Czym czyścić fugi? Jakie są najlepsze sposoby?

Pan myje kafelki
Fot. gilaxia / Getty Images

Ciemne, nieestetycznie wyglądające fugi to zmora niejednej pani domu. Niewiele osób jednak wie jak skutecznie walczyć z tak trudnym do usunięcia brudem. Czym czyścić fugi pod prysznicem, a czym tłuste fugi w kuchni?

W niektórych pomieszczeniach, jeśli nie zapewni się im właściwej higieny czy wentylacji, nietrudno o rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Do takich miejsc należy kuchnia i łazienka. Dlatego warto wiedzieć jak wyczyścić fugi na podłodze czy ścianie, aby schludnie wyglądały i nie stanowiły miejsca do rozwoju dla bakterii. A zatem jak wyczyścić fugi z pleśni? Czy domowe sposoby się sprawdzą? W jaki sposób wyczyścić fugi w łazience i w kuchni?

Więcej:

Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Chemia dla każdego powinna być rozwiązaniem ostatecznym. Jednak czasem wydaje się, że niektóre zabrudzenia nie odbędą się bez czyszczenia środkami chemicznymi. Do takich należą fugi w kuchni. Czy w takim razie da się wyczyścić tłuste fugi w kuchni domowymi sposobami? Przystępując do porządków, w pierwszej kolejności, dobrze jest wykorzystać naturalne sposoby np. można użyć środków, które dodaje się do ciast. Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną? Wystarczy z sody oczyszczonej, octu i odrobiny wody przygotować pastę, którą następnie nanosi się na obszary wymagające oczyszczenia. Warto zostawić ją na co najmniej pół godziny, a po tym czasie usunąć z pomocą gąbeczki i letniej wody, a jeśli zajdzie potrzeba użyć szczoteczki do usunięcia trudniejszych zabrudzeń. Innym sposobem na wyczyszczenie zatłuszczonych fug jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Podobnie jak w przypadku sody nanosi się go na zabrudzone powierzchnie, pozostawia na około 20 min., a następnie zbiera wilgotną ściereczką i spłukuje letnią wodą.

Jak wyczyścić białe fugi? Tu sprawdzi się pasta do zębów, najlepiej ta o działaniu wybielającym. Wystarczy nanieść odrobinę na starą szczoteczkę do zębów i dynamicznie pocierać miejsce przy miejscu, aż do uzyskania pożądanego efektu. Podobnie będzie działać sok z cytryny ze względu na działanie wybielające. Jak skutecznie wyczyścić fugi przy jego pomocy? Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się wyciśnięcie soku na miejsce zabrudzenia i pozostawienie przez około 10 min. Po tym czasie ciecz należy usunąć suchą szmatką. W przypadku, gdy brudne fugi umiejscowione są na ścianie, sok należy nanieść na powierzchnię wacikiem. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, na który decyduje się wiele osób jest pianka do golenia. Jej zaletą jest to, że jest wygodna w użyciu, pięknie pachnie i nie spływa ze ścian. Jak wyczyścić fugi między płytkami z jej użyciem? Wystarczy nanieść produkt na czyszczoną powierzchnię i usunąć po 15 min. Zdarza się, że rowki między kafelkami nie są pierwszej świeżości, jednak nie ma na nich pleśni, a jedynie brud i kurz. Pojawia się wówczas pytanie, jak i czym wyczyścić stare fugi? Wiele osób może zaskoczyć fakt, że świetnie zda tu egzamin gumka z ołówka. Silnie pocieranie nią szczelin między kafelkami może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Czym czyścić fugi z pleśnią czy po remoncie?

Zdecydowanie jedną z gorszych form zabrudzeń, z jaką spotkać się można podczas domowych porządków jest pleśń. Czym więc wyczyścić fugi z pleśni? Tutaj domowe rozwiązania mogą nie wystarczyć, warto więc zaufać środkom dostępnym na rynku, aby skutecznie pozbyć się z domu siedliska bakterii i grzybów. Środek zwykle nanosi się na zanieczyszczoną powierzchnię i pozostawia na niej na około pół godziny. Po upływie zalecanego czasu usuwa się go ściereczką i gotowe! Większego zaangażowania wymagają także zabrudzenia po remoncie. Na kafelkach i fugach mogą bowiem znaleźć się pozostałości kleju, pyłu i kurzu. W takiej sytuacji również sprawdzą się specjalistyczne preparaty chemiczne. Czym wyczyścić fugi po remoncie? Zwykłe środki dostępne na rynku są w formie koncentratu, który trzeba rozcieńczyć z wodą. Podczas stosowania należy pamiętać o stosowaniu specjalnych rękawiczek ochronnych oraz o właściwej wentylacji pomieszczenia. Wielu osobom sporo kłopotów sprawia czyszczenie fug epoksydowych . Ich cechą jest to, że bardzo szybko się utwardzają, więc jeśli w tym czasie dostanie się do nich jakiekolwiek zabrudzenie, to najczęściej pozostanie tam na zawsze. Można jednak temu zapobiec poprzez usunięcie z nich zabrudzeń (tylko świeżych) przy użyciu ciepłej wody.

>>> Czytaj na zdrowie.tvn.pl:

Zobacz film: Co powiesić w mieszkaniu na ścianie? Źródło: Dzien Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie