Aranżacje wnętrz

Południe Francji w polskich wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

Aranżacje wnętrz

Wyjątkowość stylu prowansalskiego od lat zachwyca turystów oraz artystów. Zakochali się w nim m.in. Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin czy Pablo Picasso, którzy tworzyli na południu Francji. Jej klimat możemy poczuć także w elbląskim mieszkaniu, które odwiedziła Katarzyna Jaroszyńska.

Wyjątkowość stylu prowansalskiego

Styl prowansalski pochodzi z południa Francji, gdzie królują kamienne domy, pola lawendy i zielone wzgórza. Czym się charakteryzuje? Nawiązuje do sielskiego klimatu wsi oraz domowego ciepła. Barwy są utrzymane w odcieniach beżu (przywodzącego na myśl zalane słońcem skały), błękitu (imitującego niebo) oraz fioletu (na cześć lawendy). Wnętrza są pełne jasnych kolorów i naturalnych materiałów.

Podobnie jest w mieszkaniu Barbary Kuklo-Myślak z Elbląga. Skąd w niej uwielbienie do stylu prowansalskiego?

Ta miłość? Chyba z podróży. Zawsze pragnęłam mieć takie ciepłe wnętrze , przytulne i powoli sobie tworzyłam

- powiedziała pani Basia.

Meble, które znajdują się w jej salonie sama zaprojektowała. Wykonał je znajomy stolarz. Na uwagę zasługuje także kamień na ścianach - nawet w łazience, która ma nieco wiejski styl.

Taka wiejska trochę, jak ja, dlatego że ja pochodzę z wioski i gdzieś tam przemyciłam sobie takie rzeczy

- wyznała florystka.

W sypialni pierwszych skrzypiec nie grają ani meble, ani ściany, a zasłony, które specjalnie przerabiała. I choć w jej mieszkaniu jest wiele ozdób, nie ma tam nic przypadkowego.

Jak mi coś nie pasuje, co ja przyniosę to wynoszę od razu. (...) Czasami boję się, że idę w kicz. Przyniosę jakąś rzecz, ustawię ją i tak siedzę, siedzę, przyglądam się i mówię: 'nie Barbara, to trzeba wynieść'

- opowiadała nam właścicielka mieszkania.

Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?

W Dzień Dobry TVN ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, Ewa Mierzejewska, podpowiedziała, jak można urządzić mieszkanie w stylu wprost z południowej Francji.

Jak mamy mieszkanie w bloku, to robimy jakieś elementy i możemy to też potraktować bardziej na luzie. (...) Ta nasza środkowoeuropejska odmiana stylu prowansalskiego, kojarzy nam się z bielą, jasnością, a te domy na południu Francji to one nie zawsze są takie białe w środku

- zdradziła Ewa Mierzejewska w Dzień Dobry TVN.

A jakie elementy poleca? Sprawdźcie w poniższym wideo.

Styl prowansalski w twoim mieszkaniu. Zobacz najlepsze dodatki:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości