Dziecko

Jak urządzić pokój dziecka w duchu Montessori? 

Dziecko

Jak urządzić pokój dziecka w duchu Montessori? 

Słyszeliście kiedyś o fenomenie pedagogiki Montessori? Na czym polega oraz jak urządzić pokój w tym stylu dziś w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Adamczyk, nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny.

Metoda Montessori cieszy się w Polsce olbrzymią popularnością. W ostatnich latach powstaje nawet wiele placówek, które wykorzystują ten pomysł. Jak rodzice mogą zadbać o rozwój swoich pociech? Dzisiaj przedstawiliśmy proste sposoby, na urządzenie pokoju w nurcie Montessori.

Główne założenia pedagogii Montessori

Nazwa metody pochodzi od nazwiska Marii Montessori, włoskiej lekarki, która na przełomie XIX  i XX wieku stworzyła innowacyjny model nauczania. Na czym polega edukacja Montessori? Opiera się na relacji dziecko, dorosły i otoczenie, w którym ono przebywa.

Zgodnie z metodą, urządzenie pokoju w tym stylu polega na tym, aby wszystkie zabawki i pomoce w sali lekcyjnej, czy pokoju były rozłożone na wysokości oczu malucha. Ma to na celu zachęcenie dziecka do zainteresowania się przedmiotem. 

Jakie powinny być meble, zabawki i pomoce naukowe?

Urządzając pokój w stylu Montessori, warto zadbać o to, aby przedmioty i obrazki były na wysokości oczu dziecka. Książki zaleca ustawiać się okładką do przodu.  Oprócz pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na przedmioty użytkowe w całym domu. Dziecko powinno mieć możliwość poznawania nowych rzeczy i samodzielnego doświadczania ich. Oznacza to, że na przykład dziecko powinno mieć na korytarzu swój wieszak, na który bez problemu będzie mogło odwiesić kurtkę. W łazience warto postawić podest, dzięki któremu maluch spokojnie sięgnie do  zlewu, aby umyć ręce.  W kuchni natomiast należy dać dziecku możliwość wkładania i wyciągania talerzy i szklanek z niskiego regału.

Zobacz także: 

Co sądzisz o tym artykule?
79
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0