Jak zorganizować urodziny dziecka? Przede wszystkim zacznij je planować odpowiednio wcześnie. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, ponieważ może skończyć się to frustracją i nieprzyjemnymi niespodziankami podczas przyjęcia. Optymalny czas na rozpoczęcie przygotowań to co najmniej miesiąc przed urodzinami. Taki zapas pozwoli z odpowiednim wyprzedzeniem zaprosić gości oraz sukcesywnie organizować kolejne elementy wydarzenia. Sprawdź, co dalej.
>>> Zobacz także:
- Życzenia dla chrześniaka na chrzest, komunię i urodziny
- Pomysłowe zabawy dla dzieci na dworze
- Ręcznie robiona laurka dla mamy – jak ją zrobić? Pomysły i wierszyki na urodziny, imieniny i Dzień Matki
Jak zorganizować urodziny? Współpraca z dzieckiem
Przede wszystkim musisz pamiętać, że urodziny organizujesz dla dziecka, a nie dla siebie. Koniecznie zapytaj je o zdanie przed rozpoczęciem przygotowań. Jeśli dziecko chce zaprosić na wydarzenie tylko garstkę najbliższych osób, nie próbuj uszczęśliwić go na siłę i zapraszać całej grupy z przedszkola lub klasy, jeżeli nie lubi się przebierać, nie organizuj balu przebierańców itd. Oczywiście musisz zachować też zdrowy rozsądek. Czasami trudno spełnić niektóre marzenia dzieci, jednak rozmowa z małym jubilatem jest pierwszym krokiem do zorganizowania w domu urodzin marzeń.
Jak zorganizować urodziny dla dziecka? Motyw przewodni
Kiedy już będziesz wiedzieć, o czym marzy dziecko, wybierz motyw przewodni przyjęcia. Możesz zdecydować się np. na wspomniany wcześniej bal przebierańców. Z reguły dzieci uwielbiają przebieranki i chętnie przeistaczają się w postaci z ulubionych bajek czy filmów.
Jeśli organizujesz urodziny w domu dla starszego dziecka lub nastolatka, możesz wybrać motyw przewodni przebrań, np. postacie z filmów, bohaterowie bajek, ulubieni muzycy, świat zwierząt albo stroje z danej epoki. Jeżeli organizujesz urodziny w domu dla kilkulatków, pozostaw im (a raczej ich rodzicom) dowolność w wyborze przebrania. To zdecydowanie ułatwi opiekunom wybór stroju.
Aby jeszcze bardziej ułatwić wszystkim zadanie, możesz postawić np. na jeden wybrany kolor i poprosić, aby goście mieli na sobie elementy garderoby w wybranym odcieniu.
Oprócz balu przebierańców dużą popularnością wśród dzieci cieszą się urodziny z wybranym motywem. Może być nim np. ulubiona bajka, bohater filmu czy inny temat, który interesuje dziecko. W takim wypadku tylko elementy dekoracyjne, sztućce, talerze, kubki czy zaproszenia mogą przedstawiać wybrany motyw.
Urodziny dziecka – data przyjęcia i zaproszenia
Zastanów się dokładnie nad datą przyjęcia. Najlepiej, aby odbyło się jak najbliżej autentycznej daty urodzin dziecka. Jeśli jednak w okolicy planowanej imprezy przypadają jakieś święta, ważne sprawdziany czy klasowa wycieczka, zastanów się nad przesunięciem daty wydarzenia.
Oczywiście najlepszy na zorganizowanie przyjęcia jest weekend – sobota lub niedziela. W tygodniu (nawet w piątek), zarówno ty, jak i dzieci, możecie być po prostu zmęczeni.
Wspólnie z dzieckiem wybierzcie zaproszenia albo przygotujcie je samodzielnie. Pamiętaj, aby znalazły się na nich wszystkie informacje niezbędne dla rodziców, np.:
- data i godzina przyjęcia,
- dokładny adres,
- numery telefonów do ciebie i drugiego opiekuna,
- informacje o motywie przewodnim.
Jak zorganizować urodziny dziecka w domu? Plan wydarzeń i menu
Przygotowując menu na przyjęcie, dowiedz się, czy któreś z dzieci nie jest uczulone na jakiś produkt. Najlepiej, żeby wszystkie dania były pozbawione tych składników, których przynajmniej jeden z gości nie może jeść. Wyeliminujesz tym samym ryzyko, że kolega lub koleżanka twojego dziecka zje coś zakazanego.
Oto kilka innych wskazówek dotyczących menu:
- pamiętaj, co lubi twoje dziecko, a za czym nie przepada,
- przygotuj stół z drobnymi przekąskami i słodyczami, choć w przypadku słodkości lepiej zachowaj umiar,
- pamiętaj, aby w menu znalazł się ciepły posiłek,
- zrób listę napojów i kup ich odpowiednią ilość.
Poza tym przygotuj plan wydarzeń. Powinien on zawierać elementy takie jak:
- rozpoczęcie przyjęcia (z zapasem czasowym) i uroczyste przywitanie gości,
- drobny poczęstunek na początek,
- czas na gry i zabawy,
- ciepły posiłek,
- tort i rozpakowywanie prezentów,
- dalsza część zabaw,
- pożegnanie gości.
Taki dokładny plan pozwoli zachować płynność wydarzeń i uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.
Urodziny dziecka w domu – dekoracje i zabawy
Oprócz prezentów i tortu podczas urodzin ważne są oczywiście gry i zabawy oraz dekoracje. Pamiętaj, aby pokój, w którym twoje dziecko i jego goście będą świętować, był dobrze przygotowany (wysprzątany, z odpowiednią ilością miejsca). Udekoruj dom balonami, serpentynami lub innymi elementami pasującymi do wybranego motywu.
Przygotuj też listę zabaw i ewentualnie akcesoria potrzebne do ich przeprowadzenia. Jeśli dziecko jest starsze, porozmawiaj z nim i zapytaj, jakie atrakcje chciałoby zapewnić swoim gościom. W przypadku młodszych dzieci musisz zdać się na siebie.
Przygotuj więcej zabaw, niż zdążycie przeprowadzić. Możesz zabawić się w animatora, przeprowadzając różne konkursy lub kreatywne gry w stylu DIY (do it yourself).
I przede wszystkim pamiętaj, by przyświecała ci myśl, że urodziny wyprawiasz dla dziecka i jego gości, a nie dla siebie.