w domu

Pierwszą rzeczą, jaką możemy stworzyć z octu, jest płukanka do włosów. Wystarczy, że 1 litr wody zmieszamy z 2 łyżkami octu z owoców granatu lub owoców malin. Mają one dużo witaminy C, świetnie zamykają łuskę włosa i wygadzają ich strukturę. Taka mieszanka to wspaniałe uzupełnienie dla osób borykających się z łupieżem. Kuracja przywraca połysk matowym włosom i odżywia kolor włosów farbowanych.

Dzięki temu, że ocet ma właściwości oczyszczające, to ładnie wypłucze resztki szamponu z włosów

– tłumaczyła kosmetyczka w Dzień Dobry TVN.

Tonik do cery trądzikowej

W celach pielęgnacyjnych możemy zastosować także ocet ryżowy, znany do robienia sushi. Naturalnie występujące w nim kwasy (m.in. kwas octowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy) stymulują mikrokrążenie i odnowę komórkową. Świetnie nadaje się także jako tonik do cery trądzikowej. Jak przygotować taką miksturę? Potrzebne będą nam:

  • 1 łyżka octu białego ryżowego
  • 6 łyżek wody
  • 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego

Wszystkie składniki mieszamy i sączymy w nich wacik, którym następnie przecieramy twarz.

Ocet winny nie tylko w kuchni

Okazuje się, że zastosowanie w kosmetyce ma też ocet winny. Możemy użyć go do wykonania płukanki na włosy lub toniku. Do skory dojrzałej potrzebne będą następujące składniki:

  • 6 łyżek wody przegotowanej
  • 1 łyżka octu

Zasada jest prosta. Im więcej dajemy octu, a mniej wody, mieszkanka jest bardziej skoncentrowana. Warto więc pilnować proporcji i nie wysuszać nadmiernie skóry.

Ocet ma także właściwości kojące i przeciwzapalne. To, co jest ważne, wszystkie octy kupujemy w sklepie ekologicznym, po to, żeby mieć pewność, że one zostały poddane dwukrotnej fermentacji

– podkreśliła Aneta Suchowierska.

Maseczka z octem jabłkowym

Nasza specjalistka zaproponowała także nawilżającą maseczkę z użyciem octu jabłkowego. Taka mieszanka z pewnością odżywi i ujędrni naszą skórę. Do wykonania niezbędne będą:

  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka drobnych płatków owsianych.
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego

Maseczka ta idealnie sprawdzi się po opalaniu, gdy nasza skora trochę się zaczerwieni. Składniki będą działać kojąco na podrażnienia. Mieszanka dobra jest także do cery suchej, wrażliwej i odwodnionej. Nakładamy ją na 15-20 min, a następnie spłukujemy letnią wodą. Na koniec tonizujemy twarz.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości