Szafka akwariowa to nie tylko miejsce prezentacji zbiornika, ale też schowek, w którym można przechowywać jedzenie, akcesoria potrzebne do czyszczenia akwariów, zapasowe żarówki itd. Warto więc postawić na modele z zamykaną półką lub szufladami, w których będzie można schować posegregowane akcesoria. Utrzymanie porządku pomoże zarówno w codziennej pielęgnacji rybek, jak i w utrzymaniu czystości akcesoriów. Stolik pod akwarium sprawdzi się w przypadku małego akwarium, z jedną lub dwiema rybkami. Jednak im większe akwarium, tym więcej rzeczy jest przydatnych – wtedy przydaje się szafka pod akwarium.
Zwierzęta
Właściwości dobrej półki pod akwarium
Wysokość i szerokość szafki powinny być dostosowane do wielkości akwarium, które ma na niej stanąć. Należy pamiętać, że do wagi samego zbiornika trzeba doliczyć wagę wody i dekoracji. Ustawienie dużego akwarium na małej powierzchni może skutkować przewróceniem się akwarium. Niebezpieczne są również szafki na cienkich nogach, które z czasem pod wpływem ciężaru mogą utracić stabilizację. Dobra szafka pod akwarium powinna całą powierzchnią stać na podłodze, tylko wtedy mamy pewność jej stabilności i odpowiedniego podparcia. Istotne jest również dopasowanie gabarytów szafki i akwarium. Mały zbiornik będzie z kolei komicznie wyglądał na wysokiej i zbyt szerokiej szafce.
Dobrze dobrana szafka pod akwarium powinna eksponować akwarium i być jedynie dodatkiem. Istotne są detale, które wpływają na ostateczny odbiór kompozycji. Okrągłe lub półokrągłe akwaria będą się dobrze komponować z szafkami mającymi zaokrąglone kształty, analogicznie prostokątne akwarium warto ustawić na prostokątnej szafce. Jeśli nasze akwarium ma nietypowe kształty lub było robione na zamówienie, również szafkę powinno się w tym wypadku zrobić pod wymiar. Wówczas mebel będzie nie tylko funkcjonalny, ale też ozdobny.
Materiały szafek pod akwarium
Najpopularniejsze modele szafek pod akwarium są wykonane z jednego drewna lub jego mieszanek. Wybierając szafkę, warto zadbać, by spełniała ona następujące parametry:
- Powinna być odporna na wilgoć, dlatego warto wybierać modele pokryte specjalnym, ochronnym lakierem impregnującym drewno. Często lakiery te występują w kolorach czarnym lub białym, jednak z powodzeniem można znaleźć szafki impregnowane przezroczystym lakierem zachowującym naturalny wzór drewna.
- Nie powinna się uginać pod ciężarem. Przed zakupem szafki warto upewnić się, do jakiego maksymalnego obciążenia jest przeznaczona. Niekiedy wielkość szafki nie idzie w parze z jej wytrzymałością. Duże akwaria nie powinny stać na szafkach wykonanych z płyt, bowiem te szybko ugną się pod ciężarem, stwarzając niebezpieczeństwo upadku akwarium.
- Jeśli szafka ma nogi, powinny być one raczej krótkie i szerokie, tak by zminimalizować ryzyko utraty stabilizacji.
- Niektóre z szafek mają w przedniej części dodatkową listwę, która pełni funkcję zabezpieczenia przed przewróceniem się akwarium, będąc dla niego swego rodzaju balustradą.
Ile kosztuje szafka pod akwarium?
Na cenę szafki składają się następujące czynniki: wielkość szafki, materiały, z których została wykonana, dodatkowe zapieczenia, elementy dekoracyjne (np. światło), dodatkowe elementy rozbudowujące funkcjonalność szafki (szuflady, półki). Ceny zaczynają się od 100 zł i rosną w zależności od wspomnianych czynników. Istotny jest również producent szafki. Biorąc pod uwagę wszystkie udogodnienia, ciekawy design i duże gabaryty, szafka ostatecznie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Inną cenę mają szafki robione na wymiar. Wówczas jest ona ustalana przez wykonawcę i w dużej mierze zależy od miejsca, w którym zakupi on materiały. Może się zdarzyć, że szafka na wymiar z pełnym wyposażeniem i wszelkimi udogodnieniami będzie o wiele tańsza od gotowej. W przypadku tych gotowych płacimy również za firmę i reklamę. Gdzie kupić szafkę pod akwarium? Tak naprawdę znajdziemy ją w każdym sklepie meblowym na dziale z komodami i konsolami. Markety i sklepy meblowe to doskonałe miejsca do znalezienia szafek pod niewielkie akwaria.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mechanizm działania pompki do akwarium. Jakie są rodzaje i którą pompkę warto wybrać?
- Korzenie w akwarium – gdzie szukać najlepszych okazów?
- Kamienie do akwarium – rodzaje i ich funkcje