Tydzień temu poznańska Policja zatrzymała mężczyznę, który zaczepiał dzieci na terenie całego Poznania, zwłaszcza w komunikacji miejskiej. Zatrzymany zagadywał i dotykał dzieci. Dziś Halloween. Większość dzieciaków wyjdzie popołudniu z domu, by zebrać jak największą liczbę cukierków. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Skierkowską z Fundacji dajmy Dzieciom Siłę, z która porozmawialiśmy, jak przygotować dzieci na tego typu zaczepki i które sygnały powinny odbierać jako te ostrzegawcze.
Jak ostrzec dzieci przed ewentualnym zagrożeniem?
Dziś wieczorem maluchy będą chodzić po domach i zbierać cukierki. Niestety w czasie zabawy „cukierek albo psikus” mogą czyhać na nie niebezpieczeństwa ze strony obcych. Rodzice powinni więc porozmawiać z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Fundacja dajemy Dzieciom Siłę opracowała pięć podstawowych zasad, które układają się akronim „GADKI”. Każda zasada oznacza jedną zasadę.
- G- gdy mówisz „NIE”, to znaczy nie
- A - Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy
- D - dobrze zrobisz, gdy poinformujesz o tajemnicach, które cię niepokoją
- K - koniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy tylko do ciebie
- I - Intymne części ciała są szczególnie chronione
„GADKI” mogą być pewnego rodzaju ściągą dla rodziców, jak zacząć rozmowę o bezpieczeństwie dziecka.
Marta Skierkowska w studiu Dzień dobry TVN przyznała, że o trudnych tematach rozmawiać z dziećmi w jak najprostszy sposób.
Psycholog dodała również, by nie robić z niełatwych rozmów wielkiego wydarzenia.
Nie straszmy dzieci i nie wzywajmy ich na poważny wykład. Każdy rodzic ma kompetencje, żeby rozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa. To są proste rzeczy do przekazania.
„A TY co byś zrobił w tej sytuacji?”
Jak zweryfikować, czy nasze dziecko przyswoiło podstawowe zasady bezpieczeństwa?
Zdaniem psycholog rodzice powinni wykorzystywać codziennie sytuacje do tego, by sprawdzić, czy dziecko wiek, jak powinno zachować się w konkretnej sytuacji. Pani Marta zachęca do tego, by rozmawiać z dziećmi o sprawach bieżących, o tym co słyszą z mediów.
Bezpieczeństwo dzieci w czasie Halloween
Rodzice zanim wypuszczą dzieci z domu, powinni wyznaczyć granice, po jakim terytorium mogą chodzić i pukać do drzwi sąsiadów. Najlepiej, by dzieci chodziły po domach obcych ludzi w grupie i to z jednym opiekunem. Pod żadnym pozorem nie mogą się od tej grupy odłączać. Nie pozwalajmy na samotną zabawę w „cukierek albo psikus”.
Uczulmy dzieci, by nie korzystały z zaproszeń nieznajomych i nie wchodziły do ich mieszkań. Najlepiej, gdy dzieci stanowczo odmówią takiego zaproszenia. Swoją odmowę mogą uargumentować tym, że rodzice nie pozwolili im wchodzić do domów obcych.
Zobacz też:
- Gry, zabawy i gadżety na Halloween – pomysły na udaną imprezę
- Jakie znaczenie ma dynia na Halloween? Jak zrobić dynię na Halloween?
- Historia i obyczaje halloweenowe. Czy katolik może obchodzić to święto?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF