Zwierzęta

Najlepsze terrarium dla żółwia stepowego – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Żółw

Żółwie stepowe żyjące na wolności występują m.in. w Kazachstanie, Rosji, Iranie i Uzbekistanie. Dorastają do 23 cm, jednak samice z reguły są nieco większe od samców. Domowa hodowla żółwia stepowego wymaga wiedzy z zakresu potrzeb żywieniowych oraz zwyczajów gadów. Jakie warunki musi mieć zapewnione żółw stepowy? Terrarium to miejsce, w którym przebywa on najczęściej, należy więc wyposażyć je w kilka akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gada.

Ile kosztuje żółw stepowy? Cena uzależniona jest od wielkości danego osobnika. Kupując żółwia, należy upewnić się, czy sprzedawca posiada certyfikat potwierdzający legalne źródło pochodzenia. Ceny w sklepach zoologicznych zaczynają się od około 250–300 zł. Podstawą hodowli jest zapewnienie dobrych warunków bytowych i odpowiedniej diety. Źle dobrane, mogą być główną przyczyną chorób oraz dolegliwości u gada.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Żółw stepowy – hodowla w domu

Przed zakupem lub adopcją zwierzaka, należy wyposażyć się w terrarium. Żółwie lubią dużą przestrzeń, dlatego minimalne wymiary dla jednego osobnika to 110x60x40 cm. Im więcej przestrzeni, tym łatwiej będzie ulokować niezbędne akcesoria. Ile kosztuje terrarium dla żółwia stepowego? Cena uzależniona jest od wielkości. Najmniejsze egzemplarze zaczynają się od 300 zł. Podstawowe elementy wyposażenia to:

Żarówka grzewcza emitująca stożek ciepła. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa wyspy, na której żółw chętnie się wygrzewa. Żarówka musi zostać zainstalowana w odległości uniemożliwiającej dostęp gadowi, w przeciwnym wypadku, może on dotkliwe się poparzyć. Dodatkowym elementem jest lampa UVB, dzięki której zwierzę prawidłowo wykorzystuje wapń w organizmie. Podłoże dla żółwia stepowego odgrywa ogromną rolę, stanowiąc jedną z najważniejszych rzeczy w terrarium. Najlepszym rozwiązaniem jest nienawożona ziemia, wykopana z ogródka razem z porastającą ją roślinnością. Niewskazane jest używanie piachu, gdyż gad będzie poruszać się niestabilnie. Dodatkowo piasek przylepia się do jedzenia, powodując problemy żołądkowe. Kolejnym istotnym elementem jest kryjówka. Można wykonać ją samodzielnie z niepylącego drewna. To ważne miejsce dla gada, gwarantujące mu poczucie bezpieczeństwa. Hodowla żółwia stepowego wymaga kontroli zarówno temperatury, jak i wilgotności powietrza. Termometr oraz higrometr, pozwalają na bieżąco monitorować sytuację w terrarium. W dzień temperatura powinna oscylować w granicach 25 st. C, natomiast w nocy poniżej 20 st. C. Wilgotność nie może przekracza 50%. Terrarium żółwia stepowego powinno być wyposażone także w mini basen z wodą. Gady chętnie z niego korzystają. Należy jednak pamiętać, aby używać wyłącznie przegotowanej lub mineralnej wody i wymieniać ją każdego dnia. Miseczka na pokarm to jeden z ostatnich elementów. Ważne, aby stała zawsze w tym samym miejscu. W przypadku, gdy terrarium nie jest wyposażone w basen, niezbędny jest dodatkowy pojemnik na wodę. Jakie elementy mogą znaleźć się jeszcze w terrarium? Żółw stepowy dobrze czuje się wśród roślin, warto więc zasadzić kilka sztuk np. koniczyn. Dobrym pomysłem będą także wysuszone korzenie oraz duże, okrągłe kamienie. Terrarium najlepiej ulokować w miejscu o stałej temperaturze. Należy bezwzględnie unikać przeciągów, które mogą być przyczyną późniejszych chorób. Odradza się również położenie w pobliżu kaloryfera lub na parapecie, ze względu na zbyt duże wahania temperatur.

Żółw stepowy – żywienie

Podstawą diety żółwia stepowego są rośliny. Szczególnie polecany jest mniszek lekarski, stokrotka, koniczyna oraz babka lancetowata. Nie zaleca się podawania sałaty, ponieważ ogranicza ona wchłanianie wapnia. Należy unikać również karmienia owocami, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Dopuszczalne są plasterki dyni, które powinny być podawane maksymalnie raz na dwa tygodnie. Co jedzą żółwie stepowe zimą? Sklepy zoologiczne oferują specjalne mieszanki pokarmów. Szczególnie wartościowe są te z dodatkami witamin, minerałów oraz wapnia. Hodowcy muszą uważać, aby nie przekarmić zwierzęcia. Pierwszą oznaką podawania zbyt dużej ilość pożywienia jest osowiałość. Prawidłowe żywienie żółwia stepowego pozwala uniknąć większości dolegliwości. Dieta, odpowiednia temperatura oraz wilgotność są ważnymi czynnikami wpływającymi na kondycję zdrowotną gada. Choroby żółwi stepowych, wynikające z nieodpowiednio dobranego pokarmu są stosunkowo częstym zjawiskiem. Odwapnienie pancerza, krzywizna i problemy trawienne to najpopularniejsze dolegliwości. Jednym ze sposobów ich ograniczenia jest zakup gada ze sprawdzonej hodowli, posiadającej certyfikat pochodzenia.

Sekretne życie żółwi
Sekretne życie żółwi Źródło: Dzień Dobry TVN

Nieprawidłowo zbilansowana dieta żółwia stepowego jest najczęściej popełnianym błędem przez osoby zajmujące się hodowlą oraz sprzedażą. Każde niepokojące zachowanie lub zmiany skórne, należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Pielęgnacja gada odbywa się przede wszystkim poprzez kąpiele w letniej wodzie, w żadnym wypadku nie należy stosować zimnej. Długość życia żółwia stepowego na wolności wynosi około 50 lat, natomiast w prawidłowo prowadzonej hodowli nawet do 80.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: katoosha/Getty Images

Pozostałe wiadomości