Wyposażenie garderoby – jak ją urządzić? Porady i wskazówki, które pomogą w aranżacji

Autor:
Adrian
Adamczyk

Własna, przestronna garderoba marzy się niejednej kobiecie. Nic w tym dziwnego. Garderoba to w końcu bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu utrzymanie porządku pośród ubrań i akcesoriów staje się znacznie łatwiejsze. Garderoba, jako osobne pomieszczenie w mieszkaniu, powinna być funkcjonalna. Właśnie dlatego tak ważne jest wyposażenie garderoby. Aby jednak sprawdzała się jak najlepiej, trzeba najpierw zastanowić się nad jej rozplanowaniem. Sprawdź koniecznie, jak urządzić garderobę, aby korzystanie z niej dawało jak najwięcej radości.

Najpierw warto się zastanowić, czy na garderobę wybrać osobne pomieszczenie, czy na przykład wydzielić fragment sypialni. Wybierając drugą opcję, trzeba pamiętać, że nie wszyscy domownicy będą mogli wówczas korzystać z pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem okaże się też niejednokrotnie garderoba-szafa. Jeśli ma się taką możliwość, warto urządzić nowoczesną garderobę dla całej rodziny. Większe pomieszczenie z niezależnym wejściem pozwoli wygodnie przechowywać ubrania każdemu z domowników.

"Odpicowane mieszkanie"

Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Pomysł na garderobę - jak ją funkcjonalnie urządzić?

Jak urządzić garderobę? W funkcjonalnej i praktycznej garderobie wszystko powinno być przede wszystkim dobrze zorganizowane. Liczy się nie tylko wielkość pomieszczenia, ale również jego kształt. Trzeba pamiętać, że długa, ale wąska garderoba może okazać się zbyt ciasna, zwłaszcza w momentach, gdy wszyscy domownicy zaczną korzystać z niej jednocześnie. Na garderobę lepiej więc wybrać pomieszczenie w kształcie kwadratu.

Wyposażenie garderoby - co powinna zawierać nowoczesna garderoba?

Czego nie może zabraknąć w wymarzonej garderobie? Bez wątpienia lustra! Elegancka tafla o sporej powierzchni sprawi, że garderoba stanie się optycznie większa. Ułatwi również dobieranie do siebie poszczególnych elementów odzieży. Garderoba z lustrem to rozwiązanie, na które zdecydowanie warto postawić. Dzięki temu, każdy, kto będzie z niej korzystać, od razu zyska możliwość przeglądania się i oceniania, czy wybrana stylizacja wygląda odpowiednio. W garderobie o mniejszym metrażu dobrze wypadnie większe lustro wiszące. Mając do dyspozycji bardziej przestronne pomieszczenie, można zastanowić się nad aranżacją z lustrami stojącymi. Piękny efekt uzyska się również poprzez wprowadzenie do garderoby lustra z oświetleniem. W nowoczesnej i wygodnej garderobie znakomicie sprawdzają się także wszelkiego rodzaju pufy i komfortowe podnóżki. Tego typu elementy nie tylko okażą się przydatne w czasie przebierania czy zakładania butów, ale również dodadzą garderobie charakteru. Planując organizację pomieszczenia, w którym będą przechowywane ubrania, można też wykorzystać kosze do garderoby. W zależności od wielkości akcesoria te mogą służyć do różnych celów. Mniejsze warto przeznaczyć na skarpetki czy bieliznę, większe natomiast na apaszki lub akcesoria zimowe, takie jak czapki, szaliki, rękawiczki lub chusty. Funkcjonalne szuflady do garderoby będą natomiast doskonałym schowkiem na wszelkiego rodzaju paski, ozdoby, krawaty czy podkoszulki. Specjalny stojak do garderoby może pomóc w rozlokowaniu butów lub niektórych ubrań (w zależności od tego, jaki model się wybierze). 

Można również postawić na organizer do garderoby. Dzięki jego pomocy uda się zmieścić więcej ubrań na mniejszej powierzchni. W zależności od tego, jaki model wyposażenia garderoby się wybierze, można wykorzystać go na różne sposoby, np. do przechowywania bluzek, podkoszulków, spodni lub mniejszych rzeczy, jak skarpetki czy podkolanówki.

Szafy garderobiane - jak je urządzić?

Garderobę może również zastąpić dobrze urządzona, a więc pakowna szafa. W niej również świetnie sprawdzą się akcesoria do garderoby. Kosze oraz pudełka można ustawić na dnie i trzymać w nich bieliznę i skarpetki. Na kolejnych półkach natomiast warto porozkładać ubrania, które nie powinny się pognieść, gdy będą leżały poukładane jedne na drugich. W dużych, przestronnych szafach można także wykorzystać specjalne drążki do garderoby. To na nich należałoby zawieszać sukienki, płaszcze oraz kurtki, a także bluzki, które mogłyby się pognieść, gdyby leżały złożone w kostkę. Warto podzielić szafę na strefy. W jednej można umiejscowić ubrania na lato, w kolejnej na zimę (w szczególności okrycia wierzchnie), a w innej na przykład stroje wieczorowe lub zakładane na różnego rodzaju okazje.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andreas von Einsiedel/Getty Images

Pozostałe wiadomości