Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Nauka, literek, cyferek, kształtów - jaki czas jest na to najlepszy

Let's be kids!

Nauka, literek, cyferek, kształtów - jaki czas jest na to najlepszy

Proces edukacji rozpoczyna się wraz z chwilą przyjścia na świat. Wiedza zdobyta w okresie niemowlęctwa utrwala się w kolejnych etapach życia dziecka podczas najróżniejszych gier i aktywności, w jakie się angażuje. Specjaliści są zgodni – nauka przez zabawę to świetna metoda edukacyjna, która wprowadza dziecko w dojrzałe życie.

W dzisiejszych czasach kupno zabawki dla dziecka to żaden problem. Jednak wybór zabawki, która nie tylko sprawi maluchowi radość, ale również będzie pełniła funkcje edukacyjne, to już nie lada wyzwanie. Jak w gąszczu tak wielu ofert odnaleźć te najbardziej wartościowe, które nie tylko sprawią dziecku frajdę, ale również pozytywnie wpłyną na jego rozwój?

>>> Zobacz też: Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?


Kiedy zacząć naukę literek i cyferek?

Pierwsze 2 lata życia dziecka to przede wszystkim rozwój zdolności ruchowych. To właśnie wtedy dzieci stawiają pierwsze kroki i uczą się skupiać wzrok na konkretnych przedmiotach. To również okres, w którym pojawiają się reakcje na słowa i dźwięki. Z czasem dziecko uczy się także rozpoznawać konkretne kształty i tu z pomocą przychodzą mądre zabawki.

Garnuszek na klocuszek to interaktywna zabawka z serii „Ucz się i śmiej”, przeznaczona dla dzieci od 6. miesiąca życia. Garnuszek to świetna zabawka rozwijająca zdolności manualne, a jednocześnie ucząca liczb i kształtów. Prosta, a zarazem niezwykle przykuwająca uwagę dziecka. Zadaniem malucha jest włożenie klocków o różnych kształtach w odpowiednie otwory. Za każde prawidłowe umieszczenie klocka garnuszek nagrodzi dziecko śmiechem czy wesołą piosenką, powie, jaki ma kształt i jaka cyfra się na nim znajduje . Zabawka należy do grupy produktów typu sorter. Są to zabawki, gdzie należy odpowiednio posortować kształty, by przesunąć je w odpowiedni otwór. Kiedy dziecko próbuje wkładać kształt do odpowiedniego otworu, ćwiczy swoje umiejętności w tym koordynację rąk.

Nauka alfabetu – nie tylko w szkole!

Następnym etapem jest poznanie alfabetu. Rodzice często zastanawiają się, jak nauczyć dziecko zapamiętywania liter i kiedy zacząć naukę. Tak naprawdę nie ma idealnego momentu, dlatego przyjęła się zasada, że im wcześniej, tym lepiej. Znana pedagog Maria Montessori zauważyła, że najszybciej uczą się dzieci w wieku 3–4 lat, które mogą opanować tę umiejętność nawet w kilka miesięcy. Dla porównania – sześciolatkom może to zająć nawet do dwóch lat. Jest to związane z rzeczywistym rozwojem mózgu, dla którego najkorzystniejszy czas to pierwsze 5 lat życia.

>>>Zobacz też: Od pierwszego przekręcenia na brzuszek do pierwszego kroku. Jak wspomóc rozwój ruchowy szkraba?

Z tych właśnie powodów nauka alfabetu powinna być wprowadzona w momencie, gdy dziecko zacznie interesować się literami. Łatwo to zaobserwować w codziennych sytuacjach, np. podczas spaceru, gdy dziecko pyta o widniejące dookoła napisy albo chce się dowiedzieć, jak zapisać swoje imię. Warto pamiętać, że dla dzieci nauka alfabetu nie jest nieprzyjemną koniecznością, lecz czymś ciekawym i interesującym. Nie można również przeginać w drugą stronę, siłą zmuszając dziecko do poznania literek i cyferek. Na szczęście w każdym szaleństwie jest metoda, w której można odnaleźć złoty środek.

>>>Zobacz też: Będziemy rodzicami! Co powinno znaleźć się w wyprawce malucha?

Pierwsze zabawki dla niemowląt często uczą tylko podstawowych literek i cyferek, ale już dziecko w wieku przedszkolnym może poznać cały alfabet – wcale nie trzeba czekać na szkolne zajęcia! W tym celu warto zaopatrzyć się w klocki z literkami, karty, memory czy gry do nauki literek. Litery mogą znaleźć się też na klockach domina, dużych, piankowych puzzlach, na zabawkowych tablicach metalowych, do których dołączone są literki z magnesem czy elektronice dla dzieci.

Przykładem takiej zabawki jest Dwujęzyczny Szczeniaczek Uczniaczek. To zabawka przeznaczona dla dzieci od 6. miesiąca życia. Naciśnięcie brzuszka, serduszka, łapek czy ucha pieska uruchamia wesołe dźwięki, piosenki oraz zwroty, wywołując za każdym razem uśmiech na twarzy dziecka. Szczeniaczek pomoże maluchowi nauczyć się części ciała, alfabetu, liczenia oraz kolorów. Podczas zabawy dziecko poznaje również słowa i piosenki w języku angielskim. Piesek jest kolorowy, miękki i świetnie sprawdzi się również jako przytulanka. Dodatkowym atutem zabawki jest możliwość regulacji głośności.

Mądra „elektronika”

Laptopy i tablety dla dzieci od 2 lat imitują przedmioty dla dorosłych i pozwalają maluchom poznawać kolory, kształty i dźwięki. Tego typu urządzenia najczęściej wydają proste dźwięki po naciśnięciu klawiszy, grają melodie i mrugają światełkami. Laptopy dla małych dzieci pozwalają na rozwijanie zmysłu słuchu, wzroku i dotyku. Laptopy dla dzieci od 3 lat mają na celu naukę liczenia, pozwalają też dzieciom z tego przedziału wiekowego na zapoznanie się z literami .


Tablet Malucha z technologią Poziomy nauki od Fisher-Price® Niniejszy tablet powstał w oparciu o Poziomy nauki, innowacyjną technologię, dzięki której zawartość edukacyjną zabawki można dostosować do wieku malucha. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego technologia „Poziomy nauki” pozwala na wybór poziomu odpowiedniego dla etapu rozwoju dziecka! Zabawka oferuje wiele odpowiednich dla wieku i umiejętności malucha piosenek, wypowiedzi i dźwięków na trzech poziomach zabawy. Tablet z 28 łatwymi do naciskania przyciskami „aplikacji” (w tym 26 z literkami alfabetu) pomaga w nauce literek od A do Ż oraz nazw przedmiotów, a także odgrywa śmieszne odgłosy, melodyjki i sześć piosenek do wspólnego śpiewania! Wielobarwne światełka świecą i „tańczą” w rytm muzyki!

>>>Zobacz też:Pomocy! Kiedy ja się wyśpię? Sposoby na usypianie malucha.

Zobacz film: Najlepsze sposoby na naukę literek i cyferek. Źródło: Dzień Dobry TVN


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
98
17
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
26.04.2019
Oli97
Super taka mama chciałabym być ! Wzór do naśladowania.
25.04.2019
Klara
To chyba była reklama zabawki tak?