Sposoby montażu rolet podtynkowych

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wyczyścić rolety, żaluzje, story?
Jak wyczyścić rolety, żaluzje, story?
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim
Zewnętrzne rolety podtynkowe to doskonałe rozwiązanie zabezpieczające przed słońcem. Można je stosować zarówno w domach prywatnych, jak i lokalach użytkowych. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model i w jaki sposób je montować.

Zainstalowanie rolet zewnętrznych może nie tylko zapewnić przyjemny chłód podczas upałów, lecz także pełnić funkcję antywłamaniową. Dlatego warto się przekonać, jak powinien przebiegać montaż rolet podtynkowych.

Co to są rolety podtynkowe i jakie mają zastosowanie?

Nowe budownictwo znacznie różni się od tego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Różnice często są dla nas niewidoczne, ale wiele z nich można zauważyć gołym okiem. Jedną ze znaczących zmian jest zastosowanie zewnętrznych rolet podtynkowych. Umieszczane są one nad oknem, pod powierzchnią ocieplenia i warstw wykończeniowych budynku. Wyglądem przypominają duże metalowe żaluzje. Choć jest to rozwiązanie typowe dla nowo powstających bloków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zainstalować również w starszych budynkach.

Rolety podtynkowe montowane są głównie ze względu na możliwość znacznego ograniczenia straty ciepła w budynku. Ma to szczególne znaczenie podczas zimy, gdyż pozwala na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania. Dodatkową ochronę przed stratami ciepła zapewnia powstająca między oknem a roletą tzw. cieplna poduszka. Dodatkowo osłony wykonane są z wysokiej jakości materiałów (np. stali, PVC, drewna, aluminium), które często wypełnione są pianką poliuretanową zapewniającą dodatkową izolację cieplną. Rolety zewnętrzne zabezpieczają również przed słońcem, a jeśli są właściwie użytkowane, mogą ograniczyć wychładzające działanie wiatru. Wystarczy zaciągać je w chłodnie dni, przed dłuższym wyjazdem oraz późną porą, gdy zaczyna się ściemniać. Ponadto zewnętrzne osłony pełnią funkcję antywłamaniową i akustyczną, co najbardziej docenią mieszkańcy budynków usytuowanych w hałaśliwej okolicy.

Rolety nadstawne czy podtynkowe – jaka jest różnica?

Istnieje kilka typów zewnętrznych rolet: naokienne, elewacyjne, nakładane na okno (nadstawne), nadprożowe oraz podtynkowe. W modelu zakładanym na elewacji budynku główny jego element (skrzynka lub kaseta) mocowany jest tuż nad oknem. Inaczej to wygląda w przypadku rolet nadstawnych, które należy instalować na ramach okiennych jeszcze przed ich montażem. Jeśli tego typu osłony mają być zakładane na istniejących już budynkach, warto je zamontować przy okazji wymiany stolarki okiennej. Cechą charakterystyczną tego modelu jest również umiejscowienie skrzynki, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia. W roletach naokiennych ten element mocowany jest pod nadprożem, czyli w górnej części ramy okna. Ten wariant rzadziej jest stosowany, ponieważ mocno ogranicza ilość światła dziennego. Jeśli zdecydujemy się na montaż rolet podtynkowych, musi to być uwzględnione jeszcze na etapie planów architektonicznych budynku. Jest to związane ze specjalnym kształtem nadproża i warstwą ocieplenia. Szczególnym typem osłon zewnętrznych są rolety nadprożowe (RKS), w których kaseta całkowicie jest ukryta w ścianie. Oznacza to, że ich montaż również należy zaplanować na etapie projektowania budynku.

Jak wygląda montaż zewnętrznych rolet podtynkowych?

Zewnętrzne rolety podtynkowe powinny być montowane na etapie budowy domu. Jest to ważne ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania nadproża okiennego. Powinno ono przybrać kształt litery L i być osadzone na wysokości i głębokości uwzględniającej zarówno grubość elewacji budynku, jak i również minimum 2-centymetrową warstwę styropianu, jaką należy pokryć skrzynkę, której wielkość powinna być dopasowana do wysokości okna i wyposażenia rolety. Jeśli wszystkie parametry będą właściwie dobrane, rolety nie tylko będą idealnie spełniać swoje funkcje, ale również staną się niewidoczne po zwinięciu do kasety.

Jeśli chodzi o montaż skrzynki, to należy ją umieścić od zewnętrznej strony okna, pod powierzchnią przyszłej elewacji. Należy tutaj zwrócić uwagę na dopasowanie do wielkości okien, które przed montażem należy dokładnie wymierzyć i pod otrzymany wynik dobrać rozmiar kasety. Wymiar skrzynki rolety podtynkowej określa się, uwzględniając takie parametry, jak: szerokość i wysokość okna, profil rolet oraz rodzaj zastosowanego w nich silnika. Kolejnym etapem montażu rolety podtynkowej jest jej zabudowa, czyli obłożenie przynajmniej dwucentymetrową warstwą styropianu. Należy tutaj uważać, aby nie nanieść go na klapę rewizyjną, która znajduje się w dolnej części skrzynki. Warto również pamiętać, że boczne prowadnice powinny być zakryte nie więcej niż 20 mm od zewnętrznej krawędzi. Jest to ważne ze względu na możliwość łatwego dostępu do klapy rewizyjnej. Kiedy kaseta zostanie już zamontowana, należy zadbać o to, aby skomponowała się z elewacją budynku. W tym celu należy ją pokryć materiałem wykończeniowym, np. klinkierem lub tynkiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana