Nowoczesne sterowanie roletami - funkcje i montaż

Nowoczesny dom z roletami. Widok na oszklony salon.
Fot. Kenny10 / Getty Images

Sterowanie roletami może być jeszcze prostsze. Wyobraź sobie, że możesz je dowolnie regulować, nie ruszając się z kanapy. Jak to zrobić?

Zdalne sterowanie roletami to duże ułatwienie w domu. Dzięki temu, możesz poczuć się bezpiecznie, nawet kiedy jesteś poza domem. Jakie są funkcje sterowania roletami w inteligentnym domu?

Sterowanie roletami - wi-fi

Inteligentny dom to przede wszystkim praktyczne i wygodne rozwiązanie. Dzięki specjalnym urządzeniom, można sterować zarówno roletami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, a także markizami. W inteligentnym domu masz możliwość sterowania roletami poprzez urządzenia mobilne, czyli smartfonem lub tabletem. To rozwiązanie jest idealne dla osób, które chcą np. zamontować roletę z nowoczesnym systemem i będąc w ogrodzie, sterować roletami. Wystarczy mieć połączenie z internetem.

Szczególnie ważne może okazać się centralne sterowanie roletami przez smartfona , kiedy w rodzinie są dzieci. W momencie, kiedy zauważymy, że nagle zaświeciło słońce, a maluch śpi w swoim pokoju, możemy podczas prac ogrodowych przez telefon opuścić roletę, aby się nie obudził.

Sterowanie roletami przez telefon - harmonogram

Sterowanie roletami z telefonu ma także więcej funkcji. Możesz ustalić harmonogram i sterować nimi w zależności od konkretnych godzin, dopasować do swojego rozkładu pracy oraz dostosować do wolnych weekendów. Ustawiając bezprzewodowe sterowanie roletami, możesz wziąć pod uwagę porę roku. Kiedy będziesz odpoczywać na kanapie, jak zacznie robić się ciemno, rolety automatycznie się zasuną.

Sterowanie roletami wewnętrznymi - funkcje

Istnieje także specjalny system sterowania roletami wewnętrznymi, do którego wykorzystasz swojego smartfona. Możesz mieć nad tym kontrolę i wykorzystywać np. specjalne sceny, kiedy wychodzisz z domu lub gdy chcesz po prostu zatrzymać promienie słoneczne.

Sterowanie roletami przez internet w telefonie to nie tylko wygoda. Specjalne systemy dzięki czujnikom natężenia oświetlenia, automatycznie będą kontrolować jasność pomieszczeń. Dzięki temu słońce nie będzie świecić ci w twarz, kiedy pracujesz czy jesz obiad.

Sterowanie roletami zewnętrznymi - funkcje

Stworzenie inteligentnego domu to nie tylko sterowanie roletami okiennymi wewnętrznymi, ale też zewnętrznymi. Jest to pomysł ciekawy i niezwykle praktyczny. Wychodząc z domu, nie musisz zastanawiać się, czy wszystkie rolety są zasunięte. System opuści je automatycznie. W dodatku, często elektryczne sterowanie roletami jest połączone z alarmem. Dzięki temu, nie tylko opuszczą się rolety, ale także dom będzie bezpieczny.

To idealne rozwiązanie, ponieważ masz kontrolę nad oświetleniem i bezpieczeństwem w swoich czterech ścianach, nawet kiedy nie ma cię w domu.

System do sterowania roletami możesz także połączyć ze stacją pogodową. Na podstawie dostarczanych informacji o warunkach pogodowych, rolety będą dostosowywać się do aktualnej pogody.

O bezpieczeństwo dba nie tylko system, który automatycznie wykrywa warunki pogodowe, ale także jest specjalny system, który ma za zadanie symulację obecności. W ciągu dnia o ustalonej godzinie rolety automatycznie się rozsuwają. Ma to wpływ na potencjalne zagrożenie ze strony włamywaczy. Podniesienie się rolet i automatyczne zapalenie światła sugeruje, że ktoś na pewno jest w domu. To jest dobre rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na dłużej np. na wakacje lub do pracy za granicę.

Zobacz film: Dom inteligenty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Sterowanie roletami - schemat

Jeśli chcesz samodzielnie sterować roletami zewnętrznymi, możesz zamontować specjalny silnik elektryczny z silnikiem rurowym. To rozwiązanie jest droższe od standardowych rolet o kilkaset złotych, jednak warto wdrożyć taki element w swoim domu.

Należy zwrócić uwagę na to, aby silniki miały wyłączniki krańcowe, żeby roleta samodzielnie zatrzymywała się, kiedy zbliża się koniec powierzchni okna, a także średnicę wałka nawojowego pasującą do całej konstrukcji rolety.

Schemat montażu rolet zewnętrznych może także uwzględnić różnicę pomiędzy działaniem rolet na parterze, na piętrze czy w poszczególnych pomieszczeniach. Podczas planowania schematu sterowania roletami zewnętrznymi ważne jest, aby podłączyć jeden silnik do jednego kanału sterującego. Sterowanie roletami zewnętrznymi jest istotne szczególnie w domach jednorodzinnych. Będąc poza domem, można bez problemu sterować oświetleniem.

Elektryczne sterowanie roletami nie jest trudne do zainstalowania. Wystarczy kupić napęd z przewodami oraz przełącznikami klawiszowymi.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości