Newsy

Co zrobić z roślinami po zimie? Maja Popielarska zdradza swoje patenty

Newsy

Aktualizacja:

Podlewać, czy nie podlewać? Sadzić? Jeśli tak, to kiedy? A jaki nawóz wybrać? Z tymi i podobnymi pytaniami kierujemy się zawsze do niej - Mai Popielarskiej. Na roślinach zna się jak nikt. A jako, że pogoda za oknem zwiastuje niechybne nadejście wiosny, prosimy Maję o radę, jak przygotować się na nowy sezon. Co zrobić z roślinami po zimie?

Maja Popielarska radzi co zrobić z roślinami po zimie

Maję Popielarską znamy jako prowadzącą programy ogrodnicze. Swoimi radami uratowała już niejedną roślinę. Uczy nas słuchać natury i przekonuje, że proste sposoby są najlepsze. Tej zasady trzyma się także teraz, gdy wiosna nieśmiało wkracza na ogrodową scenę. W rozmowie z Agatą Młynarską Maja doradziła, na czym powinniśmy się skupić w pielęgnacji roślin po zimie.

- To bardzo szeroki temat - ostrzegła na wstępie - Rośliny to wszystko, co mamy na dworze. Pod uwagę musimy wziąć więc nie tylko "sadzonki", lecz również "całą resztę"- zaznacza. - To wszystko, co zielone. I trawnik, i łąkę, krzewy, drzewa - wylicza, a następnie przechodzi do konkretnych wskazówek. Co zatem radzi Maja Popielarska?

Maja Popielarska pomaga przygotować rośliny na nadejście wiosny

- W tej chwili jest ostateczny czas na cięcie krzewów i drzew - zauważa Maja - Powinno się to odbywać jeszcze zanim ptaki założą gniazda - przypomina. Okazuje się, że mimo wczesnej wiosny na cięcie jest już za późno w przypadku niektórych gatunków drzew: klonów i brzóz. - Te drzewa płaczą - wyjaśnia Maja Popielarska - gdy się je obetnie, leci sok - tłumaczy.

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Ważne jest nawożenie - podkreśla i przypomina, że sama często sugeruje korzystanie z kompostu. - Nie ma prawdopodobieństwa zaszkodzenia roślinom. Kompost powoduje, że gleba zyskuje to, co najlepsze. Preparaty z dżdżownic też są wskazane. Wszystko, co naturalne - podsumowuje ten wątek.

Jaki nawóz stosować dla roślin, które dopiero zamierzamy posadzić? - Też sugeruję korzystanie z obornika. Może mało apetyczny temat, ale bardzo ważny dla ogrodników - żartuje. A jak podlewać rośliny? - Powinniśmy przyjąć zasadę, że roślin w ogrodach nie podlewamy - dodaje na sam koniec. My zaś zabieramy zestaw ogrodniczych narzędzi i w te pędy biegniemy - do ogrodu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości