Jak wybrać i bezproblemowo kłaść gładź gipsową?

Jak kłaść gładź gipsową?
Jak wybrać i bezproblemowo kłaść gładź gipsową?
Źródło: ljubaphoto/Getty Images
Gładź gipsowa to materiał, dzięki któremu można uzyskać idealnie gładką powierzchnię ściany lub sufitu, gotową na przyjęcie farby w wybranym kolorze. Może być wykonana zarówno z gipsu syntetycznego o wysokiej odporności na uszkodzenia, jak i naturalnego, który jest znacznie bielszy.

Materiał tradycyjnie produkowany jest w formie proszku, który należy zmieszać z wodą do uzyskania konsystencji masła pozostawionego w temperaturze pokojowej. Na rynku dostępna jest także gotowa gładź gipsowa, która od razu po otwarciu opakowania nadaje się do nakładania.

Remont mieszkania

Źródło: HGTV
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania

Rodzaje gładzi szpachlowej – gipsowa, polimerowa, cementowa, wapienna

Wśród materiałów przeznaczonych do wygładzania ścian znajduje się kilka głównych typów:

  • Gładź wapienna znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Jest odporna na powstawanie grzybów i pleśni, charakteryzuje się też wysoką przyczepnością i urabialnością. Można wygładzać ją na mokro, nie trudząc się szlifowaniem.
    • Gładź cementowa nie pozwoli na osiągnięcie wysokiej gładkości powierzchni, jednak jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne – sprawdzi się więc w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia (np. salach sportowych). Przepuszcza parę wodną i nadaje się również do wilgotnych pomieszczeń.
      • Gładź gipsowa z polimerami to specjalny typ tworzywa, opartego na gipsie wzmocnionym zawartością polimerów, które odpowiadają za większą elastyczność masy. Materiał jest polecany do powierzchni kłopotliwych, na przykład takich, które narażone są na pękanie w związku z ruchami konstrukcyjnymi.

        Jaka gładź gipsowa będzie najlepsza? Można zdecydować się na produkty gotowe lub proszek, z którego wykonuje się masę. Standardowa gładź na bazie gipsu sprawdzi się w suchych pomieszczeniach, które nie są narażone na działanie czynników mechanicznych – a więc przede wszystkim w pokojach.

        Jak kłaść gładź gipsową?

        Przed przystąpieniem do nakładania właściwego produktu, należy dokładnie wyczyścić i zagruntować podłoże specjalnym preparatem, który wzmocni przyczepność zaprawy. Trzeba otworzyć gotową masę lub wykonać ją z sypkiego produktu według instrukcji producenta. Nawet najlepsza gładź gipsowa nie spełnić swojego zadania, jeśli będzie nakładana niestarannie. Dlatego warto przyłożyć się do tej czynności, posługując się szpachlą lub dużą pacą. Należy tworzyć równomierną warstwę o grubości 2-3 mm, kierując się od góry do dołu ściany. Wiedząc, ile schnie gładź gipsowa, można lepiej zaplanować pracę. Zazwyczaj jest to około 2 godzin, jednak wielu fachowców radzi pozostawić ścianę do wyschnięcia przez noc. Następnie można przystąpić do szlifowania za pomocą papieru ściernego lub specjalnej siatki. Jeśli jest taka potrzeba, można położyć gładź gipsową na farbę – całość powinna się trzymać nawet bez stosowania gruntu.

        HGTV: Totalny remont starej kuchni
        Źródło: HGTV

        Jak wykonać gładź gipsową na mokro?

        Kłopotliwym etapem podczas wyrównywania ścian jest szlifowanie, które generuje ogromną ilość pyłu. Są jednak sposoby, by uniknąć zanieczyszczenia mieszkania białym proszkiem. Jednym z nich jest gładź gipsowa bezpyłowa, którą nakłada się podobnie jak standardową masę, jednak wykończenie przebiega nieco inaczej. Jeszcze przed wyschnięciem ścian należy przystąpić do szlifowania. W tym celu trzeba zwilżyć stalową pacę i precyzyjnymi ruchami wygładzać powierzchnię ściany. Kiedy gładź gipsowa bez szlifowania wyschnie (zazwyczaj jest to następny dzień), można przystąpić do malowania wybraną farbą lub innych prac wykończeniowych.

        Zobacz także:

        sposób na wnętrze
        sposób na wnętrze

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: ljubaphoto/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana