Materiał promocyjny

Na co zwrócić uwagę wybierając firany i zasłony?

Projekt bez tytułu - 2020-09-14T135551.247.jpg
Projekt bez tytułu - 2020-09-14T135551.247.jpg
Wybór firan i zasłon obwarowany jest kilkoma zasadami. Zanim udasz się na zakupy, przeczytaj nasz poradnik. Nie wystarczy wybrać ładnych tkanin, by osiągnąć zachwycający efekt. Firany muszą jeszcze pasować do wnętrza.

Jak wybierać firany i zasłony do różnych typów wnętrz

Dlaczego komplet firan i zasłon w jednym wnętrzu wygląda bardzo stylowo a w drugim co najmniej średnio? Bo firanki i zasłonki nie mogą być dobierane w oderwaniu od charakteru wnętrza. Jednolite gładkie firany i zasłony dobrze sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych. Natomiast przy aranżacji okien w pomieszczeniach urządzonych bardziej bogato lepiej zaprezentują się zdobione firany i zasłony. Dotyczy to w szczególności wnętrz utrzymanych w stylu boho, urban jungle, glamour, angielskich, francuskich, vintage i rustykalnych. W tych ostatnich warto rozważyć powieszenie zazdrostek zamiast klasycznych firan.

We wnętrzach stylizowanych na stare i luksusowe dobrze sprawdzi się lambrekin zasłaniający karnisz. Powinien być uszyty z tej samej tkaniny co zasłony.

Jak dobrać kolor firan i zasłon

Jeśli zdecydowaliśmy się na powieszenie białych firanek, możemy dobrać do nich dowolne zasłony. Jeśli jednak firanki mają być kolorowe, postawmy na tę samą barwą, którą mają zasłony. Nigdy nie wiesza się także ciemnych firan przy jasnych zasłonach.

Podczas wyboru zasłon i firan należy przyjrzeć się również ścianom i meblom. Obowiązuje zasada, że chłodne barwy łączymy z chłodnymi, a ciepłe z ciepłymi. Warto posiłkować się kołem barw, nie tylko przy dobieraniu koloru zasłon, ale też przy urządzaniu wnętrza jako całości. Szczególnie efektownie prezentują się wnętrza dobrane na zasadzie tricoloru.

Do bardzo modnych obecnie szarych ścian najlepiej pasują zasłony w kolorze chłodnego błękitu lub granatu, butelkowej zieleni i ciemniej wiśni. Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu skandynawskim, można powiesić żółte zasłony. Co ciekawe, na tle szarych ścian bardzo stylowo prezentują się białe zasłony, obowiązkowo z białymi firankami – radzi Alina Dobrzańska z alena-firany.pl.

mat. prasowe

Firany i zasłony – jak ustalić ich długość

Długość firan i zasłon ustala się, mierząc odległość między podłogą a karniszem. Pod uwagę trzeba wziąć sposób mocowania tkaniny, bo inną długość będą miały firany i zasłony upięte na żabkach, a inną te na flexach bądź przelotkach. Jeszcze inaczej ustala się długość firan i zasłon na szelkach.

Długie firany powinny się kończyć tuż nad podłogą, ale nie powinny do niej dotykać. Inaczej jest w przypadku zasłon. Te mogą dotykać podłogi, a nawet leżeć na niej, ale tylko pod warunkiem, że nie zamierzamy zasłaniać okna, a zasłony mają być jedynie dekoracją.

Jeśli chodzi o długość firan, to dopuszcza się firanki krótsze, sięgające do parapetu lub nieco poniżej jego linii. Natomiast krótkie zasłony można zaakceptować jedynie w kuchni.

Z jakiej tkaniny uszyć firany i zasłony

Przy wyborze tkanin na firany i zasłony trzeba szukać kompromisu między walorami praktycznymi i estetycznymi.

W salonie na pierwszym miejscu postawmy na wygląd firan i zasłon. Firanki mogą być uszyte z dowolnej tkaniny, ale warto sięgnąć po szlachetne materiały: len lub jedwab. Dobrze sprawdzi się także żakard i tiul. Jeśli chodzi o zasłony, to – szczególnie w efektownie urządzonych wnętrzach – warto sięgnąć po welwet i welur. To tkaniny o szlachetnym połysku i ciepłym wyglądzie. Delikatnie rozpraszają one również światło. Idealne do wnętrz nowojorskich, francuskich, glamour i boho.

W kuchni trzeba postawić przede wszystkim na względy praktyczne. Tu niestety nie sprawdzą się grube i delikatne tkaniny, które zbyt łatwo chłoną opary i mogą ulec przypadkowemu zaplamieniu. W tak niepewnym wnętrzu lepiej postawić na bawełnę lub mikrowłókno. Dotyczy to zarówno firan, jak i zasłon.

W sypialni ma być ciepło, przytulnie i… ciemno. Dlatego najlepiej sprawdzą się gęste firanki z markizety oraz żakardu. Jeśli chodzi o materiał na zasłony, to ideałem będzie tkanina typu blackout, która zatrzymuje niemal sto procent promieni słonecznych. Podobnymi właściwościami może poszczycić się mikrowłókno i gęsto tkany żakard.

Firany i zasłony do sypialni i kuchni – czy warto je zastąpić roletami rzymskimi

Rolety rzymskie to specyficzny sposób na zasłanianie okien. Szyje się je z tych samych tkanin, co firanki i zasłonki, ale sposób mocowania i sterowania nimi jest zupełnie inny. Rolety rzymskie montuje się do ściany lub sufitu nad oknem, odsłania nie na boki, tylko do góry. Dzięki temu oszczędzamy cenne miejsce po bokach okna, którego szczególnie w kuchni może zabraknąć.

Rolety rzymskie zasłaniają okno lub wnękę okienną, ale nie sięgają do podłogi, kończą się nad parapetem. Właśnie dlatego warto powiesić je zamiast firan i zasłon w tych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na długą dekorację okna. Zdecydowanie lepiej prezentują się rolety rzymskie niż krótkie zasłony.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości