Pokój dla dziewczynki – inspiracje, wskazówki i porady przydatne przy urządzaniu

dziewczynka otwiera drzwi
Fot. 10'000 Hours / Getty Images
Urządzanie pokoju dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Jest kilka ważnych aspektów, o których warto pamiętać. Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki? Inspiracje można znaleźć w dobrej prasie czy Internecie.

Pokój dziewczynki można urządzić na wiele sposobów. Inaczej będzie wyglądał mały pokój dla jedynaczki, a inaczej przestronne poddasze, na którym zamieszkają siostry. Przegląd pomysłów na pokój dla dziewczynki pozwoli wybrać najlepszą opcję.

Więcej:

Pokój dziewczynki – inspiracje

Pierwsze skojarzenie na myśl o pokoju dla dziewczynki to zazwyczaj pomieszczenie pełne różowego koloru. I słusznie, bo wiele dziewczynek uwielbia właśnie róż. Jednak nie musi to być regułą. Coraz częściej w pokojach dla dziewcząt pojawiają się też żółcie, fiolety i zielenie. Pokój, w którym dominuje biel, także może się dobrze prezentować, pod warunkiem, że umiejętnie zostaną dobrane dodatki i meble. Warto pamiętać, że upodobania kolorystyczne dziecka będą zmieniać się wraz z wiekiem i dobrze jest sprytnie rozwiązać tę kwestię. Meble mogą być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewna, które zazwyczaj pasuje do większości kolorów. Natomiast dodatki mogą być bardziej wyraziste, ponieważ nie powinno być problemu z ich wymianą co kilka lat. Stylizacja pokoju ma jednak pasować do charakteru, temperamentu i zainteresowań dziecka. Dziewczynce, która lubi książki, może się spodobać tapeta z literami. Dobrym pomysłem mogą być motywy zwierzęce czy roślinne, a także inspirowane postaciami z ulubionych bajek czy kreskówek. Style i kolory można także łączyć, ale bez przesady, bo w zbyt chaotycznym i kolorowym pokoju dziecko nie będzie mogło się skupić i wyciszyć.

Pokój dla dziewczynki w wieku niemowlęcym

Taki pokój jest stosunkowo łatwo urządzić, ponieważ w tym wieku dziecko jeszcze nie ma szczególnych wymagań. Priorytetem w pokoju dla niemowlaka jest łóżeczko, które powinno być wygodne i bezpieczne. Najlepiej, aby posłanie miało regulowaną wysokość, co ułatwi zajmowanie się maluchem oraz zapewni mu bezpieczeństwo, gdy podrośnie. Dużą popularnością cieszą się również łóżeczka, które można przerobić na tapczanik, a także pełne uroku łóżeczka z baldachimami. Poza tym w pokoju dla dziewczynki w wieku niemowlęcym nie może zabraknąć przewijaka, miejsca na akcesoria ułatwiające jej codzienną pielęgnację oraz fotela dla karmiącej mamy. Zaleca się, by cały pokój był urządzony w jasnych, stonowanych kolorach. Świetnym pomysłem są pastelowe odcienie różu, kolor beżowy, turkusowy czy szary.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Inspiracje – pokój dla 3-letniej dziewczynki

Kilkuletnie dzieci wykazują ogromną ciekawość świata. W związku z tym należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo małej dziewczynki. Wszystkie meble powinny być przymocowane do ścian, żeby nie mogły się przewrócić. Poza tym należy zabezpieczyć rogi mebli oraz drzwi w pokoju dziecka, a najlepiej w całym domu, by zapobiec przytrzaśnięciu palców malucha. Należy pamiętać, by łóżeczko nie było zbyt wysokie, a kontakty w pokoju zasłonięte. Pokój dla kilkuletniej dziewczynki to miejsce do zabawy, rozbudzania zmysłów i wyobraźni, zatem przestrzeń dla zabawek, pełna różnych kolorów, zapachów i dźwięków, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pokój dla dwóch dziewczynek – inspiracje

Urządzając pokój dla dwóch dziewczynek, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę upodobania obu. Nie zaleca się ujednolicania przestrzeni za wszelką cenę. Warto pomyśleć o dwóch miejscach do nauki oraz kącikach dla każdej z osobna. Chodzi o to, by nawet przebywając w pokoju z siostrą, każda z nich miała poczucie, że ma swój teren, na którym rządzi. Jeśli do dyspozycji dziewczynek jest mały pokój, to warto pomyśleć o łóżkach piętrowych lub na podwyższeniu, co pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń do zabawy.

Pomysły na pokój dla dziewczynki w wieku szkolnym

W takim pokoju oprócz wygodnego łóżka, które zapewni zdrowy sen, trzeba przygotować także miejsce do nauki. Potrzebne będzie biurko lub stolik (najlepiej z regulacją wysokości) oraz krzesełko ustawione przy oknie, które zapewni dostęp do naturalnego światła. Pilna uczennica może też potrzebować półek na książki i pomoce naukowe. Jeśli do dyspozycji jest większa przestrzeń, można pomyśleć o miejscu na rower czy hulajnogę. W tym wieku dziecko może być już gotowe na to, by zająć się jakimś zwierzakiem, na przykład chomikiem czy rybkami, dla których także trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce.

Pokój młodzieżowy dla dziewczynki – inspiracje

Nastolatka w domu może przysporzyć wielu utrapień, warto jednak pamiętać, że jest to trudny czas dla młodej kobiety, a własna przestrzeń urządzona według jej upodobań będzie na pewno bardzo pomocna. Oprócz łóżka i miejsca do pracy mogą przydać się pufy dla odwiedzających koleżanek i miejsce do rozwijania swoich pasji. Czasem wystarczy biurko i komputer, ale może się okazać, że przyda się także stół kreślarski czy sztaluga.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości