Zwierzęta

Korzenie w akwarium – gdzie szukać najlepszych okazów?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Akwarium

Zakup okazałego korzenia do akwarium wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Z czego wynika tak wysoka cena? Każdy okaz sprzedawany w sklepie zoologicznym przeszedł specjalną obróbkę, dzięki której zminimalizowano jego ingerencję w skład chemiczny wody. Korzenie w akwarium pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Dzięki temu, że porastają je glony, stanowią również pożywienie dla niektórych gatunków ryb.

Preparowanie korzenia do akwarium to kilkuetapowy proces, który ma na celu przygotowanie kawałka drewna do umieszczenia go w wodzie. Znalezienie odpowiedniego okazu wcale nie jest łatwe. Nie nadają się korzenie drzew iglastych, ponieważ posiadają zbyt dużo żywicy. Egzemplarze spleśniałe oraz spróchniałe również należy pominąć.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jak zrobić korzeń do akwarium?

Pierwszym krokiem jest udanie się na poszukiwania. Skąd wziąć korzeń do akwarium? Najlepsze okazy znajdują się na torfowiskach. Jak przebiega proces preparowania?

  1. 1Po znalezieniu interesującego egzemplarza należy dokładnie go umyć i wyczyścić. Do tego celu najlepiej nadaje się zużyta szczotka ze sztywnym włosiem. Żeby dostać się do małych zakamarków, najlepiej użyć szczoteczki do zębów.
  2. 2Kolejnym krokiem jest gotowanie – należy wrzucić korzeń do wody, dodać dwie łyżki soli naturalnej i gotować przez 4 godziny. Warto użyć starego nieużywanego garnka, ponieważ drewno farbuje. W połowie gotowania konieczna będzie wymiana wody. Wysoka temperatura eliminuje mikroorganizmy oraz bakterie.
  3. 3W kolejnym etapie korzenie akwariowe wymagają długotrwałego namaczania, tym razem w zimnej wodzie, również z dodatkiem dwóch łyżek soli naturalnej. Korzeń warto dociążyć i moczyć do momentu, aż będzie tonął samodzielnie. Ilość czasu potrzebnego do samoistnego zatonięcia zależna jest od rodzaju drewna, jego wieku oraz higroskopijności.

Gdy korzeń zabarwia wodę na brązowo, należy wymieniać ją co 3 dni. Jeśli po dłuższym czasie drewno nadal utrzymuje się na powierzchni, należy przywiązać do niego mały kamień za pomocą żyłki i umieścić na dnie akwarium.

Korzenie do akwarium – gdzie szukać dużych okazów?

Jeziora, stawy oraz rzeki to idealne miejsca do poszukiwania okazałych korzeni. Zazwyczaj kawałki drewna są tak długo pod wodą, że toną samoistnie. Warto przeszukać płytkie strumyki – kryją się tam jedne z najciekawszych okazów charakteryzujące się dużym rozgałęzieniem. Warto jednak pamiętać, że drewno przez miesiące, a nawet lata przebywania pod powierzchnią wody, stało się siedliskiem wielu larw oraz skorupiaków, których należy się bezwzględnie pozbyć przed włożeniem go do akwarium. W przypadku niewielkich egzemplarzy sprawa jest prosta – wystarczy wygotować je w słonej wodzie. Wysoka temperatura wyeliminuje wszystkie drobne zwierzątka. W kwestii dużych korzeni proces jest nieco bardziej skomplikowany. Wstępne czyszczenie powinno odbyć się za pomocą myjki ciśnieniowej. Ważne, aby dysponowała jak największą mocą. Korzeń należy czyścić wodą bez dodatku detergentów. Woda pod ciśnieniem wygładzi strukturę drewna i wypędzi większość małych stworzeń. Kolejnym krokiem jest wyparzanie za pomocą wody z solą. Do tego celu można użyć wanny lub beczki. Aranżacje akwarium, zwłaszcza z dużymi korzeniami, mogą stanowić nie lada wyzwanie. Na co należy zwrócić uwagę? Drewno nie może dominować, powinno raczej stanowić ciekawy dodatek, który w połączeniu z roślinami pozwoli uzyskać egzotyczny efekt. Jednym z najbardziej polecanych gatunków liściastych jest dąb. Ciekawe okazy można znaleźć w miejscach żerowania dzikiej zwierzyny. Ten gatunek drewna nie wymaga zbyt długiego namaczania. Jego ciemny kolor znakomicie współgra z wodnymi roślinami. O czym warto pamiętać, szukając korzeni? Należy unikać świeżych okazów, które są wypełnione sokami. Ich preparowanie zajmuje znacznie więcej czasu. Korzeń powinien leżeć w wodzie lub w glebie minimum 6 miesięcy, a najlepiej 12. Korzenia drzewa iglastego zawierają duże ilości żywicy, która jest szkodliwa dla ryb. Przygotowanie takiego egzemplarza trwa znacznie dłużej i wymaga dodatkowych czynności. Czym może skutkować brak preparowania korzeni? Żadne drewno nie jest obojętne dla składu chemicznego wody, jednak odpowiednio przygotowane korzenie do akwarium niezauważalnie wpływają na jakość płynu. W przypadku gdy do akwarium dostanie się świeże, niezabezpieczone drewno, skutki mogą być tragiczne. Woda szybko zacznie zmieniać kolor – na początku będzie lekko żółta, następnie ciemnobrązowa. Nie należy malować korzeni farbą ani lakierem. Każdy specyfik tego typu zawiera szkodliwe substancje dla ryb oraz roślin.

Jak założyć domowe akwarium?
Jak założyć domowe akwarium? Źródło: Dzień Dobry TVN

Warto urozmaicać środowisko w akwarium. Zakamarki korzeni zapewnią kryjówkę mniejszym osobnikom. Dodatkowo glony porastające powierzchnię drewna staną się ulubionym przysmakiem niektórych gatunków ryb. Preparacja korzenia jest stosunkowo czasochłonna, jednak prawidłowo przeprowadzona daje świetne rezultaty. Z uwagi na wysoki koszt, zwłaszcza dużych kawałków, warto samodzielnie poszukać i przygotować drewno. Początkowo należy wybierać małe lub średnie korzenie drzew liściastych, a po nabraniu wprawy można zająć się bardziej wymagającymi gatunkami.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sviatlana Yankouskaya/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości