Jak urządzić małą łazienkę? Wyposażenie wnętrza
Mała łazienka może mieć nawet około 4 mkw. Tak ograniczona przestrzeń jest trudna do zagospodarowania, szczególnie gdy znajdują się w niej wnęki ścienne lub skosy, z którymi często trzeba się zmagać chociażby podczas urządzania małej łazienki na poddaszu. W przypadku takich pomieszczeń warto skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz. Profesjonalny projektant podpowie nam, w jaki sposób zaplanować rozstawienie mebli oraz urządzeń, aby całość była spójna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Decydując się na samodzielną aranżację przestrzeni w małej łazience , powinniśmy przede wszystkim znaleźć w niej miejsce dla: umywalki, muszli toaletowej, spłuczki (najlepiej zabudowanej w ścianie), kabiny prysznicowej lub wanny i mebli. W kwestii mebli do wyboru mamy gotowe zestawy oraz systemy wykonane pod wymiar. Meble pod zabudowę do łazienki pozwolą nam w pełni wykorzystać przestrzeń, także trudne do zagospodarowania skosy i wnęki ścienne. W małych łazienkach, w których zdecydowaliśmy się na spłuczkę w zabudowie podtynkowej, we wnęce nad geberitem możemy zrobić otwartą lub zamykaną szafkę. Będzie to dyskretne miejsce do przechowywania kosmetyków i środków czystości. W łazienkach o niewielkim metrażu istotną rolę odgrywają także dodatki, które sprawiają, że wnętrze zyskuje na lekkości i przestronności. Do najważniejszych należą: lampy sufitowe dające rozproszone światło, duże lustra i jasne płytki z połyskującym wykończeniem.
Rozplanowanie przestrzeni w małej łazience
Projektując układ mebli i sprzętów w łazience o niewielkim metrażu, warto zwrócić uwagę na przestrzeń naprzeciwko drzwi wejściowych. W tym miejscu należy zrezygnować z ustawiania dużych elementów wyposażenia, takich jak: kabina prysznicowa, wanna, terma do podgrzewania wody czy wysoka szafka, ponieważ zdominują wystrój i wizualnie zmniejszą łazienkę. Na osi wejścia o wiele lepiej sprawdzi się okno lub dobrze oświetlone lustro z umywalką.
Projektowanie małej łazienki - z wanną czy prysznicem?
Podczas urządzania małej łazienki w bloku lub na poddaszu stajemy przed dylematem wyboru wanny lub prysznica. Miejsce dla prysznica w małej łazience to najczęściej narożnik bądź luka pomiędzy dwiema ścianami. Miłośnicy nowoczesnych i nietuzinkowych rozwiązań mogą postawić na otwarte kabiny typu walk-in . Są one ustawiane bezpośrednio na podłodze, nie posiadają brodzika, drzwi ani prowadnic. Ich lekka konstrukcja sprawia, że strefa natrysku w łazience jest niemal niezauważalna. Do małych łazienek przeznaczone są także specjalne modele wanien o niestandardowych rozmiarach. Dostępne zwykle na zamówienie misy wannowe sprawiają, że nawet niewielka łazienka wygląda stylowo i kunsztownie. Wanna to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, a kabina prysznicowa umożliwia komfortową kąpiel osobom starszym. W przypadku gdy nadal mamy kłopot z wyborem, możemy postawić na opcję kompromisową, czyli wannę z wbudowanym panelem prysznicowym. Takie modele łączą w sobie wygodę kąpieli w wannie oraz oszczędność i szybkość kąpieli pod prysznicem.
W małych łazienkach powinniśmy stosować jasne, stonowane kolory oraz gładkie, jednolite płytki i fronty o błyszczącym wykończeniu. Będą odbijać światło i dadzą wrażenie przestrzeni. Wzorzyste płytki o różnorodnych fakturach przytłoczą wystrój i będą męczące dla oczu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN